Fotó: Gligor Róbert László
Nyárádszeredában ismét próbálkoznak a Magyar Polgári Párt önkormányzati képviselői meggyőzni RMDSZ-es kollégáikat arról, hogy ideje lenne jó pár utcát magyar történelmi személyiségekről elnevezni.
2013. szeptember 10., 15:072013. szeptember 10., 15:07
A polgáriak a Székely Nemzeti Tanács marosszéki elnöke, Csíki Sándor helyi pedagógus kezdeményezésére készülnek ismét az önkormányzat elé terjeszteni azt a listát, melynek elfogadásával a bekecsalji kisvárosban felszámolhatnák a kommunista diktatúra idején adott, jobbára semmitmondó utcaneveket. Az elmúlt nyolc évben a mindvégig kisebbségben lévő MPP-sek több kudarcba fulladt kísérletet tettek erre vonatkozólag. Jó ideig Nyárádszereda volt Székelyföld egyetlen magyar városa, amelynek utcái és terei egyetlen magyar személyiség nevét sem viselték.
Egy név, az is üggyel-bajjal
Hosszas jogi és gazdasági viták után mindössze a városka főterét sikerült elkeresztelni Erdély, Nyárádszeredában megválasztott uralkodójáról, Bocskai Istvánról. Addig a polgáriak kezdeményezéseit hol az RMDSZ tanácsosai söpörték le az asztalról, hol a vállalkozói szféra próbálta gáncsolni. A magyar utcanevek legnagyobb ellenzőinek a majdnem színmagyar település egykori vezetői bizonyultak.
Dászkel László volt polgármester azzal indokolta álláspontját, hogy az utcanévcsere nem jelent prioritást, a víz- és csatornarendszer fejlesztése ennél sokkal fontosabb és sürgősebb megoldásra váró feladat. Egykori helyettese, Borbély Mihály ugyan nem ellenezte a változtatást, azonban „a béke kedvéért” azzal a javaslattal rukkolt elő, hogy New York-i mintára Szeredában is számozzák az utcákat. Amikor végre egyezség született a főtér átnevezéséről, amit a tanács valamennyi tagja megszavazott, egy pár tehetős magyar vállalkozó próbálta megvétózni a döntést. Három, a főtéren üzletet, gyógyszertárat és italbárt működtető cégtulajdonos azzal próbálta megakadályozni a névcserét, hogy amúgy is elég gondot jelent az adófizetés, senkinek nem hiányzik egy újabb kiadás. Mi több, az okiratcserétől tartó egyik patikatulajdonos, Kolozsvári Zoltán állatorvos aláírásgyűjtésbe kezdett, arra buzdítva Szereda magyarságát, hogy tiltakozzon a főtér Hársfáról Bocskaira való keresztelése ellen.
Gesztusukon még a román nacionalisták is elcsodálkoztak. A Nagyrománia Párt Maros megyei elnöke nem értette az ellenzők logikáját, Florin Oproiescu, a Vatra Românească országos elnöke viszont gratulált a Bocskaival szembenállóknak. A vállalkozók csak akkor döbbentek rá, hogy mekkora öngólt rúgtak, amikor többen is különböző közösségi fórumok üzleteik elkerülésére szólították fel a helyi lakosságot.
A névcseréket szorgalmazó polgáriaknak nem sikerült meggyőzniük RMDSZ-es tanácsos társaikat, hogy a főtér átnevezése mellett legalább a Petőfi Sándor (jelenlegi Állomás) és a Gábor Áron (mostani Hajnal) utca kapja vissza eredeti nevét.
Bíznak az „új RMDSZ-ben”
„Most már jóval derűlátóbb vagyok, hisz az RMDSZ-ben is, a városvezetésben is a nemzeti vonal képviselői kerekedtek felül” – indokolta lapunknak optimizmusát Csíki Sándor, aki jó lokálpatriótáknak tartja a jelenlegi önkormányzati vezetőket. Mint mondotta, már csak azért is megbízik Tóth Sándor polgármesterben, mert a prefektus utasítására sem volt hajlandó eltávolítani a városházáról a székely zászlót, sőt március 10-én, egy népes csapat társaságában részt vett „az RMDSZ-es elöljáróknak tiltott” marosvásárhelyi Székely Szabadság Napján. Csíki reméli, hogy ezúttal sem a lakók, sem az üzletemberek nem fogják ellenezni a változást, már csak azért sem, mert „a Bocskai téren egyetlen vállalkozás sem döglött be az okiratcserék miatt”.
Ennek ellenére Tóth Sándor polgármester úgy véli, az akták kicserélése némi gondot jelenthet, annál is inkább, mivel a más kiadások előtt álló önkormányzat nem vállalhatja át azok költségeit. Az elöljáró mégsem zárkózik el az SZNT és az MPP újabb kezdeményezésétől. „Mintegy húsz új, elnevezetlen utcánk van, ezekkel kell kezdenünk. A többinek csak abban az esetben tartom indokoltnak a névcseréjét, ha a lakók is beleegyeznek” – nyilatkozta lapunknak Tóth Sándor.
Koronkán vasárnap nemcsak az államelnök-jelöltek nevére lehet pecsételni. Egy másik szavazólapot is kapnak a helyiek, akik arról nyilváníthatnak véleményt, hogy akarják-e, hogy a településükön tömbházak épüljenek.
Kigyulladt személygépkocsihoz riasztották a segesvári hivatásos tűzoltókat szombatról vasárnapra virradó éjszaka.
Idős édesapját keresi egy férfi Marosvásárhelyen, aki napok óta nem tért haza.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
Az egykor zászlókkal menetelő május elsejei tömeget a rendszerváltás után felváltották a fűbe terített kockás plédek, közös miccsezések, amolyan családias tavaszi ünneppé vált. Aztán ez is kezd kikopni, ma új tartalommal ruházzák fel a munka ünnepét.
Személyazonossági igazolványok kibocsátása miatt hétvégén nyitva tart a marosvásárhelyi lakossági nyilvántartó hivatal – olvasható a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Kigyulladt Szászrégenben egy elektromos háztartási készülékeket raktározó csarnok, a hatóságok RO-ALERT figyelmeztetést küldtek a város lakóinak a sűrű füst miatt – tájékoztatott kedden a Maros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Noha a mikrofonok és a hangosítópult elárulta, hogy nem csak beszélgetni jöttek ki a térre a néptáncosok és népzenészek, a Maros Művészegyüttesnek így is sikerült két villámcsődülettel meglepnie a járókelőket a tánc világnapján.
Lánccal és lakattal egy vonat elé, a sínekhez kötötte magát egy férfi kedden a marosvásárhelyi vasútállomáson. A 73 éves férfi a tanúk szerint az alacsony nyugdíja miatti elégedetlenségét akarta kifejezni ezzel.
szóljon hozzá!