Vasárnap délben ünnepélyes keretek között zárult a huszonkettedik alkalommal megrendezett Nagy Pál makfalvi alkotótábor.
2014. augusztus 11., 14:592014. augusztus 11., 14:59
2014. augusztus 11., 15:042014. augusztus 11., 15:04
Az alkalomhoz méltón istentisztelet előzte meg az egyhetes művésztábor zárómozzanatát, amelyen Kiss Károly református lelkész rámutatott: az embernek el kell jutnia egy olyan szemléletig, amikor láthatóvá válik számára Isten alkotása. A művészeti alkotásokban ott van az emberi lélek, ami felszínre akar jönni, a művész pedig az, aki másokkal is megláttatja a lélek láthatatlan dimenzióját. A művész nemcsak meglátja az Isten által teremtett szépet, hanem másoknak továbbadja, egy más természeti létbe belekóstolva továbbviszi vagy éppen tökéletesíti a valóság elemeit. Ilyen feladatra vállalkozott idén is tizenhat művész: Bálint Zsigmond, Kilyén Eszter, Nagy Dalma, Bernád Ilona, Szitai Eszter (Marosvásárhely), Csont Rebeka (Hármasfalu), Deleanu Márta, Suba László (Torda), Károly Zöld Gyöngyi (Kolozsvár), Kusztos Endre, Máté Tímea (Szováta), Mátyus Kovács Erzsébet (Székelyudvarhely), Moldován Gyula (Parajd), Orbán Irén (Komárom), Kovács Géza (Segesvár), de a messzi Finnországból érkezett Tutte Karteva Nicolaut is megihlette Makfalva szellemisége.
Gazdagodik a gyűjtemény
A záruló idei tábort Nagy Miklós Kund művészeti író méltatta: a Nagy Pál alkotótábor olyan kezdeményezés, amely megérdemli a figyelmet és tiszteletet. Itt kitartó, következetes, nagy lélekkel végzett munka folyik, és amikor a nehéz időkben egyes akadályozták, mások akkor is főnixmadárként tovább tudták vinni azt. A tábor szellemisége révén felkarolja a fiatal tehetségeket, akiknek nevét érdemes lesz megjegyezni, és ha Kusztos Endre is érdemesnek és fontosnak találja itt lenni, „akkor itt mindig valami jó születik” – fejtette ki Nagy Miklós Kund. Az idei táborban tizenhat művész alkotott és mintegy félszáz művet hagynak itt, de élményekkel térnek haza, amelyekből újabb művek születnek, gazdagítva az alkotótábor amúgy is gazdag gyűjteményét.
Az idei emlékévhez kapcsolódóan a tábor szervezői azt kérték a művészektől, hogy alkotásaikban Dózsa György is jelenjen meg. Így az itteni szépségek, értékek felmutatása mellett a vasárnapi tárlaton három munkában is ott láthattuk a nagy parasztvezér szellemét.
A hűség hozta ide
A szovátai Kusztos Endre 89 esztendős korában is évente eljön az alkotótáborba és fáradhatatlanul dolgozik. Arra kérdésünkre, hogy mi hozza ide, elárulta: itt született 1925-ben, itt kezdett el járni, de gyerekként otthonról is elszökni, amiért mindig kikapott édesanyjától. Számára nagy áldás, hogy ebben az életkorban nem a nagyvilágban, hanem ismét szülőfalujában fekhet le, itt, ahol a Wesselényi-iskola épült, ahol az emberek műveltségén meglátszik ennek az iskolának a léte, és ahol Jókai is megfordult. Ezért fontos számára mindörökre Makfalva.
Fülöp Irén nyugalmazott tanárnő szervezői munkája nélkül elképzelhetetlen az alkotótábor, de ő már annak örül, hogy van utánpótlás, Péterfi Levente és Tőkés Brigitta tanárok kiveszik a részüket a munkából. Az idei tábort Dózsa György emlékére rendezték meg, hisz az egykori parasztvezér bizonyított módon tizenhét évet élt Makfalván, miután apja halála után nagybátyja kiperelte őket a dálnoki birtokból, így a 12. században Debrecen környékéről idetelepedett Dósa család kénytelen volt visszaköltözni az ősi fészekbe. A tábor szervezői úgy vélik, ennyivel tartoznak Dózsának, mert azok az eszmék, amiért életét áldozta, a törvények tisztelete, a törvény előtti egyenlőség ma is aktuálisak.
szóljon hozzá!