Fotó: Gligor Róbert László
Lehet-e, érdemes-e ma vidéken gazdálkodni, állattartással foglalkozni? Lehet-e versenyben maradni, és meg lehet-e ebből élni egy családnak? Főleg, amikor csak saját erejére, képességeire támaszkodhat az ember. Egy szabédi gazdaságba látogattunk el a napokban, erre (is) keresve a választ.
2015. január 27., 15:312015. január 27., 15:31
2015. január 27., 15:322015. január 27., 15:32
Oláh Attilát mindenki ismeri a hétszáz lelkes faluban, útba is igazítanak, de előre figyelmeztetnek: nagy a sár a domboldalra vezető úton. Valahogy kiverekedjük magunkat egy újonnan épült istállóig, ahol szabadkozva fogad a gazda: állandóan kövezik az utat, de a sár elnyeli a kavicsot, ilyenkor csak traktorral lehet ide kijutni. Főleg, hogy a tejet is be kell vinni a faluba. Szekérrel már nem is érdemes itt kínlódni.
A rendezett istállóban tisztaság, békésen kérődző állatok, a jászlak között tágas hely, hiszen géppel hordják be a takarmányt. Egy vetőmagcséplő is itt áll, a napokban használatban lesz. Az istálló mögött tavaly épült trágya- és trágyalétároló.
Oláh Attila tanult szakmáját illetően autószerelő, de csak három évet dolgozott szakmájában. 1993 óta édesapjával állattartásba kezdtek, ekkor vásárolták az első traktort, aztán két év múlva komolyabban is belevágtak – meséli a gazda bent a faluban, miután a tejet a hűtőtartályba öntötte. A folyamatosan bővülő gazdaság és állatállomány nem mindenkinek tetszett, néhány éve feljelentették a környezetvédelmi őrségnél, így „kiszorították” a faluból. 2009-ben a falu fölötti dombtetőn kezdett el új, tágas istállót építeni. Mindezt önerőből, hiszen sosem dolgozott külföldön, s kölcsönt is csak keveset vesz fel, azt is az állatállomány érdekében. Míg otthon minden munkát kézi erővel végeztek, „kint” már jóval több szerep jut a traktornak, a takarmányt is a villásrakodóval szállítják be a jászolig. Az istállóban 38 fejőstehén, egy borjúzó üsző, három bika és húsz borjú van, a közelben több mint kilencven kecske, ugyanennyi juh tanyázik. A gazdasághoz három régebbi traktor és több mint száz hektár földterület is tartozik, ennek negyedét bérli legelőként az önkormányzattól, a többi szinte mind saját terület – mondja a gazda. Télen kevesebb a tej, de ötezer liternél mindig több, átlagban hat-hétezer, míg nyáron tíz-tizenháromezer liter a termelés. A tejet négy éve egy Beszterce megyei cég veszi át, hetente háromszor szállítja el.
A tej elég olcsó, volt 1,30 lej is a tavaly, most 1,10 lej a literenkénti ára, és a kecsketejet nem is tudják értékesíteni. A juhtejből sajtot készítenek, azt is itthon értékesítik, ahogy lehet. Néhány éve szállított egy marosvásárhelyi üzletbe, de piacra vinni nem érdemes, nincs vásárlóerő és „a nap is eltelik”. Egy 550 literes hűtőtartálya volt, tavaly 4200 lejt költött egy 800 literes megvásárlására. Ugyancsak tavaly épült a trágyatároló, ez 32 ezer lejbe került. És az idén be kellene rendezni az istállóban kialakított fejőházat, ez tízezer euróba kerülne – sorolja a kiadásokat Attila. Jelenleg két kis fejőgépet használnak, de egyszerre csak egy-egy tehenet fejnek, míg az újjal egyszerre ötöt lehet.
Úgy gondolja, a jelenlegi állomány épp elég, most épp akkora, amekkorát megfelelően el tud látni és kezelni, hiszen nincs mellette segítség, munkaerő. Fia szakközépiskolás, állat-egészségügyi területen tanul, de nem tudni, átveszi-e, folytatja-e majd a gazdaság vezetését.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
Az egykor zászlókkal menetelő május elsejei tömeget a rendszerváltás után felváltották a fűbe terített kockás plédek, közös miccsezések, amolyan családias tavaszi ünneppé vált. Aztán ez is kezd kikopni, ma új tartalommal ruházzák fel a munka ünnepét.
Személyazonossági igazolványok kibocsátása miatt hétvégén nyitva tart a marosvásárhelyi lakossági nyilvántartó hivatal – olvasható a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Kigyulladt Szászrégenben egy elektromos háztartási készülékeket raktározó csarnok, a hatóságok RO-ALERT figyelmeztetést küldtek a város lakóinak a sűrű füst miatt – tájékoztatott kedden a Maros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Noha a mikrofonok és a hangosítópult elárulta, hogy nem csak beszélgetni jöttek ki a térre a néptáncosok és népzenészek, a Maros Művészegyüttesnek így is sikerült két villámcsődülettel meglepnie a járókelőket a tánc világnapján.
Lánccal és lakattal egy vonat elé, a sínekhez kötötte magát egy férfi kedden a marosvásárhelyi vasútállomáson. A 73 éves férfi a tanúk szerint az alacsony nyugdíja miatti elégedetlenségét akarta kifejezni ezzel.
Magára hagyott kutya miatt kapott 12 ezer lejes bírságot egy idős férfi Maros megyében, miután a közösségi médiában nyilvánosságra került a férfi tette.
Környezetbarát módon, tömegközlekedéssel, ráadásul mindenki a saját tempójában fedezheti fel Dél-Erdély szász építészeti világörökségi helyszíneit az UNESCO Busz segítségével, amelyet egy turisztikai vállalkozás indított.
Családi majálist szervez az RMDSZ marosvásárhelyi és Maros megyei szervezete a marosvásárhelyi Víkendtelepen, ahol gazdag programmal várják a gyerekeket, felnőtteket egyaránt.
szóljon hozzá!