Kusztos Endre-kiállítást nyitottak Marosvásárhelyen

Kusztos Endre, a nemrégiben tragikus körülmények között elhunyt grafikus, festőművész alkotásainak egy részéből nyitottak szombaton este kiállítást a marosvásárhelyi Bolyai téri unitárius egyház Dersi János-termében.

Bakó Zoltán

2015. március 08., 17:082015. március 08., 17:08

Nem egészen egy hónapja, február 14-én egy részeg gépkocsivezető által okozott balesetben Marosvásárhelyen elhunyt a 90. évében járó, makfalvi születésű Kusztos Endre képzőművész. Amint Nagy László unitárius lelkész, a házigazda elmondta, már a tragédia bekövetkezte után nem sokkal Madaras Sándor idegsebész jelezte, hogy a birtokában levő Kusztos-gyűjteményt szívesen bocsátaná rendelkezésre egy emlékező-kiállításra.

Nagy Miklós Kund művészeti író kiemelte: szomorúan kell tudomásul vennünk, hogy ez az első emlékkiállítása a nagy művésznek. „Tavaly megbeszéltem vele, hogy a 90. születésnapjára megrendezendő kiállítással ne várjunk szeptember 27-ig, időzítsük korábbra, lehetőleg már márciusra. Akkor nem gondoltam volna, hogy ez már emlékkiállítás lesz” – mondta. Művészetéről szólva így fogalmazott: talán ő volt az utolsó vándor festő, aki ismerte a tájakat, a fákat, a bokrokat, házakat, s nagyon szomorú tudott lenni, ha valamelyik ezek közül visszatértére eltűnt. A kilenc grafikából és egy olajfestményből álló gyűjteményben benne van a sajátosan erdélyi életmű.

A gyűjtemény tulajdonosa, Madaras Sándor portálunknak elmondta, miként ismerte meg a művészt. „Édesapám is makfalvi volt, így ismertem meg Endre bácsit, akiről sokáig nem is tudtam, hogy művész, csak azt csodáltam, hogy abban a kis termetű emberben milyen óriási elemi erő feszül” – mondta. Nagyon szimpatikus volt számára, de csak a középiskola évei alatt kezdte megismerni, mint művészt, amikor már eljárogatott Endre bácsi kiállításaira. És csodálta akkor is, amikor az élet által többször is kegyetlen próbára tett Kusztosnak a munkába temetkezve, abból erőt merítve sikerült túltennie magát a fájdalmakon, megpróbáltatásokon. Valahogy úgy, ahogyan a gyűjteményben szereplő egyik legjellegzetesebb grafikáján is láthatjuk. A Gótika vagy Reccs néven is ismert, kettétört fát ábrázoló grafika megdöbbentő erővel ábrázolja a székely kisebbségi sorsot, annak megpróbáltatásaival, de diadalával, élni akarásával és élni tudásával együtt. A gyűjtemény egyetlen olajfestménye küküllőmenti tájat, otthonit ábrázol, Endre bácsi korai korszakából származik, abból az időből, amikor Erdőszentgyörgyön volt múzeológus.

Nagy Miklós Kund szerint, ha Kusztos Endre csak ezt a kilenc grafikát alkotta volna meg – életének minden évtizedére egyet – már akkor is életmű lenne a gyűjtemény. Madaras Sándor pedig így nyilatkozott: „Meg vagyok győződve, hogy nem csak nálam, de minden Kusztos-kép tulajdonosánál tovább él a művész az alkotásai által”.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei