Makfalvának van kire emlékeznie, az elmúlt két évtized alatt elveszítette ereje teljében lévő három polgármesterét: Zsigmond Kálmánt, Kutasi Zoltánt és Márton Zoltánt.
2016. május 30., 18:552016. május 30., 18:55
Makfalva mindig megbecsülte elöljáróit, s az 1989-es fordulat után rendre emléket állított az iskolaalapító Wesselényinek, a falu leghíresebb történelmi hősének, Dózsa Györgynek, az iskolaalapító Balogh Ferenc lelkésznek. Ezt a hagyományt követve került sor a vasárnapi ünnepségre, amelyen három, tragikus módon viszonylag fiatalon elvesztett elöljárója emlékére állítottak kopjafát.
A leleplezett és Kiss Károly lelkész által megáldott kopjafát a székelyszentistváni Sándor János mester faragta, aki érdeklődésünkre elmondta, számára megtisztelő, hogy ennek elkészítésére őt kérték fel, hiszen a három személyhez érzelmi, baráti szálak is fűzték. Az oszlopon ott a három polgármester neve, a község címere, az aktív életutak találkozásának jelképe, a székely gomb mint a földi és földön túli élet jelképe, a napkereszt, a víz jele, majd az értelmiségiekre utaló hosszabb kopjanyak, tetejében az útmutató csillag, a református személyekre utaló nyolcágú csillag, amelynek tetejében a kopja hegye utal arra, hogy ez a három személy a közösségért, magyarságunkért, megmaradásunkért harcolt. Az alkotó szerint, amíg a magyarság létezik, addig a kopjafa is áll, addig mindig lesz megbecsülés és emlékápolás.
László János nyugalmazott magyartanár szavalt, majd az emlékezés koszorúit helyezték el az oszlop lábánál és a mellette álló kőnél, amelyre Könyves Kálmán királyunk intése került: „A leromboltat építsd fel, a felépítettet őrizd meg!”
Zsigmond Kálmán (1938–1996) román-magyar szakos tanár, iskolaigazgató volt, a művelődési élet szervezője, felvirágoztatója, 1990 és 1996 között a község első szabadon választott polgármestere. Támogatta a sportot, a művelődési életet, az ő idején avatták fel a művelődési házat, bővült a Gál-kerti iskola tantermekkel és sportpályával, tornatermet hozott létre, bentlakást létesített, támogatta a múzeum alapítását, képtár létesítését, alkotótáborok szervezését. Noha szinte egész makfalvi léte alatt vezető szerepet töltött be, a falu népe 1990-ben őt választotta polgármesternek, mert benne láttak biztosítékot arra, hogy megfelelően képviseli majd érdekeiket. Tragikus körülmények között hunyt el, autó gázolta halálra.
Kutasi Zoltán (1948–2002) 1968-ban került Makfalvára a termelőszövetkezethez, amelynek nemsokára vezetője lett. A hivatását szívvel-lélekkel végző vezető számára nem volt fájdalommentes az általa is fejlesztett, nagyterjedelmű TSZ felszámolása. 1996-ig a szovátai gépállomás alkalmazottja volt, ekkor választották a község polgármesterévé. Folytatta a rendszerátalakítás bonyolult folyamatát, Kibéd leválását, a gázhálózat kivitelezését, és neki köszönhetően maradhatott meg a községháza a faluközpontban. Támogatója volt a kultúrának, erős nemzeti öntudattal bírt. Hosszan tartó betegség után 54 évesen hunyt el.
Márton Zoltán (1968–2015) Szovátán tanárként, majd a Teleki Oktatási Központ vezetőjeként kezdte pályafutását, megyei és helyi tanácsos is volt, később a Makfalva községhez tartozó Csókfalvára költözött. 2012-ben a község polgármesterévé választották, az MPP színeiben egyedüliként Maros megyében. A Székely Nemzeti Tanács (SZNT) alelnöke, Marosszék Székely Tanácsának elnöke volt. A község ügyes-bajos dolgai intézése mellett az ő nevéhez fűződött a makfalvi szekérkaraván megszervezése, amely az autonómiatörekvésekre hívta fel a köz figyelmét, továbbá a makfalvi Székely Majálisok szervezője is volt. Tavaly januárban hunyt el tragikus hirtelenséggel egy síbaleset következtében.
A hatóságok közölték, a Mezőméhesen történt gyilkosság elkövetésével gyanúsított férfi közeli hozzátartozói együttműködésbe kezdtek a rendőrséggel, így újabb releváns információkhoz jutottak, amelyek elősegíthetik a gyanúsított elfogását.
Egy férfit fogtak el és kísértek kihallgatásra a Maros megyei rendőrök szombaton délután, aki a hétfőn történt mezőméhesi gyilkossággal kapcsolatban segíthet nyomravezetni a hatóságokat.
Ujfalvi-Veres Dorothea az egyetlen magyar diák Maros megyében, aki idén tízest szerzett a román érettségin. Sikerének titka gyerekkoráig nyúlik vissza: a szülői példa, a nyitottság és a hétköznapi nyelvhasználat szinte pótolhatatlan.
Marosvásárhelyre látogatott Alexandru-Florin Rogobete egészségügyi miniszter, aki megtekintette két új egészségügyi létesítmény építkezését, és kórházi ebédet fogyasztott, „példaértékűnek” nevezve a menüt.
Előzetes megfigyelést követően a rendőrök tetten értek két fiatalt, akik kiemelten veszélyes kábítószernek minősülő metamfetamint (köznyelven kristály) akartak eladni Marosvásárhelyen.
Kulturális programokkal várják a vendégeket és a helybélieket minden hétvégén Szovátán.
Miután idén márciusban 39 alkalmazottól vált meg a Marosludas Polgármesteri Hivatala, csütörtökön bejelentették, hogy elmaradnak a városnapok.
Éjszaka is több százan keresték azt a 37 éves férfit, akit egy mezőméhesi nő halálával és gyújtogatással gyanúsítanak.
Súlyos baleset történt Maros megyében, Kisszentlőrincnél csütörtök délelőtt, egy személy életét már nem sikerült megmenteni.
Július végére kellett volna elkészüljön az új börtön Marosvásárhely mellett, Marosszentkirályon, de az anyagiak hiánya miatt akadozik a beruházás. Közben a cellák túlzsúfoltak, az alkalmazottak kevesen vannak.
szóljon hozzá!