Kétszáz fellépéssel a hátuk mögött

•  Fotó: Gligor Róbert László

Fotó: Gligor Róbert László

Kisebb-nagyobb változásokkal, fennakadásokkal, de negyedszázad óta folyamatosan működik női dalkar Nyárádszeredában. A hétvégén jubileumi ünnepség keretében ünnepeltek a kisvárosban.

Gligor Róbert László

2013. július 10., 08:522013. július 10., 08:52

2013. július 10., 10:182013. július 10., 10:18

Immár tizenkettedik alkalommal rendeztek nemzetközi kórustalálkozót Nyárádszeredában, ezúttal a felvidéki Tornalja adta meg a nemzetközi jelleget, ugyanis a szervezők idén kevesebb csoportot hívtak meg, így anyaországiak nem voltak jelen, ők valószínűleg az őszi kórustalálkozó vendégei lesznek. A hétvégi rendezvényen a házigazda és ünnepelt Bocskai István Dalkör női kara mellett három kórus lépett fel: a jobbágyfalvi Nagy Ferenc férfikórus, a marosvásárhelyi Cantuale énekegyüttes és a tornaljai Andante Vegyeskar. A bemutatott művek skálája igen változatos volt, Seprődi, Liszt, Kodály, Erkel, Gárdonyi mellett Rameau, Mendelsson, Mozart, Praetorius apró gyöngyszemei is előkerültek, de a népdalok és népdalfeldolgozások, kuruc nóták mellett egy-egy gospel és spirituálé is felhangzott. Az ünnepelt nyárádszeredaiakat a tornaljaiak dallal köszöntötték, majd a város polgármestere emléklapokat nyújtott át a dalkar tagjainak.

Lelki táplálék

Tóth Sándor polgármester Kodályt idézte ünnepi köszöntőjében: „A zene lelki táplálék, és semmi mással nem pótolható. Aki nem él vele: lelki vérszegénységben él és hal.” Az elöljáró úgy véli, ezek a rendezvények hidakat építenek a résztvevők között, feltöltik a lelkeket és szíveket, ezért azt kívánta a résztvevőknek, hogy még sokáig daloljanak a maguk és mások örömére.

Márton Zsolt Barna, a Seprődi János Kórusszövetség elnöke úgy értékelte: a nyárádszeredai kórustalálkozók szakmailag mindig magasszintűek, és a kórusszövetség meghatározó rendezvényei közé tartoznak. Ebben mind a Bocskai Dalkör, mind Ferencz Csaba karnagy igen nagy szerepet vállalt. „Nagy öröm számunkra, hogy ez a mára már nemzetközinek számító rendezvény jelentősen hozzájárul az egész Kárpát-medencei kórusmuzsika színvonalának fejlesztéséhez, és élő példájává vált a határokkal szétszabdalt nemzetrészek közötti emberi kapcsolatok ápolásának és újabbak létrejöttének” – mondta méltatójában az elnök.

Huszonöt év

Nyárádszeredában az 1970-es évek elején alakult meg a Tanügyi Szakszervezetek Vegyeskórusa, amely 1988-ban megszűnt. A női szólamokból alakult meg a művelődési otthon női kara, amely 1990 első felében megszűnik, de tagjai csatlakoznak a Csegzi Sándor által kezdeményezett vegyeskarhoz. 1991-től újra énekel a női kar, a párhuzamosan működő vegyeskar vezetését Ferencz Csaba veszi át. 1991-ben a kórus tagjai úgy határoztak, hogy újraalakítják a Bocskai István Dalkört, az 1929-ben létrehozott Bocskai Dalkör utódját azzal a céllal, hogy a város zenei életét mozgalmasabbá, tartalmasabbá tegyék. 2005-ben a dalkört jogi személyként is bejegyeztették. A kórus tagjai gyakran cserélődnek, létszámuk 20–30 között mozog. Az alapító tagok közül ma négyen énekelnek. Eddig két CD-t jelentettek meg.

A kórus 1991-től minden jelentősebb évfordulón vagy ünnepélyen jelen van, számos nyárádmenti településre hívták meg egyházi vagy világi ünnepekre, emlékművek avatására, névadó ünnepségekre. Alapító tagja a Seprődi János Kórusszövetségnek. Az elmúlt húsz évben több mint 200 alkalommal énekeltek közönség előtt negyven helységben a Nyárádmentén, Erdélyben és a határokon túl. Műsoruk gazdag, változatos, világi és egyházi kórusirodalmi darabokat, népdalfeldolgozásokat, egyszólamban énekelt népdalcsokrokat tartalmaz, több mint száz kórusművet tartanak állandóan műsorra készen. 1991–2013 között több mint 90 kórus tisztelte meg Nyárárdszeredát azzal, hogy az itt szervezett kórustalálkozókon fellépett.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei