Fotó: Boda L. Gergely
A néptáncoktatásnak választható tantárgyként való népszerűsítése a célja Barabási Attila Csabának, a Maros Művészegyüttes igazgatójának, akinek távlati tervei között néptánc szakosztályok létesítése, illetve a magyar főiskolai szintű néptáncoktatás elindítása is szerepel.
2014. december 22., 16:492014. december 22., 16:49
Barabási Attila Csaba 2007-ben lett a Maros Művészegyüttes magyar tagozatának igazgatója, illetve az intézmény aligazgatója. Az együttes a megyei tanfelügyelőséggel, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségével és a Teleki Oktatási Központtal partnerségben nemrég képzést tartott Szovátán, ahol a jelentkező pedagógusokat néptáncoktatásra képezték.
„Ha sikerül népszerűsíteni a néptáncoktatást az általános iskolákban, igény mutatkozna és lehetőség nyílna középiskolai néptánc szak indítására. A továbbiakban pedig mindez egy intézményes keretek között zajló felsőoktatási képzés szükségességét is magában hordozná, tudniillik jelenleg az országban nincs magyar főiskolai szintű néptáncképzés, csak román Bukarestben és Kolozsváron” – sorolja az egymásba fonódó jelenségeket az intézményvezető, hozzátéve, hogy ezt az ösvényt a román közösséggel együtt kell taposniuk. Ez a téma már többször felmerült a tanfelügyelőségi berkekben, és úgy tűnik, az illetékesek nyitottak erre a lehetőségre. Természetesen nem egy azonnal kivitelezhető tervről, hanem egy hosszabb kifutású folyamatról van szó, ugyanis a szakot akkreditáltatni kell, és az oktatók is meg kell szerezzék a szükséges képzéseket.
Maros megye több településén választották opcionális tárgynak a néptáncot, többek között a nyárádszeredai, a szovátai, az erdőszentgyörgyi, de kisebb települések iskoláiban is. „Ahol erős tánccsoport működik, ott általában az iskolában is bevezetik választható tantárgyként” – mutat rá Barabási. Marosvásárhelyen is van erre lehetőség, ezt a tevékenységet a Maros Művészegyüttes táncosai vállalták fel, akiket azonban olyan rosszul fizetnek, hogy pusztán anyagi megfontolásokból nem érné meg folytatni az oktatást.
Barabási Attila Csaba nem tartja lehetetlennek terveik kivitelezését, bár tudja, még nagyon az elején járnak. Az igazgató szerint a néptánc profilú szakosztályoknak nemcsak a Művészeti, hanem a Bolyai Farkas Gimnáziumban, de akár Nyárádszeredában és Szovátán is helye lenne.
„A kilencvenes évek elejétől napjainkig egy kiesésről beszélhetünk, hiszen ez idő alatt a néptáncmozgalom önkéntesek által működött. Hál\' Istennek ezt az időszakot átvészeltük, de ha nem intézményesítik a néptáncoktatást, a jövőre nézve problémák lehetnek” – vélekedett az igazgató.
szóljon hozzá!