Fotó: Boda L. Gergely
Tizenkét kisgyereket vár minden reggel a kebelei tanítónő órákra, idéntől pedig nem az ivóvíz és mosdó nélküli, repedezett falú művelődési otthonban, hanem a szomszédjában felépült új iskolában tanulhatnak. Pár napja pedig már nem a múlt rendszerből maradt, kopott barna bútorok veszik őket körül, hanem új színben pompázik szinte minden az osztályteremben.
2016. október 26., 14:522016. október 26., 14:52
Nemcsak tizenkét elemista él a Jedd községhez tartozó Kebelében, de sokan vannak, akit a város valamely iskolájába visz a szülő reggelente. A kebelei iskolába zömében roma származású gyerekek járnak, együtt tanul mindenki az elsőstől a negyedik osztályosig. Bodoki Lili tanítónő az idei tanévtől került ide, és úgy érezte, tenni kell valamit azért, hogy a vidéki, nehéz sorsú gyerekek is szeressenek iskolába jönni. Egy szép osztályterem még vonzóbbá tenné a kicsik számára a tanulást, amely sokuk számára az egyetlen esély lenne arra, hogy kilépjenek a mélyszegénységből, vélte a tanítónő.
A tanítónő ezért kereste meg a marosvásárhelyi Vinterio Furniture csapatát, akik bútorfelújítással foglalkoznak, és szívesen el is vállalták a megbízatást. „Hiszem, hogy a szép környezet ösztönzi őket, így sokkal jobban odafigyelnek, hogy tiszta legyen a padjuk, sokat törülgetik, vigyáznak rá” – mesélte az ötletgazda. Az épület másik felében működik az óvoda, ahol kék színű, virágmintás székeken ülnek a legkisebbek, és még egy évszakokat megörökítő életfát is festett a csapat a falra – mesélte Botha Imola óvónő. Ide naponta mintegy tíz óvodást hoznak a kebelei szülők. Az iskola osztálytermében pedig a kopott székekből élénkpiros színűek lettek, stencillel mindegyik székre virágokat is festettek, hogy még egyedibbek legyenek. Eddig az asztalkák sem voltak egységesek, de most azok is piros színt kaptak. A zöld színű táblát fekete krétafestékkel átfestették, piros keretet kapott, föléje pedig ugyanazok a virágminták kerültek, amelyek a székekre. A fogas és a képkeretek is megújultak, de a kisszekrények színe is tükrözi a gyerekek világát. A folyosó falán pedig egy mesefalu elevenedik meg. Ott jártunkkor a kis Csaba örömmel mutatta meg nekünk a falat, a többiek pedig büszkén mondták szinte kórusban, hogy a falon a saját kicsi falujuk látható a templommal, dombokkal, fákkal.
Oltean Péter Anikó, a jeddi Benedek Elek Általános Iskola igazgatója lapunknak bevallotta, hogy mennyire várták már a beköltözést az új kebelei épületbe, ugyanis a régiben, amelynek a művelődési otthon adott helyet, már tarthatatlan állapotok uralkodtak, ott ivóvíz és mosdó sem volt, csak kinti WC-k, az épület falai pedig repedeznek. „Év elején minden iskola kapott ötezer lejt fejlesztésre, felújításra, és mindegyik úgy költhette el, ahogy jónak látta, mi erre költöttük, remélem, meg is őrzik majd ilyen szépnek a felújított bútorokat, falakat” – mondta az iskolavezető, aki csak azért aggódik, mert nincs még bevezetve a fűtés az új épületbe, és így egyelőre villanyrezsókkal kénytelenek melegíteni a termeket.
A bútorfelújító csapat tagját, Bardosán Sheila Tímeát is megkerestük a projekttel kapcsolatban. Szerinte van értelme esztétikusabb és igényesebb környezetet teremteni olyan gyerekeknek is, akik lehet, hogy életükben nem láttak még hasonlót, de ha minden nap ilyen a természetes környezetük, nagyobb valószínűséggel lesznek felnőttként is igényesebbek a környezetükre. „Az egész munkálatra mindössze öt nap, és az alapanyagra 500 lej állt rendelkezésünkre. Még most sem tudom hogy, de sikerült mindent megcsinálni, és beleférni a keretbe. Nagyon nehéz volt úgy dolgozni, hogy nincs még fűtés, de megérte, azt hiszem. Mindamellett, hogy öröm volt látni a diákokat, hogy mennyire csodálják az új iskolájukat, egy nagyszerű csapatépítő volt nekünk is” – összegezte a munkát Bardosán Sheila Tímea, a bútorfelújító csapat tagja.
A fűtéskérdéssel kapcsolatban felhívtuk a község polgármesterét, Bányai Istvánt is, akitől megtudtuk, hogy éppen ezen dolgozik, és a legközelebbi tanácsülésen szavazzák meg a pénzt a gáz bevezetésére. „Tudom, hogy ott problémák vannak, sajnos eddig kimaradt a költségvetésből a gázra szánt pénz, de most kiigazítjuk, és be lesz téve az összeg” – ígérte a polgármester.
Ötven szabad ég alatt tárolt takarmánybála lángol a Beszterce-Naszód megyei Nagynyulason, de fennáll a veszélye, hogy továbbterjednek a lángok, ezért mentek át segédkezni a Maros megyei tűzoltók.
Száraz növényzet és haszonnövények kaptak lángra hétfőn délután több Maros megyei településen – közölte a Maros megyei katasztrófavédelem.
A tavalyihoz képest nagyobb helyszínnel, sokkal több zenei programmal és előadással, illetve a világ harmadik legjobb DJ-párosával készült idén a VIBE fesztivál, amelyre a négy nap alatt 106 ezren látogattak ki – derül ki a záró közleményükből.
Tűz ütött ki egy melléképületben Mezőbanyicán hétfőn hajnalban, a lángok a közeli lakóház tetejére is átterjedtek.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
szóljon hozzá!