Fotó: Gligor Róbert László
Igencsak fiatalon kezdte a szakmát a szentgericei unitárius egyházközség kántora, amiért kritika is érte, de szakmai elismerésnek számító meghívásokat is kapott Sántha-Boros József.
2015. október 16., 13:092015. október 16., 13:09
A szentgericei unitáriusok 1844 decemberében kötöttek szerződést a segesvári Binder Sámuel orgonaépítő művésszel, hogy az számukra két testből álló, többregiszteres orgonát készítsen. Az erdélyi unitárius egyház nagy orgonái közé tartozó hangszert 1845. július elsejéig volt köteles a mester elkészíteni és felszerelni 400 pengő forintért, a szentgericeiek a hazaszállítást és a karzat megépítését vállalták.
A 170 éve készült orgonát 2000-ben felújította egy kezdő szakember, úgy tűnt, kitűnő munkát végzett, de hamar kiderült, hogy mégsem. Minden évben javítani kellett, a hőtágulás következtében a sípok elmozdultak, módosult a hangjuk, tavasszal és ősszel „álladóan bele kellett bújjak” – idézi fel a közelmúltat Sántha-Boros József kántor.
2011-ben egy nyest esett bele az orgonába, s mivel nem tudott kimászni, megpróbálta kirágni magát belőle, de ez sem sikerült, ám alaposan összetörte a sípokat, elrágta a rendszert mozgató léceket. A két éve érkezett Varró-Bodoczi Barna lelkész is felkarolta a kezdeményezést, hogy az orgonát sürgősen meg kell javíttatni. A munkára egy kitűnően dolgozó, de nem szakmabeli fiatalembert kértek fel, aki a kántorral közösen tavaly nyárelőn alig három hét alatt elvégezte a szükséges munkálatokat. Hogy jól dolgoztak, azt nemcsak ez a hangszer bizonyítja, hanem azok is, amelyeket Nyárádszeredában, Makfalván, Bözödön is feljavítottak.
A szentgericei orgona javításáért 4 ezer lejt fizettek ki, továbbá ezer euróért Győrből hoztak egy új fújtatómotort is a hangszerhez. A kiadások egy részét a Bethlen Gábor Alap által nyújtott pályázati támogatásból fedezték.
A most 38 éves Sántha-Boros József 1994 októberében diplomázott, azelőtt két évet volt magántanuló Molnár Tünde orgonaművész mellett. A katonai szolgálatban eltöltött egy évet leszámítva húsz esztendeje dolgozik kántorként a szentgericei unitárius egyházközségben. A helyi lelkész 1992-ben kereste meg szüleit és ajánlotta, hogy Molnár Tünde mellett tanuljon. 1994-ben tizenhét évesen lett kántor szülőfalujában, Szentgericén, legfiatalabbként az erdélyi unitárius egyházban. Nem tudja, mennyire volt tudatos a kántori pálya választása, vagy hogy a szülei és a lelkész noszogatása folytán végezte-e el a képzőt, de mindenképpen azt mondja: ha nem lett volna üres kántori állás Szentgericén, ő sosem lett volna kántor.
Amikor visszakerült Szentgericére, a faluban három személy volt, akik azelőtt kántorok voltak, és sokan nem nézték jó szemmel, hogy ilyen fiatalon került állásba. Kritikák is érték, gáncsoskodások is, de a kitartó munkának eredményei is voltak. Szakmai elismerésként tartja számon, hogy két főtanácsosi találkozó, egy zsinat és több köri közgyűlés alkalmával őt kérték fel kántori szolgálatra.
Hogy mennyire teljes a szolgálata egy nyárádmenti településen? Hetente a vasárnapi istentiszteleten, néha az esküvők és a temetések alkalmával szolgál, újabban a Nyárádszentlászlóra beszolgáló lelkészt is elkíséri. Egészen más, amikor csak a lelkésszel együtt énekel a megszólaltatott orgona mellett vagy egy egész gyülekezettel. Mindenképp szép szolgálat, s ha újra kellene kezdenie, akkor is ezt választaná – ismerte el a fiatal énekvezér.
Többéves kihagyás után hétvégén újra megrendezik a Szovátai Napokat. Május 10–11-én kézművesvásárral, gulyásfőző versennyel, koncertekkel és néptáncelőadásokkal várják az érdeklődőket.
A 14 éves fiú egy marosvásárhelyi gyerekotthonból távozott május 8-án, és még nem tért vissza. A rendőrség a lakosság segítségét kéri a fiú megtalálásban.
Idén is lesz Civil Cross közösségi szaladás a Civil Szervezetek Vásárán Marosvásárhelyen, amellyel az egészséges életmód mellett a közösségi szellemet, a társadalmi befogadást és az aktív polgári részvételt népszerűsítik.
Ismét lencsevégre kapták, ahogy egy anyamedve és három termetes bocsa sétál a Somostetőn. A marosvásárhelyi városháza elővigyázatosságra inti a lakókat és ígéri, hogy dolgoznak a helyzet megoldásán.
Az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák hasonmásai láthatóak azon a tárlaton, amelyet a marosvásárhelyi Kultúrpalotában nyitottak meg szerda délután. A látványos tárlaton megismerhetjük a kelta temetkezési szokásokat is.
Az oktatási törvény szerint a kisebbségi oktatásban minden tantárgyat – a román nyelv és irodalom kivételével – az adott kisebbség nyelvén kell oktatni. A magyar tagozattal ellentétben azonban a német tagozatokon ez nem érvényesül.
Negyvenhat házkutatást tartottak Maros megyében a rendőrök egy folyamatban lévő, illegális erdőgazdálkodással kapcsolatos bűnügy okán szerdán reggel.
Nem győzi a marosvásárhelyi virágkertészet a városi zöldövezetek karbantartását, kevés az alkalmazott a fűnyíráshoz, a fák metszéséhez – indokolta az illetékes válaszként arra, hogy vannak olyan városrészek, ahol térdig ér a fű. Beszélt a megoldásról is.
A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.
Idén először Romániában, Marosvásárhelyen is látható lesz a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiváljának néhány filmje.
szóljon hozzá!