Fotó: Boda L. Gergely
Befejezték a Bekecsen áthaladó 135-ös számú megyei út idén megszakadt szelvényének kijavítását Nyárádmagyarós Sóvárad felőli kijáratánál. A szakemberek szerint a munkálat megállítja a további rongálódásokat. A község polgármestere azonban kitart azon véleménye mellett, hogy gátakat kellene építeni a Kis-Nyárád ezen szakaszánál a probléma végleges megoldása érdekében.
2016. november 10., 12:342016. november 10., 12:34
2016. november 10., 12:362016. november 10., 12:36
Mint arról már korábban beszámoltunk, a tavasz folyamán beszakadt a tavaly átadott, a Bekecset átszelő Marosvásárhely-Szováta közötti új megyei út. Az úttest mellett a talaj több szakaszban és több tíz méteren rongálódott meg, majd mozdult el a mellette folyó Kis-Nyárád irányába, a repedések után pedig az úttest is megszakadt és megsüppedt, ezért a nyáron egysávosra korlátozták a forgalmat Nyárádmagyarós határában. A két évvel ezelőtt elkezdett nagyméretű beruházás, a Bekecsen átvezető út újjáépítése során ebben az övezetben kellett a legnagyobb beavatkozást végezni, több mint másfélszáz betoncölöpöt helyeztek a talajba, hogy a hegyoldal csúszásának elejét vegyék. A veszélyesnek minősített helyen támfal épült, de közvetlen mellette a tavasz folyamán megmozdult a talaj.
A néhány napja befejezett munkálat során huszonkét méter hosszúságban a megrepedt és megsüppedt padkát és patakmedret több méter mélységig eltávolították, helyébe sziklatömböket helyeztek, ezt zúzott kőréteggel takarták be, majd tömítették. Ezután megoldották az adott szakasz talajvíz-elvezetését, ugyanakkor az úttest túloldaláról is levezették a talajvizet, ugyanis ennek átszivárgása okozta a talaj elmozdulását. Ezután ismét egy-egy rend sziklát és zúzott követ terítettek le, tömítés után pedig betonnal zárták le a területet, majd visszarendezték a patakmedret az eredeti állapotba – tudtuk meg a részleteket Kacsó Antal nyárádmagyarósi polgármestertől, aki azt is elmondta: a munkálatot Maros Megye Tanácsa rendelte meg, és az utat építő cég végezte el a javítást. A megyei önkormányzat szakemberei szerint nem volt szükség támfal építésére, az alkalmazott megoldás pedig hosszabb távon is megállítja a talaj elmozdulását. A nyáron bevezetett forgalmi korlátozást feloldották, az úttest mindkét sávja használhatóvá vált.
Kacsó Antal azonban a beavatkozás lezárulta után is fenntartja azon véleményét, hogy az út melletti patak, a Kis-Nyárád ezen szakaszán mintegy három kilométeren kis gátakat kellene építeni, amely megakadályozná a patakmeder mélyülését és a talaj elmozdulását. Ezt a véleményt fogalmazta meg mások mellett Jakab Sámuel marosvásárhelyi geológus is, ugyanis az utóbbi időben a magyarósi iskola előtt már egy métert süllyedt a meder. A problémát jelezték a megyei vízgazdálkodási vállalatnál, annak szakemberei többször is kiszálltak a faluba, de még mindig a tanulmányok szintjén áll a kérdés.
A nemrég elkészült Maros megyei kockázati térképen Nyárádmagyarós község is szerepel, mint lehetséges földcsuszamlásos övezet. Erre rákérdezve a polgármester elmondta: a nyárádselyei földcsuszamlások miatt szerepelnek ebben a dokumentumban. Itt már régen mozog és megszakad a falu nyugati oldalán levő domboldal, a talaj pedig a falun átfolyó Súgó-patak felé mozdul el. Erdély egyik legjobb volt geológusa is megvizsgálta a helyzetet és a falutörténetet (amely egyébként feljegyzi, hogy a reformátusok például háromszor kellett újjáépítsék templomukat – szerző megjegyzése), és arra a következtetésre jutott, hogy egy több évszázados folyamatról van szó, amely akkor ér véget, amikor a szakadások elérik a dombtetőt is. A geológusok szerint a talaj és az alatta levő palaréteg egy sórétegen fekszik, amelynek felszínét a beszivárgó víz feloldja, és ennek tudható be a palaréteg elmozdulása. Kacsó Antal elmondta: amióta néhány éve a Súgó-patakon több kisebb gátat építettek, a domboldal csúszása megszűnt – legalábbis ideiglenesen.
Száraz növényzet és haszonnövények kaptak lángra hétfőn délután több Maros megyei településen – közölte a Maros megyei katasztrófavédelem.
A tavalyihoz képest nagyobb helyszínnel, sokkal több zenei programmal és előadással, illetve a világ harmadik legjobb DJ-párosával készült idén a VIBE fesztivál, amelyre a négy nap alatt 106 ezren látogattak ki – derül ki a záró közleményükből.
Tűz ütött ki egy melléképületben Mezőbanyicán hétfőn hajnalban, a lángok a közeli lakóház tetejére is átterjedtek.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
szóljon hozzá!