Fotó: Boda L. Gergely
Befejezték a Bekecsen áthaladó 135-ös számú megyei út idén megszakadt szelvényének kijavítását Nyárádmagyarós Sóvárad felőli kijáratánál. A szakemberek szerint a munkálat megállítja a további rongálódásokat. A község polgármestere azonban kitart azon véleménye mellett, hogy gátakat kellene építeni a Kis-Nyárád ezen szakaszánál a probléma végleges megoldása érdekében.
2016. november 10., 12:342016. november 10., 12:34
2016. november 10., 12:362016. november 10., 12:36
Mint arról már korábban beszámoltunk, a tavasz folyamán beszakadt a tavaly átadott, a Bekecset átszelő Marosvásárhely-Szováta közötti új megyei út. Az úttest mellett a talaj több szakaszban és több tíz méteren rongálódott meg, majd mozdult el a mellette folyó Kis-Nyárád irányába, a repedések után pedig az úttest is megszakadt és megsüppedt, ezért a nyáron egysávosra korlátozták a forgalmat Nyárádmagyarós határában. A két évvel ezelőtt elkezdett nagyméretű beruházás, a Bekecsen átvezető út újjáépítése során ebben az övezetben kellett a legnagyobb beavatkozást végezni, több mint másfélszáz betoncölöpöt helyeztek a talajba, hogy a hegyoldal csúszásának elejét vegyék. A veszélyesnek minősített helyen támfal épült, de közvetlen mellette a tavasz folyamán megmozdult a talaj.
A néhány napja befejezett munkálat során huszonkét méter hosszúságban a megrepedt és megsüppedt padkát és patakmedret több méter mélységig eltávolították, helyébe sziklatömböket helyeztek, ezt zúzott kőréteggel takarták be, majd tömítették. Ezután megoldották az adott szakasz talajvíz-elvezetését, ugyanakkor az úttest túloldaláról is levezették a talajvizet, ugyanis ennek átszivárgása okozta a talaj elmozdulását. Ezután ismét egy-egy rend sziklát és zúzott követ terítettek le, tömítés után pedig betonnal zárták le a területet, majd visszarendezték a patakmedret az eredeti állapotba – tudtuk meg a részleteket Kacsó Antal nyárádmagyarósi polgármestertől, aki azt is elmondta: a munkálatot Maros Megye Tanácsa rendelte meg, és az utat építő cég végezte el a javítást. A megyei önkormányzat szakemberei szerint nem volt szükség támfal építésére, az alkalmazott megoldás pedig hosszabb távon is megállítja a talaj elmozdulását. A nyáron bevezetett forgalmi korlátozást feloldották, az úttest mindkét sávja használhatóvá vált.
Kacsó Antal azonban a beavatkozás lezárulta után is fenntartja azon véleményét, hogy az út melletti patak, a Kis-Nyárád ezen szakaszán mintegy három kilométeren kis gátakat kellene építeni, amely megakadályozná a patakmeder mélyülését és a talaj elmozdulását. Ezt a véleményt fogalmazta meg mások mellett Jakab Sámuel marosvásárhelyi geológus is, ugyanis az utóbbi időben a magyarósi iskola előtt már egy métert süllyedt a meder. A problémát jelezték a megyei vízgazdálkodási vállalatnál, annak szakemberei többször is kiszálltak a faluba, de még mindig a tanulmányok szintjén áll a kérdés.
A nemrég elkészült Maros megyei kockázati térképen Nyárádmagyarós község is szerepel, mint lehetséges földcsuszamlásos övezet. Erre rákérdezve a polgármester elmondta: a nyárádselyei földcsuszamlások miatt szerepelnek ebben a dokumentumban. Itt már régen mozog és megszakad a falu nyugati oldalán levő domboldal, a talaj pedig a falun átfolyó Súgó-patak felé mozdul el. Erdély egyik legjobb volt geológusa is megvizsgálta a helyzetet és a falutörténetet (amely egyébként feljegyzi, hogy a reformátusok például háromszor kellett újjáépítsék templomukat – szerző megjegyzése), és arra a következtetésre jutott, hogy egy több évszázados folyamatról van szó, amely akkor ér véget, amikor a szakadások elérik a dombtetőt is. A geológusok szerint a talaj és az alatta levő palaréteg egy sórétegen fekszik, amelynek felszínét a beszivárgó víz feloldja, és ennek tudható be a palaréteg elmozdulása. Kacsó Antal elmondta: amióta néhány éve a Súgó-patakon több kisebb gátat építettek, a domboldal csúszása megszűnt – legalábbis ideiglenesen.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
szóljon hozzá!