Fotó: Boda L. Gergely
Egyre több romániai önkormányzat küszködik munkaerőhiánnyal. A rendkívül alacsony fizetések miatt a személyzet fluktuációja az utóbbi években jelenséggé vált.
2016. január 04., 14:282016. január 04., 14:28
2016. január 04., 14:292016. január 04., 14:29
Maros megyében számos olyan városi és községi önkormányzat van, amelynél súlyos gondot jelent a szakképzett személyzet megőrzése. Románia az egyetlen uniós tagország, ahol egy minisztériumi alkalmazott akár hatszor többet kereshet, mint egy ugyanabban a beosztásban valamelyik polgármesteri hivatalnál tevékenykedő beosztott.
Jánosi Ferenc nagyernyei polgármester elmondása szerint a marosszéki nagyközség önkormányzati alkalmazottainak hetven százaléka minimálbért kap munkájáért. A pocsék fizetések miatt az utóbbi öt hónapban a községházáról heten távoztak, közülük eddig öt személyt sikerült pótolni, a másik két megüresedett állásra egyelőre nem került meg a megfelelő személy.
„Az országgyűlésben ne csak a saját fizetésük kerekítéséről gondoskodjanak”
„Nem az a gond, hogy esetleg nem kerülne ember, hanem az, hogy mindig újra kell kezdeni a betanítást, a munkafolyamat megismertetését. Aztán mihelyt az illető talál egy jobb állást, természetszerűen faképnél hagy minket. Ez kifárasztja, felemészti azokat is, akik a hivatal állandó, stabil alkalmazottjai” – fájlalja az ernyei elöljáró. Jánosi nem is csodálja, hogy a fiatalok csupán ugródeszkának használják az önkormányzatokat. Mint mondja, ő már jelezte az RMDSZ magas rangú politikusainak, hogy az országgyűlésben ne csak a saját fizetésük kerekítéséről gondoskodjanak, hanem vegyék észre: éhbérért nem lehet felelős beosztásban önkormányzati alkalmazottakat dolgoztatni, és hosszú távon megtartani.
„Kicsi fizetés, nagy felelősség” – így jellemzi az önkormányzati munkát Kozma Barna marossárpataki polgármester, akinek már most három munkatársa jelezte, hogy 2016-ban megválik a hivataltól. Szerinte az is rendkívül megnehezíti a helyhatóságok munkáját, hogy a beosztottak már nem kaphatnak sem élelmiszerre, sem ruházatra külön juttatást.
Megy a hirdetés, de nem jön a jelentkező
A nyárádgálfalvi polgármesteri hivatal hiába hirdette meg kétszer is a földmérő mérnöki állást, senki nem jelentkezett. Karácsony Károly polgármester nem is furcsállja. „Ki az a diplomás topográfus, aki havi 900 lejért jönne földet mérni?” – teszi fel a költői kérdést. A makfalvi községházáról csak azért nem távoznak az alkalmazottak, mert nincs hova menniük, véli Vass Imre, a Küküllő menti község ügyvivő polgármestere. „Azért maradnak, mert rá vannak szorulva. Hova menjen az, akinek két-három éve maradt a nyugdíjig, amikor még a fiatal sem kap munkát?” – jelöli meg a „hűség” legfőbb okát Vass. Hasonló a helyzet néhány kilométerrel odébb, Gyulakután is, ahol a távozóknak vállalniuk kellene az ingázást, ha más munkahelyet választanának. A községháza huszonkét alkalmazottjából tizenöten minimálbérért dolgoznak. Elég lelkesen és eredményesen, állítja a polgármester.
Mintha nem is egy országban dolgoznának
Nemrég Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester, az RMDSZ Szövetségi Képviselők Tanácsának tagja arra hívta fel a parlamentben dolgozó kollégái figyelmét, hogy sürgősen csökkenteni kellene az állami és a helyi közigazgatásban biztosított bérek közötti különbségeket. Mint mondta, egy minisztériumi alkalmazott jelenleg hatszor többet keres, mint egy ugyanabban a beosztásban valamelyik polgármesteri hivatalnál tevékenykedő beosztott, de a megyei tanácsoknál és a kormány hatáskörébe tartozó helyi intézményeknél is meglehetősen magasabbak a fizetések. „Ez ebben a formában igazságtalan, hiszen egy önkormányzati alkalmazott felelőssége sokkal nagyobb, mint a prefektúrán dolgozónak, mégis az utóbbi sokkal nagyobb fizetést vihet haza” – fejtette ki az elöljáró.
Nagyszabású közúti ellenőrzést tartottak a 151D jelzésű megyei úton, Ákosfalva és Nyárádtő között a rendőrök szerdán. Az akció különlegessége, hogy a belügyminisztérium egy helikoptere is segítette a földi egységeket.
Öt házkutatást tartottak Maros megye területén a hatóságok csütörtökön reggel, sikkasztás megalapozott gyanújával.
A kormány 3,5 millió eurót biztosított korszerű sótalanító berendezésekre Maros megye számára, hogy Dicsőszentmárton, Gyulakuta és Küküllőszéplak vízellátása biztonságossá váljon. A cél, hogy iskolakezdésre beüzemeljék a rendszereket.
Viharos időjárásra és jégesőre vonatkozó másodfokú riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat Maros megye bizonyos területeire, Segesváron és Dícsőszentmártonban máris meggyűlt a lakók baja a viszontagságos idővel.
Bálázógép gyulladt ki Nyárádtő határában, a 151B jelzésű megyei út közelében kedden, a délelőtti órákban. A lángok gyorsan átterjedtek a környező száraz növényzetre és a tarlóra is.
Épségben talált rá kedden a Maros megyei rendőrség a 12 éves kislányra, aki hétfőn este hagyta el önként otthonát és nem tért haza.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
Egy 12 éves marosvásárhelyi kislányt keres a rendőrség, akinek eltűnését hétfőn este fél 11 körül jelentették.
Újabb bikaborjú született a Marosvásárhelyi Állatkertben az őshonos és rendkívül ritka mokány szarvasmarha fajtából.
Új református templomot szenteltek Nyárádszentbenedeken. A magyar kormány támogatásával épült templomot Kolumbán Vilmos József erdélyi református püspök szentelte fel vasárnap ünnepi istentisztelet keretében.
szóljon hozzá!