Fotó: Farkas Antal
Az idén a csángók kerülnek a Magyar Kultúra Napján szervezett marosvásárhelyi ünnepély középpontjába. A Maros Művészegyüttes és az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) főként a Moldvában élő népcsoportnak szenteli a csütörtök délutáni eseménysorozatát.
2015. január 19., 16:202015. január 19., 16:20
2015. január 19., 16:402015. január 19., 16:40
„A tavaly Asztalos Enikő néprajzkutató tanulmánysorozatát aknáztuk ki, így született az előcsarnokban most is látható kiállítás. Az idén átugrunk a Kárpátokon, és a moldvai csángókat helyezzük ünnepélyünk középpontjába. Ez az a népcsoport, amelyért soha nem tehetünk eleget” – indokolta meg a döntést a társszervező szerepét ellátó Kilyén Ilka, az EMKE Maros megyei elnöke.
A csütörtöki gazdag eseménysorozat délután fél 6-kor kezdődik a művészegyüttes kövesdombi székházában. Az előcsarnokban a helyi Marx József Fotóklub csángó témájú képeit tekinthetik meg a látogatók. Oláh-Gál Elvira Marosvásárhelyre is elhozza A moldvai magyarokról című könyvét, melyet Bodolai Gyöngyi, a Népújság munkatársa mutat be. A Magyar Rádió csíkszeredai munkatársa hosszú ideje követi mindazt, ami a Csángóföldön történik. Kötete rendkívül gazdag anyagból állt össze, hisz az évek során a szerző szinte minden egyes, magyarok által lakott moldvai településre ellátogatott. Oláh-Gál Elvira úgy mutatja be a csángók gondjait, hogy könyvét nem a búslakodás szelleme uralja.
A továbbiakban a Maros Művészegyüttes és gyermekcsoportja, a Napsugár csángó táncokkal gondoskodnak a nézők szórakoztatásáról. Szintén a moldvai magyarok repertoárjából ad elő dalokat és verseket Kásler Magdolna és az Öves zenekar, valamint Kilyén Ilka. A belépés ingyenes.
Imádság háború után
A hónap végéig a táncegyüttes további három alkalommal lép fel Marosvásárhelyen. Január 28-án, szerdán este 7-től tűzték műsorra Az imádság háború után legfrissebben bemutatott produkciójukat, amit az ifjúság számára 29-én és 30-án 13 órától kétszer is megismételnek. „Valós izgalmat jelentenek a lövészárkokban született háborús naplók és frontkatonák háborús visszaemlékezései, e háborús borzalmakat is megidézve teszünk táncos visszaemlékezést nagyapáink életét meghatározó háborúkra” – így ajánlja a művészegyüttes a legutóbbi nagysikerű előadását.
szóljon hozzá!