A romániai üzletekben található, gyermekeknek szánt müzlik 81 százaléka a megengedettnél több cukrot tartalmaz, és egészségtelen – derült ki a Fogyasztók Védelméért Egyesület (Asociatia Pentru Protectia Consumatorilor) felméréséből, amelyet a héten tettek közzé. Az egyesület által felkért szakemberek 73 féle terméket vizsgáltak meg, amelyeknek java részét gyermekeknek – vagy nekik is – szánták készítőik.
2016. január 14., 17:162016. január 14., 17:16
2016. január 14., 19:492016. január 14., 19:49
Az országos egyesület tájékoztató és nevelő kampányt indított Az egészséges táplálkozás, hosszútávú befektetés címmel. Ennek keretében vizsgálták január első napjaiban az üzletekben található müzlik összetételét.
A Costel Stanciu egyetemi tanár által vezetett szakemberek megvizsgálták a termékek alapanyagait, kitértek a bennük található cukormennyiségre, feltérképezték, hogy milyen mesterséges adalékanyagokat tartalmaznak és mekkora mennyiségben.
Lehelletnyi eperporból eperszelet
A felmérésből kiderül, hogy a termékek csupán 38 százaléka tartalmaz teljes kiörlésű búza-, zab- és árpalisztet, legtöbb finomított lisztből készül. A vizsgált áruk 62 százalékában mesterséges színezők és édesítőszerek voltak, s az elnevezésük is megtévesztő volt. A fogyasztók érdekeit védő egyesület szerint nem szabadna csokoládés terméknek nevezni azt a müzlit, amely csupán 1,5 százaléknyi kakaót tartalmaz. De félrevezető az is, hogy epres termékként tüntetik fel azt a gabonapelyhet, amelyben összesen 0,3 százaléknyi eperpor van.
Kockacukor reggelire
A szakemberek felhívják a fogyasztók figyelmét arra is, hogy az üzletekben található müzlik nagyon sok cukrot tartalmaznak. Az érvényben levő szabályozás szerint a kisgyermekeknek szánt termékek 100 grammonként nem tartalmazhatnak 15 grammnál több cukrot. A vizsgált müzlikben 81 százalékában ennél több cukrot találtak. Szász grammnyi csokis gabonapehelyben akár 25 grammnyi, vagyis három-négy kockacukornak megfelelő cukor van, míg a „fitnessként” feltüntetett termékekben három kockacukornak megfelelő mennyiség. A szakemberek szerint a nagy mennyiségű rendszeres cukorfogyasztás káros hatással van a gyermekek fejlődésére, koncentrálóképességére, és cukorbetegség kialakulásához vezethet. A termékek címkéjén nem mindig a cukor elnevezés szerepel, hanem mesterséges édesítőszerek: fruktóz, kukoricaszirup, melasz, agávé, de hatásuk ugyanolyan káros.
A vizsgálatot végző Costel Stanciu felhívta a vásárlók figyelmét, hogy a polcokon található müzlik nagy része nem más, mint finomított lisztekből, egzotikus növényi olajokból, szintetikus vitaminokkal, színezőkkel és ízekkel elkészített termékek, amelyek fogyasztása nem ajánlott gyermekek számára, de rendszeres fogyasztása a felnőtteknek sem egészséges.
Keverjünk müzlit magunknak!
Sánta Dóra háziorvos, dietetikus érdeklődésünkre elmondta, nagyon fontos, hogy vásárláskor elolvassuk a címkét, amelyről megtudjuk, hogy mi van a termékben. „A hozzám fordulóknak mindig azt tanácsolom, hogy a nagyüzemekben elállított müzlik helyett inkább bioboltokban vásárolt gabonapelyheket kavarjanak össze, ízesítsenek otthon” – tanácsolja a dietetikus. Az eredeti és egészséges müzli 30% zabpehelyből, 30% búzapehelyből, 10% mazsolából, 10% földimogyoróból és 20% friss gyümölcsből áll.
szóljon hozzá!