Főleg vidéki, szerényebb körülmények között élő gyerekek jelentkeztek ebben az évben is a Talentum Alapítvány Rejtett kincseink elnevezésű rendhagyó tehetségkutatójára. A győztesek legnagyobb nyereményét az a tehetséggondozó program jelenti, amely esélyt ad nekik a kibontakozásra, fejlődésre, ugyanis sokan közülük még csak nem is tudták magukról, hogy jók valamiben.
2016. december 14., 14:162016. december 14., 14:16
A marosvásárhelyi Talentum Alapítvány második alkalommal hirdetett versenyt olyan gyerekek számára, akik látszólag sosem tűnnek ki semmivel, mégis tehetségesek valamiben. Olyanokat kerestek, akik különleges képességekkel rendelkeznek népdaléneklés, magyar néptánc, tréfás mesemondás vagy meseillusztráció területén. A rajzverseny kétfordulós volt, először kiválasztották a legtehetségesebbeket, ők pedig részt vettek a nyárádszeredai művelődési otthonban megrendezett november 19-ei vetélkedőn. A többi versenyszám csak egyfordulós volt, és összesen mintegy kétszáz gyerek jelentkezett a tehetségkutatóra – tudtuk meg Kacsó Erika pszichológustól, az alapítvány alelnökétől.
„Az első három nyertesnek ajánlottuk fel a tehetséggondozást, azaz hetente bejárhatnak az alapítványhoz, hogy fejlesszék a képességeiket különböző foglalkozások keretében. A marosvásárhelyiek bejárnak, de a vidékiek hátrányban vannak, mert ők nehezen oldják meg a beutazást” – részletezte az alapítvány vezetője. Szerinte az jelentene megoldást, ha találnának olyan támogatókat, akik felvállalnák egy-egy tehetséges hátrányos helyzetű gyerek felkarolását, hogy lehetőséget kapjanak a kibontakozásra. „Már gondolkodunk is azon, hogy hogyan találhatunk ilyen embereket, és milyen formában támogathatnák a gyerekeket” – mondta Kacsó Erika.
Általában olyan csoportból kerülnek ki a résztvevő gyerekek, akikről még a tanítók sem tudják, hogy tehetségesek, mert kevésbé jók a kognitív képességeik, sokszor a hátsó padban ülnek, és egy-egy ilyen versenyen derül ki róluk, hogy jól énekelnek, vagy kiváló mesemondók. Ezért fontos, hogy felfedezzék őket, és aztán felkarolják, hogy fejlődhessenek – magyarázta a pszichológus. „Az énekversenyt például olyan kislány nyerte meg, akit az apuka nevel egyedül még három testvérével együtt. Ha nem segítünk az ilyen gyerekeken, akkor ötödik osztálytól felfele már elvesztődnek, nehezebb felzárkóztatni őket. Meg kell erősíteni bennük a hitet, hogy értékesek, tehetségesek” – magyarázta a pszichológus.
A nyertesek
Tréfás mese kategóriában első helyezést ért el Borbély Anita (Mezőpanit), második Máthé Sára (Mezőpanit) és Boldi Ákos (Ákosfalva) lett, harmadik pedig Gálfi Dalma és Nagy Sarolta, mindketten Mezőpanitból érkeztek. A legjobb népdalénekes Fodor Erika Viktória lett Nyárádszeredából, második helyezett Török Beatrix Mezőpanitból, harmadik Barabási Beatrix Andrea szintén Mezőpanitból. A meseillusztráció kategória győztese Fodor Arnold lett, a marosvásárhelyi Serafim Duicu Általános Iskola diákja, második Szász Kamilla (Karácsonyfalva) és Barabási Bernadett (Mezőpanit), harmadik helyen végzett Orbán Krisztina, a marosvásárhelyi Nicolae Bălcescu Általános Iskola tanulója.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.
Biztonságosabbak a körülmények a Maros megyei kórházban, miután uniós pénzalapokból jelentős beruházásokat eszközöltek, különösen az oxigénterápia biztosításában és a tűzvédelem terén – mondta Ovidiu Gîrbovan igazgató kedden.
szóljon hozzá!