Fotó: Boda L. Gergely
Ha továbbra is ilyen módon javítják a homlokzatokat és építik át az ingatlanokat, akkor húsz év múlva Marosvásárhely főterén nem lesz egyetlen műemléképület sem – figyelmeztet Soós Zoltán helyi képviselő. A városháza főépítésze szerint azonban odafigyelnek az építkezésekre, sok, műemlék jellegű épület azonban egyszerűen nem szerepel a műemlékvédelmi jegyzékben. Utoljára azonban a hatvanas években készítettek leltárt ezekről az ingatlanokról
2013. október 16., 20:372013. október 16., 20:37
2013. október 17., 11:162013. október 17., 11:16
Soós Zoltántól, aki a Maros Megyei Múzeum igazgatója is, megtudtuk: a legnagyobb gond az, hogy utoljára a hatvanas években készítettek leltárt Marosvásárhely műemlék épületeiről, az azonban nagyon hiányos. A jegyzék bővítése a megyei műemlékvédelmi igazgatóság feladata lenne, ez azonban nem történik meg, legutóbb tíz éve került fel új épület a listára. Soós Zoltán tudomása szerint a műemlékvédelmi igazgatóságnál jelenleg egyetlen mérnök szakember sem dolgozik.
Soós: pusztítják a történelmi arculatot
„Szakemberként nekem szó szerint fáj, hogy mi történik Marosvásárhelyen, főként a belvárosban. A főtéri ingatlanok átépítése, átgondolatlan tatarozása esetén a városháza vagy azzal takarózik, hogy az épület nincs rajta a már említett hiányos műemlékvédelmi listán, vagy azzal, hogy rendelkezik a megyei műemlékvédelmi igazgatóság engedélyével. Úgy tűnik nekem, s egyre inkább, hogy a városházán senkinek sem fáj a belváros átépítése, a történelmi arculat pusztítása” – mondta Soós Zoltán, aki azt szeretné elérni, hogy az önkormányzati képviselők fektessenek le alapvető kritériumrendszert, amelyet figyelembe kell venni a város reprezentatív épületeinek felújításakor, átalakításakor. „Kértem, hogy a részletes városrendezési terv jelenlegi elkészítésekor készítsenek alapos művészettörténelmi és régészeti tanulmányt, amelyben elsősorban a belvárosi, de a lakótelepeken található műemléképületeket is tüntessék fel. Ez egyelőre nem történt meg, holott csak úgy lehet hatékonyan megőrizni a turisták számára is vonzó belvárosi városarculatot, ha tudjuk, hogy milyen értékes épületeink vannak és azokra vigyázunk” – hangoztatta a múzeum igazgatója, aki minden önkormányzati ülésen szóvá teszi a műemlékvédelem fontosságát.
Miheț: odafigyelünk az építkezésekre
A Marosvásárhelyi Polgármesteri Hivatal főépítésze, Dana Miheț csak levélben elküldött kérdésekre volt hajlandó válaszolni. Bár a kérdéseket már hétfőn megküldtük, a válaszok csupán szerda délután érkeztek meg. Ezekből kiderül, hogy Maros megyéből 1017 épület szerepel az országos műemlékvédelmi jegyzékben. Ahhoz, hogy újabb épületet felvegyenek, a műemlékvédelemmel foglalkozó alapítványoknak, a polgármestereknek vagy az épületek tulajdonosainak kérvényezniük kell ezt a megyei szakigazgatóságokon.
A 2001. évi 350-es törvény előírja, hogy az általános városrendezési tervben kötelező módon meg kell jelenjenek a műemléképületek, és azt a jegyzéket a szakminisztérium is jóváhagyja. A szerkesztőségünkbe eljuttatott főépítészi válasz szerint a jelenleg készülő városrendezési terv ezt a törvényes előírást betartja.
A városháza odafigyel a Marosvásárhelyen zajló építkezésekre, legalábbis erre enged következtetni Dana Miheț válasza, miszerint az engedéllyel végzett beruházások esetében ő maga, főépítészi minőségében, részt vesz a munkálatok átvételénél, ellenőrizve, hogy az építkezési engedélyben megszabott feltételeket betartották-e. A helyi rendőrök pedig rendszeresen ellenőrzik, hogy a városban található munkatelepeknek, építkezéseknek van-e érvényes engedélye, vagy sem.
Megkérdeztük: van-e építkezési engedélye és szerepel-e a műemlékek jegyzékében az az Iskola (Aurel Filimon) utcai épület, amely Soós Zoltán önkormányzati képviselő szerint a legújabb példa arra, hogy fejetlenül, gipszkarton használatával tatarozzák a műemlékeket. A portálunknak küldött válaszában Dana Mihet azt állítja, hogy a szóban forgó épület nem szerepel a jegyzéken, és a tulajdonos az elvégzendő munkálatokhoz kért és kapott engedélyt.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
Az egykor zászlókkal menetelő május elsejei tömeget a rendszerváltás után felváltották a fűbe terített kockás plédek, közös miccsezések, amolyan családias tavaszi ünneppé vált. Aztán ez is kezd kikopni, ma új tartalommal ruházzák fel a munka ünnepét.
Személyazonossági igazolványok kibocsátása miatt hétvégén nyitva tart a marosvásárhelyi lakossági nyilvántartó hivatal – olvasható a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Kigyulladt Szászrégenben egy elektromos háztartási készülékeket raktározó csarnok, a hatóságok RO-ALERT figyelmeztetést küldtek a város lakóinak a sűrű füst miatt – tájékoztatott kedden a Maros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Noha a mikrofonok és a hangosítópult elárulta, hogy nem csak beszélgetni jöttek ki a térre a néptáncosok és népzenészek, a Maros Művészegyüttesnek így is sikerült két villámcsődülettel meglepnie a járókelőket a tánc világnapján.
Lánccal és lakattal egy vonat elé, a sínekhez kötötte magát egy férfi kedden a marosvásárhelyi vasútállomáson. A 73 éves férfi a tanúk szerint az alacsony nyugdíja miatti elégedetlenségét akarta kifejezni ezzel.
Magára hagyott kutya miatt kapott 12 ezer lejes bírságot egy idős férfi Maros megyében, miután a közösségi médiában nyilvánosságra került a férfi tette.
Környezetbarát módon, tömegközlekedéssel, ráadásul mindenki a saját tempójában fedezheti fel Dél-Erdély szász építészeti világörökségi helyszíneit az UNESCO Busz segítségével, amelyet egy turisztikai vállalkozás indított.
Családi majálist szervez az RMDSZ marosvásárhelyi és Maros megyei szervezete a marosvásárhelyi Víkendtelepen, ahol gazdag programmal várják a gyerekeket, felnőtteket egyaránt.
szóljon hozzá!