Fotó: Léta Piroska
Megmozdult a közösség a Nyárádgálfalvához tartozó településen, hogy egy csorgót felújítva biztosítsa a szükséges ivóvizet a háztartások számára. Pénzadományokból vásárolták meg a szükséges építőanyagot, majd közösségi munkával tették rendbe a vízforrásokat.
2016. augusztus 02., 19:442016. augusztus 02., 19:44
Senki sem tudja pontosan, mióta használják a szentlászlóiak a régen Pap csorgójának nevezett forrást a papi telek végében. A falu egyik legidősebb lakója, Nagy Miklós szerint legalább a 19. századig visszavezethető, mert már a szülei idején is létezett. Ő Csongvai Lajos lelkész és Lőrinczi Miklós kántortanító nevéhez köti a forrás kialakítását. Aztán 1947-ben került a faluba Gyarmathy János és Piroska tanító házaspár, és a „tanító úr” rendben tartotta. Később a kollektív gazdaság vette használatba, épített egy többezer literes beton gyűjtőtartályt, majd a vizet bevezette a falu alsó részén levő állatfarmra, később az üzletbe, állatorvosi rendelőbe és háztartásokba is eljutott szabadeséssel a a víz. A második világháborút követő aszály idején szekerekre rakott hordókkal vitték innen a vizet a lakosok, igaz, akkor az állatállomány is jóval nagyobb volt. Mára, bár sokan használják, elhanyagolódott a forrás, le is zárták az egykori ösvényt, így aki abból a vízből akar inni, kerülnie kell a faluban – meséli Miklós bácsi.
„Összefogtak az emberek, hogy megvalósítsanak egy régi álmot” – így foglalta össze a kérdést Léta Zsolt unitárius lelkész, az ügy mozgatója. Azaz a gyűjtőtartályból kifogyott a víz nagy része, így nem jutott el a parókiára s abba a 13 háztartásba, amely innen szerzi az ivóvizet. Mivel a településen nincs kiépített ivóvízvezeték, az emberek kénytelenek voltak lépni. Lehetőségük szerint pénzt gyűjtöttek, egy keblitanácsos a falut is végigjárta, néhány személy ugyancsak hozzájárult. Építőanyagot vásároltak, kilenc-tíz személy ment ki múlt hét második felében a helyszínre dolgozni – tette hozzá Fekete Károly, aki a munkálatokat vezette. Kitakarították a helyet a fűtől, bozóttól, a fából épült, gyenge támfalat elbontották, a csorgó körüli helyen beton aljzatot öntöttek és betontéglából falat építettek. A meglévő négy gyűjtőforrást és a tartályt kitakarították, új betongyűrűket helyeztek el, ahol szükséges volt kicserélték a vezetékeket, hogy a víz zavartalanul eljusson a tartályba, és egy újabb gyűjtőforrást alakítottak ki. A mérések szerint a közelben egy nagyobb víztömb van a talajban, ezt is érdemes lenne „befogni” – véli a lelkész.
Néhány napja ismét van víz a tartályban és a háztartásokban, az emberek megnyugodtak, és terveznek. Mivel a vízforrás bőséges, azon törik a fejüket, hogy ne hagyják kárba veszni, és ha pénzük lesz majd hozzá, egyszer egy kis tavacskát is kialakíthatnának a patakon.
A vízkérdés megmozdította a falut, és nemcsak azok fogtak össze, akik innen kapják a vizet, hanem a többi lakos is. Sokan kijöttek, szétnéztek a helyszínen, látták az akaratot és a munkát, és megszűnt a bizalmatlanság. A munkálat nagyja befejeződött, de azóta újabb személyek adakoztak. Ezt felhasználva be fogják fejezni a csorgó környékének kialakítását, a támfalat burkolják, padot helyeznek el mellette, és az odavezető ösvényen járdát, lépcsőt építenek. A támfalon pedig egy táblát helyeznének el a Gyarmathy-házaspár emlékére.
Azzal tiltakozott az egyik marosvásárhelyi iskola másodikos tanulójának folyamatos agresszív viselkedése ellen az osztály szülői közössége, hogy nem engedték el gyerekeiket az országos felmérőtesztre. Az esetet vizsgálják a hatóságok.
Számos érettségiző előtt homályos még a jövőkép, a Gyulafehérvári Caritas marosvásárhelyi ifjúsági mentorai rajtuk segítenének pályaorientációs és karriertervező tréningükkel. De a karrierváltást fontolgató felnőttek előtt is nyitva áll az ajtajuk.
Egy anyamedve és két bocs sétált péntek reggel Nyárádtő utcáin, mielőtt a gyerekek iskolába indultak volna. A lakosságot Ro-Alert üzenetben riasztották az esetről.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
szóljon hozzá!