Csak az éjszaka átvészelésére van tartalékuk a madaraknak

A településeken élő madarak is megsínylik a megszokottnál is hidegebb időjárást – éppen ezért fontos folyamatos etetésük, amelyet nemcsak a magánházban, hanem a nyugodtabb környezetben levő tömbházban lakók is felvállalhatnak.

Simon Virág

2016. január 22., 17:472016. január 22., 17:47

A Milvus Csoport szakembere, Kelemen Katalin érdeklődésünkre hangsúlyozta: nagyon fontos ebben a hideg időszakban az emberközelhez szokott madarak etetése, de csak akkor alakítsunk ki etetőket, ha vállaljuk, hogy egész télen feltöltjük ezeket. Az etetőre járó kis testű, gyakran alig 4,5–10 gramm körüli testtömegű madarak számára -10 Celsius-fok alatti hőmérsékleten a tartalékaik csak arra elegendők, hogy át tudják vészelni a fagyos éjszakát, ezért fontos, hogy az etetőkben mindig legyen ennivaló.

A házilag gyártott vagy vásárolt etetőket lehetőleg valamilyen bokor, örökzöld vagy cserje mellé helyezzük, hogy a madarak védve érezzék magukat. Nem kell lemondanunk a madáretetésről, akkor sem, ha a tömbházban lakunk, hiszen az erkélyen, vagy ablakpárkányon egy műanyag virágtálcába is helyezhetünk magokat és itatódobozt.

A téli madáreleségeknek három nagy csoportja van, ezeket lehetőleg együtt kell alkalmazni. Ezek közül az első a nem sózott, nem pirított, magas olajtartalmú magvak. Az alapot képező fekete napraforgó mellé apró szemű magvakat lehet keverni, s az a legegyszerűbb, ha az állatkereskedésekben, barkácsáruház-láncokban kapható pinty és hullámos papagáj magkeveréket vásárolunk. Az eleségek második csoportját az állati zsiradék: sótlan és nem főzött szalonna, vagy az állateledelboltokban kapható cinkegolyó képezi. Legalább ilyen jó, ha lágy sajtot és vajat is kiteszünk. Az eledelek harmadik csoportjába a gyümölcsök tartoznak, ezek közül a legnépszerűbb és legkönnyebben hozzáférhető az alma, amit felfűzhetünk ágakra, illetve letehetünk a földre is. Nem szabad kenyeret és kenyérmorzsát adni, mert ez a madarak pusztulásához vezet.

Kelemen Katalintól azt is megtudtuk, hogy a Milvus Csoport  a hagyományokat folytatva január 24-én, vasárnap téli vízirigó-számolást szervez. A legnagyobb Maros megyei populáció a Maros-szorosban található, Déda és Maroshévíz között. Öt év szünet után tavaly számolták meg újra, a rendkívüli tiszta vizet kedvelő madarakat, amelyek a hegyi patakokban fészkelnek, s csak télen költöznek le a Marosra eledelt szerezni. „Tavaly szerveztünk először nyilvános megfigyelést, részben, hogy a vásárhelyieket és környékbelieket is bevonjuk a madárvédelembe, részben, mert egyszerű és könnyű megfigyelni ezeket a madarakat, nem kell különösebb képzettség hozzá. A tavalyi adatok még nem mérvadóak, mert azelőtt pár évig nem számoltuk őket, de az azért elmondható, hogy az emberi tevékenység miatt enyhén csökkent számuk. Az idei számlálás után derül ki, hogy van-e ok aggodalomra” – mondta a szakember.  Aki csatlakozni szeretne jelentkezhet a következő email címen: iulia.vizi@milvus.ro vagy a 0747-416 280-as telefonszámon.

Tavaly a legtöbb vízirigót a Szalárd és Ratosnya közötti szakaszon jegyezték fel, összesen 92-t. Emellett még 27 egyéb madárfajt is megfigyeltek, a legtöbbet Maroshévíz–Mesterháza között, összesen 637 egyedet.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei