Fotó: Farkas Antal
Hétfőn elemezte a három hónappal ezelőtt megkötött együttműködési megállapodást az RMDSZ és az MPP vezetősége. A találkozón az MPP átnyújtotta az alkotmány módosításával kapcsolatos elképzeléseit is. A részletekről Biró Zsolt számolt be.
2014. július 01., 15:332014. július 01., 15:33
2014. július 01., 15:522014. július 01., 15:52
A Magyar Polgári Párt elnöke, Biró Zsolt július elsejei marosvásárhelyi sajtótájékoztatóján elmondta, a hétfői kolozsvári találkozó legfontosabb eseményének azt tekinti, hogy átnyújtotta az RMDSZ vezetőségének a Románia alkotmányának módosítására vonatkozó, öt pontból álló javaslatát.
„1.Románia szuverén és oszthatatlan nemzetállama a románoknak és az együtt élő őshonos nemzeti közösségeknek; 2. A romániai őshonos nemzeti közösségek államalkotói tényezői a román államnak; 3. Az 1918. december 1-jei gyulafehérvári nyilatkozat a Romániában fennálló nemzeti egyenlőség és nemzeti szabadság erkölcsi, történelmi és jogi alapja; 4. Őshonos nemzeti közösségekként elismerendők a Romániában élő azon közösségek, amelyek legalább száz esztendő óta együtt élnek a román néppel; 5. A romániai őshonos nemzeti közösségek jogait sarkalatos törvény szavatolja, az érintett nemzeti közösség erre irányuló, legitim módon kifejezett akarata szerint és annak mértékéig a gyulafehérvári nyilatkozat szellemisége alapján és a vonatkozó európai szabályok és gyakorlatok szerint, Románia területi sérthetetlenségének tiszteletben tartásával” – ismertette Biró Zsolt, aki szerint ezt az RMDSZ felvállalta, és megegyeztek abban, hogy annak ellenére, hogy az alkotmánymódosítási bizottság „alvó üzemmódban” tevékenykedik, de ezt a dokumentumot be lehet, és be kell nyújtani.
„Kétharmados többség hiányában alkotmánymódosításra nincs esély, de ez az irat új szemléletet, új csapásirányt ad az autonómiatörekvésnek. „Vannak olyan romániai nemzeti közösségek, amelyek a 4-es pontban hivatkozott száz év helyett azt javasolták, hogy a modern Románia létrejöttekor már itt levő kisebbségekre vonatkoztassuk. Romániában tizennyolc közösség számít hivatalosan nemzeti kisebbségnek” – fogalmazott az MPP elnöke. Hozzátette, a továbbiakban az alkotmánymódosításra kellene alapozni a politikai cselekvési tervet, ugyanis a román közvélemény nem hajlandó tárgyalni az autonómiáról, azt mindig az alkotmányra való hivatkozással söprik le.
„Az 1918-as nyilatkozatot kell életbe ültetni, amikor a román hatalom kötelezettséget vállalt az autonómiára. Ez lehet jogi és erkölcsi alapja a párbeszédnek, a dokumentum törvényerőre emelése garancia lehet arra, hogy az erdélyi magyarság lojális maradjon Romániához”– fogalmazott a politikus.
Az RMDSZ-szel kötött együttműködésről elmondta, a „pohár félig tele, félig üres”, mert minden pontnál vannak pozitívumok és negatívumok. A hétfői tárgyaláson felvetették a brüsszeli lobbi-iroda kérdését, sikerként könyvelték el, hogy az MPP tagfelvételt nyert a FUEN-be, és továbbra is megfigyelői státuszt szeretnének az Európai Néppártban (parlamenten kívüli pártként rendes tag nem lehet). „Az MPP a szakpolitikákban is részt vállal. Elvárjuk, hogy a szakmai testületekben, az intézmények élére való kinevezésekkor a mi szakembereink is »labdába rúgjanak«. Ne politikai kritérium, hanem a szakmaiság legyen a mérvadó” – ismertette Biró Zsolt.
Elutasította kedden a bukaresti ítélőtábla annak a 17 éves romániai diáknak a kiadatását, akit az Egyesült Államokban többek között azzal vádolnak, hogy több száz bombafenyegetést küldött amerikai intézményeknek.
XIV. Leó pápa első vasárnapi üzenetében „valódi és tartós békére” szólított Ukrajnában, tűzszünetre a Gázai övezetben, és sürgette a Hamász palesztin terrorszervezet fogságában lévő izraeli túszok szabadon engedését.
XIV. Leó pápa a bíborosoknak adott szombati audienciáján megerősítette, hogy XIII. Leó pápa szociális doktrínáját tartotta szem előtt egyházfői nevének kiválasztásakor, mivel szerinte a mesterséges intelligencia fejlődése egy újabb ipari forradalom.
Tíz gyerek és három felnőtt került kórházba szombaton egy Brassóban történt baleset következtében.
Az új pápa, XIV. Leó programja az általa választott névben rejlik – mondta Német László pápaválasztó bíboros, belgrádi metropolita érsek a horvát közmédia vatikáni tudósítójának pénteken.
Jövő vasárnap, május 18-án iktatják be tisztségébe XIV. Leó pápát – jelentette be pénteken a Vatikán.
A krisztusi tanítást képviselő egyház missziójára ott van a legsürgetőbb szükség, ahol a mai társadalom drámái zajlanak az élet értelmének elvesztésétől a család válságáig – mondta homíliájában XIV. Leó pápa.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog uralkodni – jelentette be csütörtökön este a vatikáni palota pápai erkélyéről Dominique Mamberti protodiakónus.
A békéről, a szinodális, hidakat építő, szegények mellett álló egyházról szólt az új katolikus egyházfő megválasztása után, a vatikáni palota Szent Péter térre néző balkonjáról elmondott beszéde csütörtök este.
Felszállt a fehér füst néhány perccel csütörtökön este hat óra után a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből, ami azt jelenti, hogy már a második napon sikerült megválasztani a katolikus egyház új, 267. vezetőjét.
szóljon hozzá!