Ajándékozzunk keserű ínyencséget sok kakaóval

Decemberben az advent emlékeztet arra, gyors léptekben közelednek az ünnepek. Szerda este a megtisztított gumicsizmákba édességet tesz a Mikulás, három hét múlva pedig ínyenc sütemények kerülnek a karácsonyi asztalra. A kérdés már csak az, hogy milyen hatása van szervezetünkre a csokoládénak, ennek a több száz éves múltra visszatekintő ínyencségnek. Dietetikus szakember véleményét kértük ki azzal kapcsolatban, hogy milyen édességgel ajándékozzuk meg gyerekeinket, szeretteinket az ünnepekre.

Hajnal Csilla (R)

2012. december 04., 14:292012. december 04., 14:29

2012. december 04., 14:362012. december 04., 14:36

A csokoládé már évszázadok óta része az étrendünknek. Van, aki a csoki által felszabadított boldogsághormonokra esküszik, van, aki azért fogyasztja, mert megnyugtatja, legtöbben pedig egész egyszerűen azért, mert finom.

A csokoládéfogyasztás beilleszthető egy egészséges ember étrendjébe, megfelelő határok közötti fogyasztása pedig nem árt az egészségnek. A baj csak akkor kezdődik, ha csokoládéval kelünk és fekszünk, étkezés előtt belakunk vele vagy magas cukortartalmú és adalékokkal teli változatát fogyasztjuk. Ez a veszély pedig nagyon is fennáll így az ünnepek táján.

Ne egyszerre adjuk oda!

A csokoládék többségében harminc százalék a kakaó, míg egy minőségi csokoládéban ez az érték akár ötven-hetven százalék is lehet. Az európai uniós szabályozás szerint minden olyan édesség is csokoládé néven forgalmazható, amelyben a kakaóvaj öt százalékát növényi zsiradékkal helyettesíti a gyártó. Éppen ezért vigyáznunk kell arra, hogy milyen csokoládét vásárolunk. Az általunk megkérdezett marosvásárhelyi dietetikus szakember szerint nagyon fontos, hogy magas kakaótartalmú csokoládét fogyasszunk. „A keserű- és az étcsokoládéban nincs annyi tartósítószer, és nagyobb a kakaótartalmuk, ám így is vigyázni kell arra, hogy ne adjuk oda egyszerre az édességet a gyerekeknek” – figyelmeztet a szakember.

A cukorka esetében pedig az a legjobb, ha a mézzel töltött, illetve a mentolos változatot választjuk. A legegészségesebb sütemények pedig házilag készülnek, ugyanis otthon figyelünk arra, hogy színezékek és mindenféle kétes eredetű adalékanyagok nélkül süssünk. „Minél egyszerűbb a sütemény, annál jobb. Legegészségesebb a barna cukor használata, ennek sokkal alacsonyabb a kalóriatartalma” – tette hozzá a dietetikus.

Orbáncfűtea a gyógyír

A csokoládéfogyasztáskor figyelni kell az édesség koleszterintartalmára is. A tejet nem tartalmazó csokoládékban egyáltalán nincs koleszterin. A tejcsokoládéban jelen lévő 30mg/100g sem nevezhető túl magasnak, összehasonlítva egyéb koleszterintartalmú élelmiszerekkel. A túlzott fogyasztásuk azonban veszélybe sodorhatja az egészségünket, fogszuvasodást okozhat, és gyakran a gyomrot is megterheli.

Abban az esetben, ha már elrontottuk a gyomrunkat a sok ínyencséggel és ünnepi étkekkel a dietetikus gyógyírként az orbáncfűtea és a pirítós kenyér fogyasztását javasolja.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei