
35 évvel ezelőtt alakult meg a SMURD rohammentő-szolgálat Marosvásárhelyen
Fotó: Haáz Vince
Harmincöt évvel ezelőtt ritkaságszámba ment a szirénázó mentőautó Marosvásárhelyen, ma már hozzátartozik a város zajához. Hatalmas átalakuláson ment keresztül a SMURD rohammentő-szolgálat is, de a betegek iránti elhivatottság változatlan maradt.
2025. szeptember 25., 16:102025. szeptember 25., 16:10
A Mobil Sürgősségi, Újraélesztési és Műszaki Mentőszolgálat, vagy közismertebb nevén SMURD rohammentő-szolgálat idén ünnepli fennállásának 35. évét. A gálaműsort a marosvásárhelyi Kultúrpalotában tartják szombat délután, ahol a meghívottak és szakemberek között természetesen ott lesz Raed Arafat, a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) vezetője is.
A szolgálat indulásakor a körülmények messze nem voltak ideálisak, előfordult az is, hogy a mentőautó az út közepén leállt és a személyzetnek kellett megtolnia – emlékezett vissza Vass Hajnal, a SMURD rohammentő-szolgálat főasszisztense, aki a kezdetektől része a csapatnak. Ma már korszerű, újgenerációs járművek és gépek állnak rendelkezésre, és a technológiai fejlődésnek köszönhetően a mentés biztonságosabb és hatékonyabb lett.
Vass Hajnal, a SMURD főasszisztense: a várakozási idő nem csak rajtunk múlik
Fotó: Haáz Vince
Az évek során helikopterrel bővült a szolgálat, majd egy teljes bázis alakult ki, amely országos hálózattá nőtte ki magát. A kezdeti néhány csapat helyett ma már Maros megyében tizennégy elsősegélynyújtó egység működik, amihez a személyzet létszáma is jelentősen bővült. A főasszisztens hozzátette, sajnos ezzel együtt a betegek száma is folyamatosan emelkedett.
A legnagyobb kihívást a SMURD számára a személyzethiány jelenti. Az elmúlt években ugyanis sok egészségügyi dolgozó választotta a külföldi munkát.
Fotó: Haáz Vince
„Ha elmegy valaki, mindig nehézséget okoz az új munkaerő felvétele és betanítása. A folyamat hosszadalmas, és voltak időszakok, amikor teljesen leállították a személyzetfelvételt. Az asszisztensek képzése sem mindig megfelelő, ezért
– mesélte a kihívásokról Vass Hajnal a Székelyhonnak.
Fotó: Haáz Vince
A pénzügyi korlátok szintén nehézségeket okoznak a SMURD-nak. A szolgálatnak folyamatosan ki kell találnia, hogyan biztosítsa a betegellátást úgy, hogy a páciensek a nehézségekből semmit se érzékeljenek – tette hozzá a főasszisztens.
A rohammentő-szolgálat mára a sürgősségi rendszer szerves részét képezi. Noha szombaton a rohammentő részt ünneplik, ez időközben kinőtte magát, és azóta sürgősségi szolgálat is alakult. A betegek tehát nemcsak a rohammentőkön keresztül kapnak ellátást, hanem a sürgősségi osztályon is, ahová a mentők szállítják őket.
Fotó: Haáz Vince
Bár sokan panaszkodnak a hosszú várakozási időre, a főasszisztens hangsúlyozta: a várakozási idő nem feltétlenül csak rajtuk múlik, és arra kéri a betegeket, hogy legyenek bizalommal, hiszen minden alkalommal a betegek érdekeit helyezik előtérbe.
Vass Hajnal főasszisztens úgy fogalmazott, nagyon sok minden változott a SMURD rohammentő-szolgálatnál az elmúlt 35 évben, de egy dolog továbbra is megmaradt: az elhivatottság és akarat ahhoz, hogy életeket mentsenek.
A hatóságok szerint megközelítőleg kétmillió lejes kár érte az állami költségvetést egy összetett adócsalási ügyben, amely Maros megyéből indult.
Négynapos programsorozattal készülnek Nyárádszeredában a Bocskai Napok alkalmából február 17. és 22. között.
A Második esély program a korai iskolaelhagyó fiataloknak, felnőtteknek segít elvégezni az általános iskolát. Nem csak újrakezdési esély, de alapvégzettséget is ad. Februártól lehet iratkozni a programra, amelyben Maros megye öt iskolája vesz részt.
Vélhetően idén ősszel használatba vehető lesz a súlyos égési sérülteket kezelő marosvásárhelyi központ – közölte vasárnap este Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter.
Bár a nagyszabású külföldi reklámkampány elindítása még várat magára, a belföldi piacon továbbra is aktív Maros megye. Jövő héten a Bukarestben megnyíló országos turisztikai vásáron keresik a választ arra, mire vágynak leginkább a bukaresti látogatók.
Egy országos kutatás szerint az óvodákban is gyakori a kiközösítés és a szóbeli bántás, de ha figyelünk a jelekre, akkor itt még könnyebben lehet kezelni ezeket a helyzeteket. A gyerekek érzelmeinek kifejezését pedig egy lila maci is segíti.
Január utolsó két hetében mintegy hatezer diák vette igénybe a marosvásárhelyi iskolabuszokat, melyek célja, hogy minél több diák önállóan jusson el a tanintézetbe, és a szülők ne autóval szállítsák őket.
Szállodát, lakóépületeket, kereskedelmi egységeket, műhelyeket hoznának létre az egykori marosvásárhelyi fotópapírgyárban és annak környékén. A csaknem hatvan méter magas épület jó állapotban van, átalakítása az egész lakónegyedre hatással lenne.
Átadták csütörtökön a Maros Megyei Katasztrófavédelemnek azt a 30 000 literes ivóvíz-szállító tartálykocsit, amit Marosvásárhely városa vásárolt meg helyi költségvetésből, és a tűzoltóság rendelkezésére bocsátotta.
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem Magyar Kara február 14-én, szombaton 19 órától mutatja be a Stúdió Színházban az Aranysárkány című előadást Vidovszky György rendezésében.
szóljon hozzá!