Fotó: Boda L. Gergely
Bár Leonardo Da Vinci nevéről legtöbbünknek a festményei jutnak eszébe, a reneszánsz művész igazából polihisztor volt: festő, tudós, matematikus, hadmérnök, szobrász, építész, zeneszerző, költő, író, valamint feltaláló és anatómus is – az utóbbi két tevékenységére világít majd rá közelebbről a Marosvásárhelyre költöző Da Vinci-kiállítás.
2013. február 14., 13:382013. február 14., 13:38
2013. február 14., 13:592013. február 14., 13:59
A várbeli Történelmi és Régészeti Múzeum emeleti termeiben már hetek óta dolgoznak a nagyszabású Da Vinci-kiállításon. A tervek szerint február végén megnyíló tárlat Székelyudvarhelyről kerül át Marosvásárhelyre. A tudományos kutatásokon alapuló, igényesen elkészített makettekből álló kiállítás Leonardo Da Vinci nem mindennapi életét, életművét és mítoszát is bemutatja majd.
Helikopter, vagy tengeralattjáró az itáliai lángésztől
A Leonardo tervezte különleges szerkezetek az utóbbi néhány évben kerültek kiemelten a figyelem központjába, hiszen egyértelműen kiderült, hogy Leonardo Da Vinci a modern kor olyan meghatározó találmányainak évszázadokkal ezelőtti zseniális megálmodója, mint a repülőgép, a tengeralattjáró, a helikopter, a harckocsi, a kerékpár, valamint az autó.
„Bár Leonardo maga is készített ilyen maketteket, ezek nem maradtak fenn, de a rajzai és a leírások alapján, szakemberek közreműködésével sikerült őket rekonstruálni. Ezeket a maketteket mutatták be Székelyudvarhelyen, s ott tetszett meg nekünk is, így elhatároztuk, Marosvásárhelyen is bemutatjuk, hogy milyen ötletek, találmányok születtek a 15. század végén, a 16. század elején” – mondta a készülő tárlatról a Maros Megyei Múzeum igazgatója, Soós Zoltán.
Előtérbe kerül az emberi test
Nem csak a találmányok makettjei kapnak helyet majd a kiállításon, anatómiai része is lesz, a reneszánszkori polihisztoroknak ugyanis egyik fontos tevékenysége volt az emberi test kutatása. „Akkor is nagy volt az emberek tudásszomja, és voltak olyanok, akik az egyházi tiltás ellenére vállalták a rizikót: titokban hullákat vásároltak, felboncolták, és lerajzolták azt, amit látnak. Nyilván a nagyon apró emberi szerveket, mirigyeket nem tudták azonosítani, de az emberi szerveket nagyobb részt lerajzolják, és ez rengeteget segíti az orvostudományt, mert addig nem tudták, hogy mi van a testekben” – magyarázza a múzeumigazgató. Hozzáteszi: a Teleki Tékában van egy anatómiai atlasz – igaz, valamivel későbbi kiadás –, azt is mellékelnék a kiállításon, valamint az orvosi egyetem anatómiai laborjából fognak kölcsönkérni emberi szerveket, embriókat, hogy szemléltessék, hogy is néz ki egy ilyen szerv valójában, és hogyan ábrázolja egy reneszánszkori polihisztor.
„Nagyrészt egy kész kiállítást kapunk, a berendezés mellett a múzeum szerepe azonban, hogy egy 15. század végi, 16. század eleji helytörténeti részt is bemutasson. Meg szeretnénk mutatni, hogy amíg Itáliában ez van, addig mi van Marosvásárhelyen. Hát lesznek különbségek” – bocsátja előre Soós Zoltán.
szóljon hozzá!