Fotó: Gligor Róbert László
Szüreti mulatságra gyűltek össze a hétvégén Backamadarason a helyiek és magyarországi barátaik: megvizsgálták az idei szőlőtermést, megkóstolták a tavalyi bort, mulattak és emlékeket elevenítettek fel.
2015. szeptember 20., 15:222015. szeptember 20., 15:22
Három szekéren ülve járták be a település utcáit szombaton délután a madarasi néptánccsoporttal együtt helyi és magyarországi felnőttek, előkerült a madarasiak zamatos bora, húzták a zenészek. A kisbíró dobszóra elmondta: „a faluban mulatság tartatik, amelyre mindenki szívesen meghívatik”. Este a felújított kultúrotthonban folytatódott a mulatozás, a szőlővel és borral megrakott asztalokra kosarakban hozott eledel is került, száznál többen szórakoztak, ünnepeltek. Az est folyamán fellépett a helyi Kincses tánccsoport mezőségi táncrenddel, míg az abádszalóki Csillaghúr nemcsak népdalokat adott elő, hanem hangulatemelőnek citeráit is elhozta.
Báthori Zsuzsanna programfelelőstől megtudtuk: a két település között közel tíz éve létesült kapcsolat, kezdetben az abádszalóki Tisza-tó Régió Ifjúságáért Egyesület és a Backamadarasért Egyesület kötött barátságot, majd 2010-ben hivatalos szerződést is Kiss András és Dávid György elnökök. A madarasiak számtalanszor kiutaztak az anyaországba, a Kincses állandó fellépő volt az abádszalóki nyári fesztiválokon, de a Csillaghúr is többször járt a Nyárádmentén. Az idén a madarasiak is beneveztek a Tisza-tor nevű abádszalóki böllérversenyre, de mivel itthon a községnapok idén elmaradtak, most találtak méltó alkalmat, hogy barátaikat visszahívhassák. A két egyesület közötti jó kapcsolat Kiss András abádszalóki elnöknek köszönhetően tudott kiterjedni az iskolák és egyházak szintjére is. „Az abádszalóki emberek ma már életünk részei, és életre szóló barátságok kötődtek” – fogalmazott Báthori Zsuzsánna, aki szerint nincs olyan család ma Madarason, amelynek életében ne lenne jelen valamilyen szinten Abádszalók. A testvértelepülésekért végzett áldozatos munkájának elismeréséül a bál folyamán oklevéllel és virággal lepték meg a 70. életévét betöltött Kiss Andrást, aki nemrég adta át a stafétát Sáfár Erzsébetnek. Mellettük jelen volt Balogh Gyula abádszalóki alpolgármester és Brumbauer Tibor, a Tisza-tó Nonprofit Kft. igazgatója is.
A kezdeteket felelevenítő Kiss András lapunknak elmondta: számukra nagyon sokat jelent ez a kapcsolat, a két település lakói is nagyon megszerették egymást. Mivel az önkormányzatokat is sikerült megnyerniük, a kapcsolatuk hosszú jövő elé néz. Kiss Andrásnak személyesen nagyon sokat jelent Backamadaras, régebben is járt Erdélyben, de ilyen közvetlen kapcsolata sosem volt erdélyiekkel. Hamar megtalálták a közös hangot, közös akaratot Dávid Györggyel és a madarasiakkal, és szinte mindent megvalósítottak, amit elterveztek.
Balogh Gyula külkapcsolatokért is felelős alpolgármesterként és képviselőként tanúja volt e kapcsolat kialakulásának és kiteljesedésének. Az önkormányzat is támogatja, hogy több szálon is működjön a kapcsolat: a kulturális tevékenységek mellett az iskolák közötti cseretáboroztatás is nagyon jól működik, a református egyházak is kapcsolatot kötöttek, de azt is elképzelhetőnek tartja, hogy a két település öregotthonai között is kialakulhat az együttműködés.
Többéves kihagyás után hétvégén újra megrendezik a Szovátai Napokat. Május 10–11-én kézművesvásárral, gulyásfőző versennyel, koncertekkel és néptáncelőadásokkal várják az érdeklődőket.
A 14 éves fiú egy marosvásárhelyi gyerekotthonból távozott május 8-án, és még nem tért vissza. A rendőrség a lakosság segítségét kéri a fiú megtalálásban.
Idén is lesz Civil Cross közösségi szaladás a Civil Szervezetek Vásárán Marosvásárhelyen, amellyel az egészséges életmód mellett a közösségi szellemet, a társadalmi befogadást és az aktív polgári részvételt népszerűsítik.
Ismét lencsevégre kapták, ahogy egy anyamedve és három termetes bocsa sétál a Somostetőn. A marosvásárhelyi városháza elővigyázatosságra inti a lakókat és ígéri, hogy dolgoznak a helyzet megoldásán.
Az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák hasonmásai láthatóak azon a tárlaton, amelyet a marosvásárhelyi Kultúrpalotában nyitottak meg szerda délután. A látványos tárlaton megismerhetjük a kelta temetkezési szokásokat is.
Az oktatási törvény szerint a kisebbségi oktatásban minden tantárgyat – a román nyelv és irodalom kivételével – az adott kisebbség nyelvén kell oktatni. A magyar tagozattal ellentétben azonban a német tagozatokon ez nem érvényesül.
Negyvenhat házkutatást tartottak Maros megyében a rendőrök egy folyamatban lévő, illegális erdőgazdálkodással kapcsolatos bűnügy okán szerdán reggel.
Nem győzi a marosvásárhelyi virágkertészet a városi zöldövezetek karbantartását, kevés az alkalmazott a fűnyíráshoz, a fák metszéséhez – indokolta az illetékes válaszként arra, hogy vannak olyan városrészek, ahol térdig ér a fű. Beszélt a megoldásról is.
A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.
Idén először Romániában, Marosvásárhelyen is látható lesz a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiváljának néhány filmje.
szóljon hozzá!