Bródy Sándor drámáját mutatják be a színészhallgatók

•  Fotó: Boda L. Gergely

Fotó: Boda L. Gergely

Sokoldalú dráma várható a csütörtök esti Stúdió színházi bemutatón. Elénk tárul egy pályakezdő fiatal küzdelme a szellemi sötétséggel, a szürke rutinban élők fénnyel való találkozása, és nem utolsó sorban a kulisszák mögött a pedagógus és a rendező vívódása.

Becze Dalma

2014. november 05., 15:092014. november 05., 15:09

2014. november 05., 15:452014. november 05., 15:45

Több mint százéves drámát jelenítenek meg a színpadon a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem másodéves színész szakos magiszteri hallgatói a harmadéves alapszakos hallgatók közreműködésével. Bródy Sándor A tanítónő című drámájáról van szó, amelyet évekkel ezelőtt a Tompa Miklós Társulat is színre vitt a Nemzeti Színházban. Ebben a feldolgozásban azonban más prioritások vannak, ahogyan Gáspárik Attila rendező mondta, rövid idő alatt ropogós darabot kínálnak a nézők számára.

Három befejezés ötvözése

Az intelligens, tanult ember egy, az isten háta mögötti faluban való elvesztődése örök irodalmi téma, azonban egy színdarabban sok új nézőpontot lehet bemutatni. A dráma a faluba érkező új tanítónő történetét meséli el, aki fiatal, csinos és intelligens, így minden férfi szeme rátapad. A pályakezdő mindent megtesz, hogy világosságot vigyen a kis szürke falu életébe, de nem jár nagy sikerrel. A bemutatót megelőző sajtótájékoztatón Gáspárik Attila elmondta, Bródy megírta ezt a történetet novella formájában is, az a verzió a tanítónő öngyilkosságával végződött. A dráma kimenetele az, hogy a tanítónő elhagyja a falut, de amikor a Vígszínházban először bemutatták, happy end-et, azaz vidám véget szántak neki, azt, hogy a tanítónő a faluban marad. Ennek tudatában Bródy tíz perccel a bemutató előtt elhagyta a Vígszínházat. Vajon mit szólna a szerző a színészhallgatók előadásához? A rendező a csütörtök esti darabról annyit árult el, hogy valamilyen szinten mindhárom lezárás jelen lesz az előadásban. „Az öngyilkosság nem csak azt jelenti, hogy valaki véget vet az életének. Az is annak számít, ha valaki lemond önmagáról” – hangsúlyozta a rendező.

Az egyetemi „alapanyagokból” dolgoztak

A hallgatók sokféle darabban játszottak már, főként fiatalos, dinamikus, modern előadásokban ismerhette meg őket a közönség. Ahogyan a rendező mondta, ők mindenhol szívesen játszanak, csak a színpadon nem, emiatt a klasszikus darab nagy kihívást jelent számukra. Ez az előadás nem csak a színésznövendékek kemény munkája, a látvány, a díszletterv, a zene, minden, ami a darab megvalósításához tartozik, a Művészeti Egyetem hallgatóinak műve, kivéve a rendezés. Gáspárik Attila úgy véli, összegyúrtak mindent, amit jelen pillanatban az egyetem nyújt. A rendezőnek sincs könnyű dolga, hiszen ez az előadás elsősorban a diákokról szól. „A művész számára az egyik legmeghatározóbb élményt azok az egyetemi évek jelentik, amikor először engedik őt a kifutópályára. Én magam is tele vagyok feszültséggel és izgalommal, ugyanis vívódik bennem a pedagógus a rendezővel, hogy ne felejtsem el: ez az előadás róluk szól” – mondta Gáspárik Attila.

Kihívások és tanulságok

A tanítónő szerepében Simon Boglárkát láthatjuk, Sebestyén Hunor pedig kettős szerepet játszik: ő az idősebb és az ifjabb Nagy István is. Ez a kettős szerep egy újabb próba a fiatal színész számára, ugyanis húsz évnyi generációs szakadás két végletét kell hitelesen előadnia. A rendező kiemelte, nem nehéz 70-80 éves idős embert játszani a színpadon, de 40-50 évest egy egyetemi hallgatónak igenis nagy feladat. Ez egy olyan szakadék, amikor még közel állhatna egymáshoz a két generáció, azonban mégsem történik meg a különbségek áthidalása.

Mondhatnánk azt, hogy ez egy százéves történet, hiszen az, a téma pedig még inkább molyrágta. Ennek ellenére nagyon is aktuális, hívta fel a figyelmet Simon Boglárka. „Az egyetemről nagy álmokkal útnak induló fiatalok sokszor nem számolnak azzal, hogy milyen környezetben kell majd helytállniuk. A tanítónő is ilyen helyzetbe kerül, amikor tanult emberként olyan közegbe sodorja a sors, ahol nem sokat adnak a szellemi fejlődésre. Ebből az előadásból a mai fiatal megtanulhatja, hogy mit tegyen és mit ne tegyen, amikor pályakezdőként nekivág a nagyvilágnak” – emelte ki a fiatal színésznő.

Akik kíváncsiak Bródy A tanítónő című drámájának a színészhallgatók által színpadra vitt változatára látogassanak el a Stúdió Színházba csütörtökön 19 órától a bemutató előadásra. A következő előadásra vasárnap, november 9-én kerül sor.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei