Az erdőszentgyörgyi önkormányzatnál nem tudnak arról, hogy pert nyert volna ellenük Vasile Oprea Maros megyei prefektus, és le kellene venniük az épület homlokzatáról a székely zászlót. Mint ahogy azt sem értik, miért keverik bele az ügybe a Székely Nemzeti Tanácsot. Ha létezik is ilyen döntés, fellebbeznek ellene, tudtuk meg Csibi Attila Zoltántól, aki leszögezte: nem mozdítja el a helyéről a kék-arany lobogót.
2014. december 18., 12:222014. december 18., 12:22
A marosvásárhelyi közszolgálati rádió értesülése szerint a Maros megyei törvényszék helyet adott a megyei prefektúra keresetének, amelyet az erdőszentgyörgyi önkormányzat ellen indított a kitűzött székely zászló miatt. Ennek értelmében a lobogót le kell venni a Kis-Küküllő menti település polgármesteri hivatalának homlokzatáról. Dragoș Bardoși prefektúrai kancellár közlése szerint a törvényszék arra kötelezi a Székely Nemzeti Tanácsot, hogy távolítsa el a kék-arany jelképet a városháza épületéről.
Az éppen külföldről hazatérő Csibi Attila Zoltán polgármester nem tudott új fejleményről a köztük és a prefektúra között zajló zászlóper kapcsán, és az őket képviselő ügyvéddel sem tudott konzultálni, de a törvényszék honlapján sem talált döntést, ezért nem tudott bővebb felvilágosítással szolgálni. Megjegyezte: mindeddig az önkormányzathoz semmilyen értesítés nem érkezett az ügy kapcsán. „Lehet, hogy nyertek, de mi erről nem tudunk. Van fellebbezési lehetőség, és élni fogunk vele, addig pedig a zászló a helyén marad” – szögezte le a város vezetője.
Arra a kérdésünkre, hogy miért az SZNT-t kötelezné a törvényszék a zászló eltávolítására, Csibi Attila nem tudott válaszolni. Tudomása szerint a székely zászlót a város akkori polgármestere saját kezűleg tette ki 2011-ben, miután a kérdést megtárgyalták a helyi tanácsban, és senki sem ellenezte azt, még a hat román nemzetiségű tanácsos sem. Lehet, hogy az SZNT kérte eredetileg a zászló kitűzését, de erről ő nem tud. „A székely zászló senkit nem zavar Erdőszentgyörgyön, de ha mégis, minket erről nem tájékoztattak. Az etnikai feszültségeket nem innen szítják, hanem központi szintről” – tette hozzá a polgármester.
A polgármester, mint a helyi RMDSZ szervezet elnöke, egy másik zászló kérdésében is érintett: a prefektúra többször is felszólította a szervezetet, hogy a székházára kitűzött magyar nemzeti színű lobogót távolítsa el. Júliusban Csibi tiltakozásképp levett minden zászlót és fekete gyászlobogót tűzött ki egy hónapra. Kérdésünkre elmondta: amióta augusztusban visszahelyezte a zászlókat a homlokzatra, azóta személyesen is tárgyalt a prefektussal a kérdésben. Úgy érzi, a prefektus részéről újabb lépések várhatók, azaz a székely zászlót is levetetné a kormánymegbízott. A magyar nemzeti lobogó viszont címeres, ezért nem tekinthető „hivatalos” állami jelképnek. Csibi Attila Zoltán eltökélt mindkét esetben: addig viszik tovább az ügyet minden lehetséges fokozaton, amíg végleges, megfellebbezhetetlen döntés születik, és akkor meglátják, milyen irányba fognak lépni. Addig is úgy gondolja, hogy a kérdésbe sokkal jobban be kellene avatkozzon a politikum, nemzetiségtől függetlenül. Továbbá sürgősen szükség volna egy olyan zászlótörvényre, amely tisztán szabályozza a jelképek használatát és végleg megoldaná az ilyen vitákat.
Izsák Balázs, az SZNT elnöke nem ismeri az erdőszentgyörgyieket illető döntést, de szerinte „biztosan valamiféle félreértés vagy elírás történt”, ha valóban az SZNT-t köteleznék a zászló levételére. Mivel nem ők tették ki a lobogót, „nem vagyunk illetékesek a levételben, de szívből örülnék, ha minket köteleznének, mert akkor a zászló ott maradna”. Izsák kifejtette: 2008 nyarától kezdeményezik és kiállnak mellette, hogy a székely lobogók kerüljenek fel az önkormányzatok épületére. A prefektus több peranyagban is az SZNT által elfogadott zászlóként jelöli meg a kék-arany színűt, ezért lehet az, hogy őket is „belekeverték” a határozatba, de a döntés ismerete nélkül nem kívánta különösebben taglalni a kérdést.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
Az egykor zászlókkal menetelő május elsejei tömeget a rendszerváltás után felváltották a fűbe terített kockás plédek, közös miccsezések, amolyan családias tavaszi ünneppé vált. Aztán ez is kezd kikopni, ma új tartalommal ruházzák fel a munka ünnepét.
Személyazonossági igazolványok kibocsátása miatt hétvégén nyitva tart a marosvásárhelyi lakossági nyilvántartó hivatal – olvasható a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Kigyulladt Szászrégenben egy elektromos háztartási készülékeket raktározó csarnok, a hatóságok RO-ALERT figyelmeztetést küldtek a város lakóinak a sűrű füst miatt – tájékoztatott kedden a Maros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Noha a mikrofonok és a hangosítópult elárulta, hogy nem csak beszélgetni jöttek ki a térre a néptáncosok és népzenészek, a Maros Művészegyüttesnek így is sikerült két villámcsődülettel meglepnie a járókelőket a tánc világnapján.
Lánccal és lakattal egy vonat elé, a sínekhez kötötte magát egy férfi kedden a marosvásárhelyi vasútállomáson. A 73 éves férfi a tanúk szerint az alacsony nyugdíja miatti elégedetlenségét akarta kifejezni ezzel.
Magára hagyott kutya miatt kapott 12 ezer lejes bírságot egy idős férfi Maros megyében, miután a közösségi médiában nyilvánosságra került a férfi tette.
Környezetbarát módon, tömegközlekedéssel, ráadásul mindenki a saját tempójában fedezheti fel Dél-Erdély szász építészeti világörökségi helyszíneit az UNESCO Busz segítségével, amelyet egy turisztikai vállalkozás indított.
Családi majálist szervez az RMDSZ marosvásárhelyi és Maros megyei szervezete a marosvásárhelyi Víkendtelepen, ahol gazdag programmal várják a gyerekeket, felnőtteket egyaránt.
szóljon hozzá!