Fotó: Gligor Róbert László
Erdőszentgyörgyön találkozott a Nyárád és Kis-Küküllő vidékét felölelő Natura 2000 területen élők képviselőivel a Milvus Csoport madártani és természetvédelmi egyesület.
2015. december 06., 15:062015. december 06., 15:06
A marosvásárhelyi szervezet az Ökoszisztéma szolgáltatások felmérése és értékelése a Nyárád és a Kis-Küküllő mentén című projektje keretében találkozott a két vidék különböző területein dolgozókkal: gazdákkal, erdészekkel, méhészekkel, turisztikai vállalkozókkal és tudományos szakemberekkel.
Mivel ebben a projektben első ízben ültek le tárgyalni a helyiekkel, Kelemen Márton, a szervezet munkatársa ismertette a kutatási kezdeményezést, amelyet a Milvus a Magyar Tudományos Akadémia Ökológiai Kutatóintézetével és a kelet- és közép-európai természetvédelmi szervezeteket összekapcsoló hálószervezetével, a CEEweb-bel közösen valósít meg. Az ökoszisztéma szolgáltatás mindazokat a „hasznokat” jelenti, amelyeket a természet, az élővilág megteremt, biztosít az ember, a társadalom számára. A kutatás során egyszerű módszerekkel és tudományos háttérrel térképezik fel a két vidék adottságait, de ez a munka a helyi tudáson alapszik, a tájban élők élettapasztalatát szeretnék hasznosítani a minél pontosabb eredmények eléréséhez. A kiválasztott szolgáltatásokra mérőszámokat dolgoznak ki, az eredményeket pedig a döntéshozók figyelmébe ajánlják.
Az erdőszentgyörgyi találkozón műhelymunka keretében azt tanulmányozták, hogyan hatnak bizonyos élőhelytípusok (mint például a települések, legelők, kaszálok, erdők, vizes élőhelyek) a gomba, a vadgyümölcs, a fű, takarmány, a méz, nektár, a faanyag, tűzifa, az erózió elleni védelem, a turizmus, helyi identitás létére és alakulására. A különböző területek szakemberei nemcsak „szakterületük” tárgyához legközelebbi szolgáltatást vizsgálták és elemezték kiscsoportokban, hanem más szakterületek megállapításairól is véleményt mondhattak, majd egy plenáris ülés keretében mindenki kifejthette véleményét és sarkíthatta vagy csiszolgathatta a megszületett mérőszámokat. Kelemen Márton elmondta: lesznek még hasonló találkozók, amikor a helyi tudást igénybe veszik a munkában, hogy az eredmények alapján jövőképet alkothassanak a vidék lakosainak.
Az áramszolgáltató értesítése szerint Maros megyében a következő napokban több településen is áramszünet várható karbantartási és hálózatfejlesztési munkálatok miatt.
Súlyos baleset történt szombaton délután Marosvásárhelyen: egy 12 éves fiú esett bele egy négy méter mély műszaki aknába egy elhagyatott hőközpont épületében.
Az éppen zajló útfelújítási munkálatokról adott tájékoztatást a marosvásárhelyi városháza. Jelenleg tíz utcában dolgoznak.
Bogdan Ivan energiaügyi miniszter Marosvásárhelyen jelentette be: vizsgálják, érdemes-e a Romgaz bevonásával újraindítani a hazai műtrágyagyártást, hogy olcsóbb legyen a termelés, a műtrágya és ezáltal az élelmiszer is Romániában.
Jelentős forgalmi változásokra kell számítani a következő időszakban Marosvásárhelyen, mert péntektől elkezdődik az új parkolóház környékén a közművezetékek áthelyezése. A forgalomkorlátozás fél évre szól, de ez meghosszabbítható.
Nagyszabású közúti ellenőrzést tartottak a 151D jelzésű megyei úton, Ákosfalva és Nyárádtő között a rendőrök szerdán. Az akció különlegessége, hogy a belügyminisztérium egy helikoptere is segítette a földi egységeket.
Öt házkutatást tartottak Maros megye területén a hatóságok csütörtökön reggel, sikkasztás megalapozott gyanújával.
A kormány 3,5 millió eurót biztosított korszerű sótalanító berendezésekre Maros megye számára, hogy Dicsőszentmárton, Gyulakuta és Küküllőszéplak vízellátása biztonságossá váljon. A cél, hogy iskolakezdésre beüzemeljék a rendszereket.
Viharos időjárásra és jégesőre vonatkozó másodfokú riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat Maros megye bizonyos területeire, Segesváron és Dícsőszentmártonban máris meggyűlt a lakók baja a viszontagságos idővel.
Bálázógép gyulladt ki Nyárádtő határában, a 151B jelzésű megyei út közelében kedden, a délelőtti órákban. A lángok gyorsan átterjedtek a környező száraz növényzetre és a tarlóra is.
szóljon hozzá!