Fotó: Haáz Vince
A felsőfokú színészképzés történetéről hallhattak előadást a marosvásárhelyiek Gáspárik Attila Megszületett Kolozsváron című könyvének bemutatóján. A szerző elmondása szerint munkája a legnagyobb romániai magyar sikertörténetről szól, a marosvásárhelyi Művészeti Egyetemről.
2015. február 08., 11:292015. február 08., 11:29
2015. február 09., 17:042015. február 09., 17:04
A mai egyetemen már nem csak színészi és rendezői képzés zajlik, mint egykor a Kolozsváron megalakult Magyar Művészeti Intézetben – derült ki a szerző előadásából. Gáspárik Attila az egyetem tanára lévén számos kérdést fogalmazott meg a tanintézet múltjával kapcsolatban, így született meg a könyv ötlete. Az alapkérdések, például az, hogy mit tanultak, hogyan tanulták, kik tanítottak és kik tanultak újabb kéréseket vetettek fel. A könyvben olyan meghatározó személyiségek szerepelnek, mint Csíki András, Tanai Bella, László Gerő, Taub János, Orosz Lujza, Lohinszky Loránd, illetve Senkálszky Endre, akik tanúi voltak az indulásnak.
Az 1946-ban Kolozsváron létrejött felsőfokú színészképző indulásához szükséges dokumentumokat Mihály király írta alá .A szakmabeliek egyik napról a másikra lettek egyetemi tanárok, docensek, professzorok. Nem tudták, hogy mit és hogyan kell tanítani, semmiféle pedagógiai képzésben nem volt részük, ezért nyári tanfolyamokra kellett járniuk Bukarestbe, amely négy-öt hetet vett igénybe. Ebben az időszakban még volt olyan, hogy a negyedévesek tanították az elsőéveseket. A diákok irodalmat, dramaturgiát, és például franciát tanultak – ez utóbbit azért, mert ha majd francia kifejezésekkel találkoznak a szövegekben, akkor értsék ezeket. A hallgatók egy bentlakásban laktak, ahol egymástól tanulhattak írók, színészek, zenészek, táncosok. Ebből a csapatból egy jól együttműködő közösség nevelkedett.
Mindennek ellenére a színház nem tudott mit kezdeni az egyetemmel, annak ellenére, hogy megvolt már az első végzős évfolyam, mégis az utcáról szedték össze a színészeket. Az egyetem régi dokumentumaiból kiderült, hogy kevés órájuk volt a hallgatóknak, ugyanis úgy kell ezt elképzelni, mint egy levelező képzést. Ez azért volt így, mert a hallgatóknak más foglalkozásuk volt, például hentes is volt közöttük. Egyszer a kolozsvári színház nézőtéri felügyelője is úgy döntött, hogy beiratkozik az egyetemre, ő volt Lohinszky Loránd. A felvételi trendek is változóak voltak, egy időben a magas, sovány jelentkezőket választották ki, később az alacsony és teltebb alkatok figyelhetők meg az évfolyamokon.
Arról, hogy miképpen került az egyetem Marosvásárhelyre, több elmélet is van – mondta a könyv szerzője. Az egyik alapján Tompa Miklósnak 1954-ben megszűnt a tanári állása, azzal az indokkal, hogy nem tartotta meg az óráit. Erre Tompa megharagudott, és Vásárhelyre költöztette az egyetemet. Más források szerint a bukarestiek megelégelték, hogy Iași-ban és Kolozsváron van színészképzés, úgy gondolták, le kell költöztetni a fővárosba, a magyar tagozatú színészképzőt pedig Marosvásárhelynek adták. Még olyan elmélet is létezik, hogy a város vezetősége ajánlotta fel, hogy átköltöztessék a színészképzést.
Az 1989-es változások után alig volt néhány tanára és diákja az egyetemnek, amely ma ötszáz hallgatót számlál. Túlléptek azon a szigorú elképzelésen is, hogy csak színész- illetve rendező képzést kell nyújtania az intézménynek, így ma már tánc-, zene-, díszlettervező- és bábművész képzés is zajlik az egyetemen.
A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.
Idén először Romániában, Marosvásárhelyen is látható lesz a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiváljának néhány filmje.
Elsöprő többségben utasították el a helyiek a Maros megyei Koronkán a vasárnap tartott népszavazáson, hogy tömbházak épüljenek a településen. A községvezetők most már a lakosság döntésére is hivatkozva utasíthatják el a potenciális ingatlanbefektetőket.
Noha Crin Antonescu nyerte a vasárnapi, első fordulós elnökválasztást Maros megyében, George Simion alig maradt el tőle.
Egy háromszáz kilogrammos medvét csaltak kelepcébe és altattak el Segesváron hétfőre virradó éjszaka.
Koronkán vasárnap nemcsak az államelnök-jelöltek nevére lehet pecsételni. Egy másik szavazólapot is kapnak a helyiek, akik arról nyilváníthatnak véleményt, hogy akarják-e, hogy a településükön tömbházak épüljenek.
Kigyulladt személygépkocsihoz riasztották a segesvári hivatásos tűzoltókat szombatról vasárnapra virradó éjszaka.
Idős édesapját keresi egy férfi Marosvásárhelyen, aki napok óta nem tért haza.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!