Hirdetés
Hirdetés

Maroknyi székely gyűlt össze a székely szabadság napján

Mintegy háromszázan gyűltek össze Marosvásárhelyen, a Székely Szabadság Napján szervezett eseményen hétfőn. A postaréti beszédek után levonultak a prefektusi hivatal épülete elé, ahol a szervezők átadták a kiáltványt a hivatal képviselőjének.

Hajnal Csilla

2025. március 10., 21:172025. március 10., 21:17

2025. március 11., 09:212025. március 11., 09:21

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Mintegy háromszázan gyűltek össze Marosvásárhelyen, a Székely Szabadság Napján szervezett eseményen hétfőn. A postaréti beszédek után levonultak a prefektusi hivatal épülete elé, ahol a szervezők átadták a kiáltványt a hivatal képviselőjének.

Hajnal Csilla

2025. március 10., 21:172025. március 10., 21:17

2025. március 11., 09:212025. március 11., 09:21

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Marosvásárhelyen a postaréti Székely vértanúk emlékművénél gyűlt össze alig háromszáz ember a Székely Szabadság Napja alkalmából szervezett emlékezésre.

korábban írtuk

Akik idén is megmutatták, hogy fontos nekik Székelyföld autonómiája
Akik idén is megmutatták, hogy fontos nekik Székelyföld autonómiája

Idén is több százan tartották fontosnak jelen lenni a marosvásárhelyi Postaréten a székely szabadság napja apropóján tartott megemlékezésen és felvonuláson székely zászlókkal, Székelyföld autonómiaigényét hangoztatva.

Hirdetés

Idén is többségben voltak az idősebbek a Székely Nemzeti Tanács szervezte, Székelyföld autonómiaigényét hangsúlyozni hivatott eseményen. A rendezvény célja

a vértanúkra való megemlékezés mellett a tiltakozás Székelyföld számára hátrányos közigazgatási átszervezés és a szólásszabadság korlátozása ellen.
•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Mint ismert, 2012 óta március 10-e a székely szabadság napja annak emlékére, hogy 1854-ben ezen a napon végezték ki a két évvel korábbi Habsburg-ellenes székely szervezkedés vezetőit, Török János kollégiumi tanárt, Gálffy Mihály ügyvédet és Horváth Károly földbirtokost, akik

az elbukott magyar forradalom és szabadságharc lángját szerették volna újra fellobbantani Marosvásárhelyen.

Szili Katalin levélben köszöntötte az ünneplőket, amelyben azt hangsúlyozta, hogy ez a nap a székelyek számára nem csak az emlékezés napja, hanem az összetartozásé is.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Baszkok, katalánok, felső-sziléziaiak is voltak

A Baszk Nemzeti Párt képviseletében Luke Uribe-Etxebarria arról biztosította angol nyelven tartott beszédében a tömeget, hogy

a baszkok a székelyek mellett vannak, és továbbra is segítik őket az autonóm közigazgatási törekvéseikben.
•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Toni Strubbel, a Katalán Nemzetgyűlés képviseletében érkezett Székelyföldre, és miután magyarul üdvözölte az ünneplőket, angol nyelven folytatta beszédét. Kiemelte, hogy

sok közös vonás van a katalánok és székelyek között, ilyen a szabadság szeretete.

Lengyelországból Jerzy Gorzelik, a Felső-Szilézia párt elnöke jött el, aki arról beszélt, hogy a felső-sziléziaikhoz hasonlóan, a székelyek is jó helyen vannak, jó időben, és

hiszi, hogy eljön egyszer a székelyek autonómia-ideje is.
•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Zakariás Zoltán, az Erdélyi Magyar Szövetség elnöke hosszú küzdelemnek nevezte az autonómia-küzdelmet, hiszen 17 év telt el az uniós szintű polgári kezdeményezés elindításától, amely az Európai Unióban élő, szülőföldjükön őshonos népek jogaira vonatkozik. Az európai polgári kezdeményezést pár napja, március 4-én terjesztették be Európai Parlamentbe.

Székelyföld autonómiájának statútumtervezetét pedig húsz éve terjesztették először Románia parlamentje elé, de még érdemi vita sem született róla azóta sem.

Az EMSZ elnöke hangsúlyozta, ennek ellenére, megéri küzdeni.

Tőkés László: a Székely Szabadság Napján ismételten ki kell nyilvánítanunk a székelyföldi történelmi régió oszthatatlan egysége iránti igényünket •  Fotó: Haáz Vince

Tőkés László: a Székely Szabadság Napján ismételten ki kell nyilvánítanunk a székelyföldi történelmi régió oszthatatlan egysége iránti igényünket

Fotó: Haáz Vince

Székelyföld területi autonómiája nem sérti Románia területi egységét

Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke arról beszélt, hogy a hazai, illetve a román és a magyar közvéleményben az a kép alakult ki, mintha a székely szabadság napja kizárólag az erdélyi székely-magyar közösség partikuláris ügye volna.

Idézet
Ezzel szemben tudni kell, hogy amiképpen az 1848–49-es magyar forradalom és szabadságharc az egész Európára kiterjedő »népek tavaszának« képezte részét, úgy a nyomába lépő ellenforradalmi restauráció ellen szervezkedő megmozdulások és lázongások szintén egész kontinensünket behálózták”

– emelte ki beszédében Tőkés László, hozzátéve, a Székely Szabadság Napján ismételten ki kell nyilvánítanunk a székelyföldi történelmi régió oszthatatlan egysége iránti igényünket – a székely szabadság és autonómia területi alapjának és kereteinek védelmében.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Őt követte az emelvényen Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács elnöke, aki felolvasta a Székelyföld területi autonómiáját követelő kiáltványukat, amelyet idén is eljuttatnak a román kormánynak, és tájékoztatásképpen Ilie Bolojan ideiglenes államfőnek. A kiáltványban ezúttal is változatlanul kijelentették: Székelyföld területi autonómiája nem sérti Románia területi egységét, hanem hasonlóan az európai gyakorlathoz, azt jelenti, hogy

a szülőföldjén többségi székely-magyar közösségnek joga van átvenni a közérdekű problémák jelentős részének megoldását.

Az emlékmű megkoszorúzása, illetve a magyar és székely himnuszok eléneklése után pedig sorokba rendeződve indultak el a Maros Megyei Prefektusi Hivatal épülete elé, hogy a dokumentumot átnyújtsák a helyi kormánymegbízottnak.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

A tömeg idén is a járdán haladva, civilizált sorokban haladt a célpont felé, miközben a Parajdi Fúvószenekar zenélt, néha pedig az „autonómiát” kiáltás is felhangzott. A vonulókat rengeteg rendőr és csendőr kísérte.

A hivatal előtt már „Itthon vagyunk!” „Vesszen Trianon!” „Autonómiát!” felkiáltások is elhangzottak, illetve itt is elénekelték a himnuszokat.
•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Már várta őket a prefektusi hivatal képviselője, aki átvette Izsák Balázstól az autonómiatörekvéseket tartalmazó kiáltványt, majd bement vele a hivatalba, amelyet szintén egy sor csendőr őrzött.

A pénteken frissen beiktatott magyar prefektus, Barabási Antal Szabolcs nem volt jelen az eseményen.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

„Itthon vagyunk!” „Vesszen Trianon!” „Autonómiát!” felkiáltásokkal értek a kormánybiztosi hivatal elé •  Fotó: Haáz Vince

„Itthon vagyunk!” „Vesszen Trianon!” „Autonómiát!” felkiáltásokkal értek a kormánybiztosi hivatal elé

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Csak a járdán vonulhatott idén is a tömeg •  Fotó: Haáz Vince

Csak a járdán vonulhatott idén is a tömeg

Fotó: Haáz Vince

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Kiemeltük az apró betűs részt: ezért lesz némileg elviselhető a hőség Székelyföld egyes részein

A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.

Kiemeltük az apró betűs részt: ezért lesz némileg elviselhető a hőség Székelyföld egyes részein
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Kizárják Adrian Veștea-t és négy párttársát a PNL-ből

Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.

Kizárják Adrian Veștea-t és négy párttársát a PNL-ből
2026. június 22., hétfő

Késő este derül ki, hogy bizalmat kap-e a Veștea-kormány

A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.

Késő este derül ki, hogy bizalmat kap-e a Veștea-kormány
2026. június 22., hétfő

Öt intézkedés, ami segítené Románia gazdaságát az USR képviselője szerint

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.

Öt intézkedés, ami segítené Románia gazdaságát az USR képviselője szerint
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Ketten életüket vesztették, egy kiskorú súlyosan megsérült egy Bihar megyei balesetben

Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.

Ketten életüket vesztették, egy kiskorú súlyosan megsérült egy Bihar megyei balesetben
2026. június 22., hétfő

Megvannak a csúcsértékek az idei nyár első hőhullámából

Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.

Megvannak a csúcsértékek az idei nyár első hőhullámából
2026. június 22., hétfő

760 doboz cigarettát csempésztek volna Bulgáriából Hollandiába, lecsaptak rájuk a magyar hatóságok

Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.

760 doboz cigarettát csempésztek volna Bulgáriából Hollandiába, lecsaptak rájuk a magyar hatóságok
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Tajtékzik Donald Trump, aki trágár kifejezést is használva szólította fel Iránt megállapodásra

Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.

Tajtékzik Donald Trump, aki trágár kifejezést is használva szólította fel Iránt megállapodásra
2026. június 22., hétfő

Magyar nevek nélkül – megvan a miniszterjelöltek listája

Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.

Magyar nevek nélkül – megvan a miniszterjelöltek listája
2026. június 22., hétfő

Ma kezdődik a nyolcadikosok országos képességfelmérő vizsgája

Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.

Ma kezdődik a nyolcadikosok országos képességfelmérő vizsgája
Hirdetés