Hirdetés
Hirdetés

Maroknyi székely gyűlt össze a székely szabadság napján

Mintegy háromszázan gyűltek össze Marosvásárhelyen, a Székely Szabadság Napján szervezett eseményen hétfőn. A postaréti beszédek után levonultak a prefektusi hivatal épülete elé, ahol a szervezők átadták a kiáltványt a hivatal képviselőjének.

Hajnal Csilla

2025. március 10., 21:172025. március 10., 21:17

2025. március 11., 09:212025. március 11., 09:21

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Mintegy háromszázan gyűltek össze Marosvásárhelyen, a Székely Szabadság Napján szervezett eseményen hétfőn. A postaréti beszédek után levonultak a prefektusi hivatal épülete elé, ahol a szervezők átadták a kiáltványt a hivatal képviselőjének.

Hajnal Csilla

2025. március 10., 21:172025. március 10., 21:17

2025. március 11., 09:212025. március 11., 09:21

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Marosvásárhelyen a postaréti Székely vértanúk emlékművénél gyűlt össze alig háromszáz ember a Székely Szabadság Napja alkalmából szervezett emlékezésre.

korábban írtuk

Akik idén is megmutatták, hogy fontos nekik Székelyföld autonómiája
Akik idén is megmutatták, hogy fontos nekik Székelyföld autonómiája

Idén is több százan tartották fontosnak jelen lenni a marosvásárhelyi Postaréten a székely szabadság napja apropóján tartott megemlékezésen és felvonuláson székely zászlókkal, Székelyföld autonómiaigényét hangoztatva.

Hirdetés

Idén is többségben voltak az idősebbek a Székely Nemzeti Tanács szervezte, Székelyföld autonómiaigényét hangsúlyozni hivatott eseményen. A rendezvény célja

a vértanúkra való megemlékezés mellett a tiltakozás Székelyföld számára hátrányos közigazgatási átszervezés és a szólásszabadság korlátozása ellen.
•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Mint ismert, 2012 óta március 10-e a székely szabadság napja annak emlékére, hogy 1854-ben ezen a napon végezték ki a két évvel korábbi Habsburg-ellenes székely szervezkedés vezetőit, Török János kollégiumi tanárt, Gálffy Mihály ügyvédet és Horváth Károly földbirtokost, akik

az elbukott magyar forradalom és szabadságharc lángját szerették volna újra fellobbantani Marosvásárhelyen.

Szili Katalin levélben köszöntötte az ünneplőket, amelyben azt hangsúlyozta, hogy ez a nap a székelyek számára nem csak az emlékezés napja, hanem az összetartozásé is.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Baszkok, katalánok, felső-sziléziaiak is voltak

A Baszk Nemzeti Párt képviseletében Luke Uribe-Etxebarria arról biztosította angol nyelven tartott beszédében a tömeget, hogy

a baszkok a székelyek mellett vannak, és továbbra is segítik őket az autonóm közigazgatási törekvéseikben.
•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Toni Strubbel, a Katalán Nemzetgyűlés képviseletében érkezett Székelyföldre, és miután magyarul üdvözölte az ünneplőket, angol nyelven folytatta beszédét. Kiemelte, hogy

sok közös vonás van a katalánok és székelyek között, ilyen a szabadság szeretete.

Lengyelországból Jerzy Gorzelik, a Felső-Szilézia párt elnöke jött el, aki arról beszélt, hogy a felső-sziléziaikhoz hasonlóan, a székelyek is jó helyen vannak, jó időben, és

hiszi, hogy eljön egyszer a székelyek autonómia-ideje is.
•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Zakariás Zoltán, az Erdélyi Magyar Szövetség elnöke hosszú küzdelemnek nevezte az autonómia-küzdelmet, hiszen 17 év telt el az uniós szintű polgári kezdeményezés elindításától, amely az Európai Unióban élő, szülőföldjükön őshonos népek jogaira vonatkozik. Az európai polgári kezdeményezést pár napja, március 4-én terjesztették be Európai Parlamentbe.

Székelyföld autonómiájának statútumtervezetét pedig húsz éve terjesztették először Románia parlamentje elé, de még érdemi vita sem született róla azóta sem.

Az EMSZ elnöke hangsúlyozta, ennek ellenére, megéri küzdeni.

Tőkés László: a Székely Szabadság Napján ismételten ki kell nyilvánítanunk a székelyföldi történelmi régió oszthatatlan egysége iránti igényünket •  Fotó: Haáz Vince

Tőkés László: a Székely Szabadság Napján ismételten ki kell nyilvánítanunk a székelyföldi történelmi régió oszthatatlan egysége iránti igényünket

Fotó: Haáz Vince

Székelyföld területi autonómiája nem sérti Románia területi egységét

Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke arról beszélt, hogy a hazai, illetve a román és a magyar közvéleményben az a kép alakult ki, mintha a székely szabadság napja kizárólag az erdélyi székely-magyar közösség partikuláris ügye volna.

Idézet
Ezzel szemben tudni kell, hogy amiképpen az 1848–49-es magyar forradalom és szabadságharc az egész Európára kiterjedő »népek tavaszának« képezte részét, úgy a nyomába lépő ellenforradalmi restauráció ellen szervezkedő megmozdulások és lázongások szintén egész kontinensünket behálózták”

– emelte ki beszédében Tőkés László, hozzátéve, a Székely Szabadság Napján ismételten ki kell nyilvánítanunk a székelyföldi történelmi régió oszthatatlan egysége iránti igényünket – a székely szabadság és autonómia területi alapjának és kereteinek védelmében.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Őt követte az emelvényen Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács elnöke, aki felolvasta a Székelyföld területi autonómiáját követelő kiáltványukat, amelyet idén is eljuttatnak a román kormánynak, és tájékoztatásképpen Ilie Bolojan ideiglenes államfőnek. A kiáltványban ezúttal is változatlanul kijelentették: Székelyföld területi autonómiája nem sérti Románia területi egységét, hanem hasonlóan az európai gyakorlathoz, azt jelenti, hogy

a szülőföldjén többségi székely-magyar közösségnek joga van átvenni a közérdekű problémák jelentős részének megoldását.

Az emlékmű megkoszorúzása, illetve a magyar és székely himnuszok eléneklése után pedig sorokba rendeződve indultak el a Maros Megyei Prefektusi Hivatal épülete elé, hogy a dokumentumot átnyújtsák a helyi kormánymegbízottnak.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

A tömeg idén is a járdán haladva, civilizált sorokban haladt a célpont felé, miközben a Parajdi Fúvószenekar zenélt, néha pedig az „autonómiát” kiáltás is felhangzott. A vonulókat rengeteg rendőr és csendőr kísérte.

A hivatal előtt már „Itthon vagyunk!” „Vesszen Trianon!” „Autonómiát!” felkiáltások is elhangzottak, illetve itt is elénekelték a himnuszokat.
•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Már várta őket a prefektusi hivatal képviselője, aki átvette Izsák Balázstól az autonómiatörekvéseket tartalmazó kiáltványt, majd bement vele a hivatalba, amelyet szintén egy sor csendőr őrzött.

A pénteken frissen beiktatott magyar prefektus, Barabási Antal Szabolcs nem volt jelen az eseményen.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

„Itthon vagyunk!” „Vesszen Trianon!” „Autonómiát!” felkiáltásokkal értek a kormánybiztosi hivatal elé •  Fotó: Haáz Vince

„Itthon vagyunk!” „Vesszen Trianon!” „Autonómiát!” felkiáltásokkal értek a kormánybiztosi hivatal elé

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Csak a járdán vonulhatott idén is a tömeg •  Fotó: Haáz Vince

Csak a járdán vonulhatott idén is a tömeg

Fotó: Haáz Vince

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Még egy kategória, ahol élen vagyunk a drágulásban

A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.

Még egy kategória, ahol élen vagyunk a drágulásban
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Át kell alakítani a sérült felnőtteket ellátó otthonokat: felfüggesztik a beutalásokat

Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.

Át kell alakítani a sérült felnőtteket ellátó otthonokat: felfüggesztik a beutalásokat
2026. június 25., csütörtök

Fizetett szabadnapot kapnának a daganatos betegeket kísérők

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.

Fizetett szabadnapot kapnának a daganatos betegeket kísérők
2026. június 25., csütörtök

Iránymutatásokat tett közzé a katasztrófavédelem a hőhullám átvészelésére

A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.

Iránymutatásokat tett közzé a katasztrófavédelem a hőhullám átvészelésére
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Kánikula az állatkertben: az elefánt és a bivaly sárral védekezik a meleg ellen

Vízzel locsolják az elefántot, naponta többször utántöltik az itatókat, mindenhol árnyékos helyet is biztosítanak – a kánikulában fokozottan odafigyelnek az állatokra a marosvásárhelyi állatkertben.

Kánikula az állatkertben: az elefánt és a bivaly sárral védekezik a meleg ellen
2026. június 25., csütörtök

Egyre fokozódik a hőség, hétfőig marad a kánikula

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.

Egyre fokozódik a hőség, hétfőig marad a kánikula
2026. június 25., csütörtök

Helyreállították a Jávárdi-vízesést

A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.

Helyreállították a Jávárdi-vízesést
Helyreállították a Jávárdi-vízesést
2026. június 25., csütörtök

Helyreállították a Jávárdi-vízesést

Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Tüntetéssel indul a nyár a szakszervezetis pedagógusoknak

A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.

Tüntetéssel indul a nyár a szakszervezetis pedagógusoknak
2026. június 25., csütörtök

Narancssárga jelzésű hőségriasztás lesz érvényben Maros megyében is

Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Narancssárga jelzésű hőségriasztás lesz érvényben Maros megyében is
2026. június 25., csütörtök

Csak nőni és nőni fog Románia államadóssága egy jelentés szerint

Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.

Csak nőni és nőni fog Románia államadóssága egy jelentés szerint
Hirdetés