Hirdetés
Hirdetés

Maroknyi székely gyűlt össze a székely szabadság napján

Mintegy háromszázan gyűltek össze Marosvásárhelyen, a Székely Szabadság Napján szervezett eseményen hétfőn. A postaréti beszédek után levonultak a prefektusi hivatal épülete elé, ahol a szervezők átadták a kiáltványt a hivatal képviselőjének.

Hajnal Csilla

2025. március 10., 21:172025. március 10., 21:17

2025. március 11., 09:212025. március 11., 09:21

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Mintegy háromszázan gyűltek össze Marosvásárhelyen, a Székely Szabadság Napján szervezett eseményen hétfőn. A postaréti beszédek után levonultak a prefektusi hivatal épülete elé, ahol a szervezők átadták a kiáltványt a hivatal képviselőjének.

Hajnal Csilla

2025. március 10., 21:172025. március 10., 21:17

2025. március 11., 09:212025. március 11., 09:21

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Marosvásárhelyen a postaréti Székely vértanúk emlékművénél gyűlt össze alig háromszáz ember a Székely Szabadság Napja alkalmából szervezett emlékezésre.

korábban írtuk

Akik idén is megmutatták, hogy fontos nekik Székelyföld autonómiája
Akik idén is megmutatták, hogy fontos nekik Székelyföld autonómiája

Idén is több százan tartották fontosnak jelen lenni a marosvásárhelyi Postaréten a székely szabadság napja apropóján tartott megemlékezésen és felvonuláson székely zászlókkal, Székelyföld autonómiaigényét hangoztatva.

Hirdetés

Idén is többségben voltak az idősebbek a Székely Nemzeti Tanács szervezte, Székelyföld autonómiaigényét hangsúlyozni hivatott eseményen. A rendezvény célja

a vértanúkra való megemlékezés mellett a tiltakozás Székelyföld számára hátrányos közigazgatási átszervezés és a szólásszabadság korlátozása ellen.
•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Mint ismert, 2012 óta március 10-e a székely szabadság napja annak emlékére, hogy 1854-ben ezen a napon végezték ki a két évvel korábbi Habsburg-ellenes székely szervezkedés vezetőit, Török János kollégiumi tanárt, Gálffy Mihály ügyvédet és Horváth Károly földbirtokost, akik

az elbukott magyar forradalom és szabadságharc lángját szerették volna újra fellobbantani Marosvásárhelyen.

Szili Katalin levélben köszöntötte az ünneplőket, amelyben azt hangsúlyozta, hogy ez a nap a székelyek számára nem csak az emlékezés napja, hanem az összetartozásé is.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Baszkok, katalánok, felső-sziléziaiak is voltak

A Baszk Nemzeti Párt képviseletében Luke Uribe-Etxebarria arról biztosította angol nyelven tartott beszédében a tömeget, hogy

a baszkok a székelyek mellett vannak, és továbbra is segítik őket az autonóm közigazgatási törekvéseikben.
•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Toni Strubbel, a Katalán Nemzetgyűlés képviseletében érkezett Székelyföldre, és miután magyarul üdvözölte az ünneplőket, angol nyelven folytatta beszédét. Kiemelte, hogy

sok közös vonás van a katalánok és székelyek között, ilyen a szabadság szeretete.

Lengyelországból Jerzy Gorzelik, a Felső-Szilézia párt elnöke jött el, aki arról beszélt, hogy a felső-sziléziaikhoz hasonlóan, a székelyek is jó helyen vannak, jó időben, és

hiszi, hogy eljön egyszer a székelyek autonómia-ideje is.
•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Zakariás Zoltán, az Erdélyi Magyar Szövetség elnöke hosszú küzdelemnek nevezte az autonómia-küzdelmet, hiszen 17 év telt el az uniós szintű polgári kezdeményezés elindításától, amely az Európai Unióban élő, szülőföldjükön őshonos népek jogaira vonatkozik. Az európai polgári kezdeményezést pár napja, március 4-én terjesztették be Európai Parlamentbe.

Székelyföld autonómiájának statútumtervezetét pedig húsz éve terjesztették először Románia parlamentje elé, de még érdemi vita sem született róla azóta sem.

Az EMSZ elnöke hangsúlyozta, ennek ellenére, megéri küzdeni.

Tőkés László: a Székely Szabadság Napján ismételten ki kell nyilvánítanunk a székelyföldi történelmi régió oszthatatlan egysége iránti igényünket •  Fotó: Haáz Vince

Tőkés László: a Székely Szabadság Napján ismételten ki kell nyilvánítanunk a székelyföldi történelmi régió oszthatatlan egysége iránti igényünket

Fotó: Haáz Vince

Székelyföld területi autonómiája nem sérti Románia területi egységét

Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke arról beszélt, hogy a hazai, illetve a román és a magyar közvéleményben az a kép alakult ki, mintha a székely szabadság napja kizárólag az erdélyi székely-magyar közösség partikuláris ügye volna.

Idézet
Ezzel szemben tudni kell, hogy amiképpen az 1848–49-es magyar forradalom és szabadságharc az egész Európára kiterjedő »népek tavaszának« képezte részét, úgy a nyomába lépő ellenforradalmi restauráció ellen szervezkedő megmozdulások és lázongások szintén egész kontinensünket behálózták”

– emelte ki beszédében Tőkés László, hozzátéve, a Székely Szabadság Napján ismételten ki kell nyilvánítanunk a székelyföldi történelmi régió oszthatatlan egysége iránti igényünket – a székely szabadság és autonómia területi alapjának és kereteinek védelmében.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Őt követte az emelvényen Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács elnöke, aki felolvasta a Székelyföld területi autonómiáját követelő kiáltványukat, amelyet idén is eljuttatnak a román kormánynak, és tájékoztatásképpen Ilie Bolojan ideiglenes államfőnek. A kiáltványban ezúttal is változatlanul kijelentették: Székelyföld területi autonómiája nem sérti Románia területi egységét, hanem hasonlóan az európai gyakorlathoz, azt jelenti, hogy

a szülőföldjén többségi székely-magyar közösségnek joga van átvenni a közérdekű problémák jelentős részének megoldását.

Az emlékmű megkoszorúzása, illetve a magyar és székely himnuszok eléneklése után pedig sorokba rendeződve indultak el a Maros Megyei Prefektusi Hivatal épülete elé, hogy a dokumentumot átnyújtsák a helyi kormánymegbízottnak.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

A tömeg idén is a járdán haladva, civilizált sorokban haladt a célpont felé, miközben a Parajdi Fúvószenekar zenélt, néha pedig az „autonómiát” kiáltás is felhangzott. A vonulókat rengeteg rendőr és csendőr kísérte.

A hivatal előtt már „Itthon vagyunk!” „Vesszen Trianon!” „Autonómiát!” felkiáltások is elhangzottak, illetve itt is elénekelték a himnuszokat.
•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Már várta őket a prefektusi hivatal képviselője, aki átvette Izsák Balázstól az autonómiatörekvéseket tartalmazó kiáltványt, majd bement vele a hivatalba, amelyet szintén egy sor csendőr őrzött.

A pénteken frissen beiktatott magyar prefektus, Barabási Antal Szabolcs nem volt jelen az eseményen.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

„Itthon vagyunk!” „Vesszen Trianon!” „Autonómiát!” felkiáltásokkal értek a kormánybiztosi hivatal elé •  Fotó: Haáz Vince

„Itthon vagyunk!” „Vesszen Trianon!” „Autonómiát!” felkiáltásokkal értek a kormánybiztosi hivatal elé

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Csak a járdán vonulhatott idén is a tömeg •  Fotó: Haáz Vince

Csak a járdán vonulhatott idén is a tömeg

Fotó: Haáz Vince

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Megszavazták a törvényt, átalakul a közmédia intézményrendszere

Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.

Megszavazták a törvényt, átalakul a közmédia intézményrendszere
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Hőségre és zivatarokra is figyelmeztetnek országszerte

Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Hőségre és zivatarokra is figyelmeztetnek országszerte
2026. június 23., kedd

A határidő szorításában több sepsiszentgyörgyi beruházás

Kimutatást kért a fejlesztési minisztérium az önkormányzatoktól az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozott beruházások kivitelezési stádiumáról. Arra kíváncsiak, hogy ezek elkészülnek-e határidőre vagy sem.

A határidő szorításában több sepsiszentgyörgyi beruházás
2026. június 23., kedd

Új választható tantárgyat vezetnek be a középiskolásoknak: a térinformatikát

Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.

Új választható tantárgyat vezetnek be a középiskolásoknak: a térinformatikát
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Egyeztetésre hívja a pártokat az elnök a Cotroceni-palotába az elutasított kormányalakítás után

Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.

Egyeztetésre hívja a pártokat az elnök a Cotroceni-palotába az elutasított kormányalakítás után
2026. június 23., kedd

Elcsendesedett, de nem szűnt meg a tiltakozás az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben

Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.

Elcsendesedett, de nem szűnt meg a tiltakozás az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben
2026. június 23., kedd

Nyolc megyében okozott károkat a vihar

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).

Nyolc megyében okozott károkat a vihar
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Ügyvivő miniszterelnök: Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége

Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.

Ügyvivő miniszterelnök: Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége
2026. június 23., kedd

PSD-s képviselő: A PNL, az USR, az RMDSZ és az AUR bebizonyították, hogy egy a céljuk: a hatalom bármi áron

Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.

PSD-s képviselő: A PNL, az USR, az RMDSZ és az AUR bebizonyították, hogy egy a céljuk: a hatalom bármi áron
2026. június 23., kedd

Veștea: jó szándékkal vállaltam a kormányalakítást, sajnálom, hogy nem sikerült megvalósítani

Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.

Veștea: jó szándékkal vállaltam a kormányalakítást, sajnálom, hogy nem sikerült megvalósítani
Hirdetés