Idén is több százan tartották fontosnak jelen lenni a marosvásárhelyi Postaréten a székely szabadság napja apropóján tartott megemlékezésen és felvonuláson székely zászlókkal, Székelyföld autonómiaigényét hangoztatva.
2025. március 10., 16:422025. március 10., 16:42
2025. március 10., 21:222025. március 10., 21:22
Fotó: Hajnal Csilla
Idén is több százan tartották fontosnak jelen lenni a marosvásárhelyi Postaréten a székely szabadság napja apropóján tartott megemlékezésen és felvonuláson székely zászlókkal, Székelyföld autonómiaigényét hangoztatva.
2025. március 10., 16:422025. március 10., 16:42
2025. március 10., 21:222025. március 10., 21:22
Fotó: Hajnal Csilla
18.45 – Az Izsák Balázs által vezetett küldöttség átadta a székely szabadság napi petíciót a prefektúra képviselőjének. A pénteken frissen beiktatott magyar prefektus, Barabási Antal Szabolcs nem volt jelen az átadáson.
Fotó: Hajnal Csilla
Fotó: Hajnal Csilla
Fotó: Hajnal Csilla
Fotó: Hajnal Csilla
18.35 – „Itthon vagyunk!” „Vesszen Trianon!” „Autonómiát!” felkiáltásokkal érkezett meg a felvonuló tömeg Marosvásárhely főterére, a prefektúra épülete elé.
Fotó: Hajnal Csilla
Fotó: Hajnal Csilla
Fotó: Hajnal Csilla
17.49 – A tömeg oszlopokba rendeződve indult el a prefektúra épülete felé, ám ahogy az minden évben lenni szokott, a rendezvényt felügyelő csendőrök a járdán engedélyezik a vonulást. A vonulás közben a parajdi fúvószenekar zenél, a résztvevők pedig időnként „autonómiát!” felkiáltásokat skandálnak
Fotó: Hajnal Csilla
Fotó: Hajnal Csilla
Fotó: Hajnal Csilla
17.24 – Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács elnöke ezt követően felolvasta a Románia Kormányának és Parlamentjének szóló, tájékoztatásképpen Ilie Bolojan ideiglenes államfőnek címzett, székely szabadság napi petíciót, amelyben ismételten nyilvánítja ki akaratát a székelység, követelve Székelyföld területi autonómiáját. Ezt követően háromszoros igennel válaszolta a tömeg Izsák Balázs kérdésére, hogy elvigyék-e kormány képviselőjének a kiáltványt.
A kiáltványban hangzottak szóbeli elfogadását követően a felszólalók megkoszorúzták a székely vértanúk emlékművét, a magyar és székely himnuszok eléneklése után pedig sorokba rendeződve indultak el a Maros Megyei Prefektusi Hivatal épülete elé, hogy a dokumentumot átnyújtsák a helyi kormánymegbízottnak.
Fotó: Haáz Vince
16.52 – A székely szabadság napján a Székely Nemzeti Tanács állásfoglalása, maga Izsák Balázs (az SZNT elnöke, szerk. megj.) sem fogalmazhatná meg jobban autonóm szabadságtörekvéseinket, mint tette ezt Jókai Mór százötvenegy évvel ezelőtt, a következők szerint: „Törvényes, szabad és független nemzeti állás / Intő szobra legyen, honfi, e drága jel itt!” – fejtette ki felszólalásában Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke.
Szerinte közös sorsunk és elnyomatásunk tanulságaképpen okulnunk kell történelmünkből.
– részletezte.
„A magyar autonóm tartományi berendezkedés idejétől fogva és az 1968-as megyei rendszer bevezetésén át, a végül is meghiúsult Ceauşescu-féle falurombolási-szisztematizálási tervvel bezárólag, mind ez ideig Székelyföld és más magyar vidékek feldarabolásával fenyeget bennünket az évek óta napirenden szereplő közigazgatási reformprogram.
– mondta el az egybegyűlteknek Tőkés.
Fotó: Haáz Vince
16.45 – A baszk, katalán és sziléziai kisebbségek meghívott képviselői is köszöntötték a megemlékezés résztvevőit, és szólaltak fel a postaréti emlékmű előtt kialakított pódiumon.
16.35 – Szili Katalin levélben köszöntötte az ünneplőket, amelyben azt hangsúlyozta, hogy ez a nap a székelyek számára nem csak az emlékezés napja, hanem az összetartozásé is.
Fotó: Haáz Vince
16.10 – A Székely Nemzeti Tanács szervezésében a marosvásárhelyi postaréti Székely vértanúk emlékművénél gyűlt össze idén pár száz ember a székely szabadság napi emlékezésre.
Fotó: Haáz Vince
A Székely Nemzeti Tanács által szervezett, már megszokott forgatókönyvet követő eseménysorozat idén is Sepsiszentgyörgyön kezdődött egy megemlékezéssel, amin a szervező nemzeti tanács képviselője mellett többek között Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke is felszólalt.
Szerinte szüntelenül keresni kell a lehetőségeket a székely önazonosság megőrzésére és megvalósítására, ennek egyetlen esélye az összetartás.

Sepsiszentgyörgyön, a turulmadaras emlékműnél szervezett hétfői ünnepségen mintegy 200 résztvevő jelezte jelenlétével, hogy a székely szabadság ügye fontos számára.
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!