
Hamarosan minden bokor virágba borul
Fotó: Haáz Vince
A megszokottnál korábban mutatkozott meg teljes pompájában az első sztyeppei bazsarózsa a Maros megyei mezőzáhi rezervátumban. Az elkövetkező napokban, hetekben egyre több bokor borul majd virágba. Idén első alkalommal fesztivált is szerveznek az Európa szerte ritka virágnak.
2024. április 08., 11:262024. április 08., 11:26
2024. április 08., 11:282024. április 08., 11:28
A Mezőzáhi Botanikus Rezervátum gondnoka, Ciprian Cenan a rezervátum Facebook-oldalán vasárnap, hogy április 7-én adta hírül, hogy kinyílt az első bazsarózsa.

Hosszú hetek óta olyan az időjárás, mintha egy fél, de néha egy teljes évszakkal előrébb járnánk. Ez alól a következő hét sem képez kivételt, sőt: inkább a teljes évszakos ugrást vetíti előre.
A Mezőzáhtól négy kilométerre fekvő 3,5 hektáros rezervátumban ötven ezer tő bazsarózsa van és mellettük még sokféle más, védett növénynek és virágnak ad otthont a elkerített kert.
Ciprian Cenan gondnok a napokban jelentette be a közösségi oldalon hogy elemezték az előző években tapasztaltakat és úgy döntöttek, hogy semmiféle árus jelenlétét nem engedélyezik a rezervátumban, mert ez a tevékenység árt a környezetnek.
A Visit Maros Egyesület idén egy fesztivált szervez a sztyeppei bazsarózsának Mezőzáhon. Erre április 27-28-án kerül sor a mezőzáhi Ugron-kastély udvarán. A kastély épülete a megyei tanács tulajdonban van, jelenleg nem használják és a fesztivált az udvarán rendezik meg, bemutatva a kastély történetét és a környék nevezetességeit, helyi és megyei ételkülönlegességeket szolgálnak fel és népszerűsítik a sztyeppei bazsarózsát és a rezervátumot.
A Háromszéki Közösségi Alapítvány (HKA) pénteken Dani Kinga Emléknapot szervez a Domb utcai mozgásparkban. Az esemény célja a kiváló sepsiszentgyörgyi sportoló emlékének megerősítése, valamint a játszótér kellemesebbé tétele.
Visszatért a tél április közepén a hegyvidéki térségekbe: csütörtökön vékony hóréteg rakódott le Hargitafürdőn és a Madarasi Hargitán is: a webkamerák felvételei havas tájat mutatnak a szeszélyes áprilisi időjárás következtében.
Lezárult a próbaérettségi dolgozatainak javítása, és az eredményeket továbbították a tanfelügyelőségeknek, illetve az iskoláknak – tájékoztatott csütörtökön az oktatási minisztérium.
Afrikai sertéspestis jelenlétét igazolták egy elhullott vaddisznóban a „Gödrös” nevű területen – tájékoztatták a sertéstartó gazdákat az illetékes hatóságok.
Az ortodox húsvétot megelőző héten 2,151 millió lejre róttak ki bírságot az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) felügyelői.
Ismét súlyos károkat okozott egy medve Zabolán: egy csikó, öt juh, valamint egy anyakutya és kölykei is elpusztultak az elmúlt napokban. A nagyvad többször visszatért, a hatóságok pedig már felmérték a pusztítás mértékét.
Az ortodox húsvét alatt naponta több mint 24 ezer belügyi dolgozó teljesít majd szolgálatot – nyilatkozta csütörtökön Monica Dajbog belügyminisztériumi szóvivő.
Újabb harminc nappal meghosszabbította a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon a helyi vészhelyzeti bizottság.
A stroke-kal kapcsolatos tájékoztató kampányt indított az egészségügyi minisztérium a Stroke Elleni Küzdelem Egyesületével (ALIA) partnerségben.
A Nemzeti Választási Iroda (NVI) csütörtök reggeli adatai szerint már 192 ezer levélszavazatot leadtak a választópolgárok az április 12-i parlamenti választásra, az eddig ellenőrzöttek közül több mint 102 ezerben volt érvényes az azonosító nyilatkozat.
szóljon hozzá!