
Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Márciustól vízum nélkül utazhatnak az Egyesült Államokba a román állampolgárok, ehhez csak az elektronikus utazási engedélyezési rendszer (Electronic System for Travel Authorization – ESTA) oldalán kell regisztrálniuk – nyilatkozta szerdán az Agerpres hírügynökségnek a külügyminiszter.
2025. január 08., 18:162025. január 08., 18:16
Emil Hurezeanu elmondta, hogy Románia felvételét a Visa Waiver elnevezésű amerikai vízummentességi programba egy pénteki washingtoni eseményen fogják hivatalosan bejelenteni. Románia lesz a 43. ország, amelynek állampolgárai vízum nélkül utazhatnak az Egyesült Államokba – tette hozzá.
A tárcavezető rámutatott, hogy a január 10-i hivatalos bejelentést követően a döntésnek meg kell jelennie az Egyesült Államok Hivatalos Közlönyében, amire a becslései szerint
Hurezeanu szerint márciustól már vízum nélkül utazhatnak a román állampolgárok az Egyesült Államokba üzleti vagy turisztikai célból, legtöbb 90 napra. Ehhez csak arra van szükség, hogy – a Visa Waiver programba bevont többi ország állampolgárához hasonlóan – regisztráljanak az ESTA oldalán.
A külügyminiszter emlékeztetett, hogy az amerikai vízummentességi programba való felvétel egyik alapvető feltétele az elutasított vízumkérelmek arányának 3 százalék alá szorítása. Ezt az arányt 2023 októbere és 2024 szeptembere között sikerült 2,6 százalékra csökkenteni – hangsúlyozta. Rámutatott, ebben fontos szerepe volt a Luminiţa Odobescu vezette külügyminisztériumnak, a Cătălin Predoiu irányította belügyi tárcának, a román kormánynak és más illetékes intézményeknek.
Hurezeanu szerint a döntés megerősíti a két ország közötti stratégiai partnerséget és a gazdaságra is pozitív hatással lesz.
Románia amerikai nagykövetsége korábban arról tájékoztatott: a belbiztonsági minisztérium washingtoni székhelyén pénteken tartandó eseményen Alejandro Mayorkas amerikai belbiztonsági miniszter hivatalosan is tájékoztatni fogja Andrei Muraru román nagykövetet, hogy Romániát felvették az amerikai vízummentességi programba.
80 éves korában elhunyt Tim Curry színészlegenda, a Rocky Horror Picture Show és az It sztárja, aki közel 250 filmben szerepelt pályafutása során.
A képviselőház szerdán döntő házként elfogadta a helyreállítási terv (PNRR) operatív és pénzügyi lezárását szabályozó törvénytervezetet.
Az elmúlt időszakban kormányzó pártokat terheli a teljes felelősség azért, ahogyan az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében vállalt bérreformot kezelték – közölte szerdán az öt országos szakszervezeti szövetség.
Százak vettek részt a szemerkélő esőben tartott úzvölgyi megemlékezésen szerdán.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) tudatosan akadályozza az új egységes bértörvény elfogadását, a szociáldemokraták viszont a liberálisokat teszik felelőssé a jogszabálytervezet kudarcáért.
A Tónidob perkúció tábor augusztus 31. és szeptember 3. között várja a dobolás és az ütőhangszerek iránt érdeklődő gyerekeket és fiatalokat. Péntekig lehet még jelentkezni.
Legalább 95 ember életét vesztette, és több mint 380-an eltűntek Himalája határvidékén pusztító villámárvizek következtében Nepálban. A katasztrófát a Kínát és Nepált összekötő folyó partjairól feltörő sár-, víz- és törmelékáradat okozta.
Az Országos Meteorológiai Igazgatóság narancssárga riasztást adott ki szerda estére következő Maros megyei településekre: Szováta, Sóvárad, Makfalva, Székelybere, Nyárádremete, Nyárádmagyarós és Kibéd.
Szociális gondosóra-program bevezetése, a civil pályázati rendszer újraindítása, valamint a városi költségvetés módosítása is a napirenden szerepelt a gyergyószentmiklósi képviselő-testület szerdai ülésén. A Monturistnak újabb levelet küldenek.
Narancssárga riasztást adott ki a meteorológiai szolgálat több településre Hargita megyében szerda estére. Erős széllökések, jégeső és villámlás is kísérheti a ma esti vihart Korond térségében.
szóljon hozzá!