
Fogynak a helyek a kórházakban. Ha tovább nő a koronavírus-fertőzöttek száma, további átszervezésekre lesz szükség. Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
Hargita megyét is elérte a koronavírus-járvány negyedik hulláma: napról napra növekednek az esetszámok és egyre többen szorulnak kórházi kezelésre. Az egészségügyi intézményekben rohamosan fogynak a szabad helyek, ezért máris elkezdődtek az átszervezések.
2021. szeptember 15., 08:592021. szeptember 15., 08:59
2021. szeptember 15., 10:212021. szeptember 15., 10:21
Egy ideje már érezhetővé vált a járványhelyzet súlyosbodása Hargita megyében, az elmúlt napokban viszont még fokozottabbá vált a mutatók növekedése. A Hargita Megyei Prefektusi Hivatal összesítése szerint kedden 29 új esetet igazoltak a térségben, egy koronavírussal összefüggésbe hozható haláleset is történt, a megye kórházaiban ápolt fertőzöttek száma pedig 74-re emelkedett. A kórházak egyre leterheltebbek, a koronavírusos betegeknek fenntartott helyek pedig gyorsan fogynak, ezért ismét átszervezésekre van szükség.
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban a kedd délelőtti adatok szerint harminc igazoltan koronavírus-fertőzött beteget, illetve egy fertőzésgyanús pácienst ápoltak. Mint Kiss Edittől, a kórház szóvivőjétől megtudtuk, a korábbi tüdőgyógyászati osztályon 16, a fertőző betegségeket kezelő osztályon tíz beteget látnak el, a Covid intenzív terápiás (ATI) osztályon pedig két beteg és a fertőzésgyanús személy tartózkodik, utóbbi intubálásra szorult.
Emellett a gyermekosztályon egy kilenc hónapos kisgyermeket és az édesanyját kezelik a koronavírusos betegek számára létrehozott elkülönítőben. A csíksomlyói kórházépületben lévők közül 11 beteg van súlyos állapotban, ők oxigénterápiára szorulnak, a többiek a középsúlyos kategóriába sorolhatók. A kisgyereknek és az édesanyjának enyhébb tüneteik vannak. Hozzátette:
A TBC-s betegeket a tüdőgyógyászati osztályról átköltöztették a fizioterápiás osztályra, tehát előbbin ismét kizárólag koronavírusos betegeket látnak el. A fertőző betegségek osztályán viszont továbbra is kezelnek egyéb betegségekkel küzdőket is, amennyiben azonban tovább nőnek az esetszámok, akkor a non-Covid fertőző betegek a korábbi hullámban alkalmazott módszer szerint ismét átkerülnek a bőr- és nemigyógyászati osztályra. A Covid-ATI-részlegen egyébként jelenleg négy hely van, amelyek kedd délelőttre mind beteltek, egyik kórteremben ugyanis két igazolt beteget, a másikban pedig a fertőzésgyanús személyt ápolták, mellé mást nem helyezhettek el. A helyek számát viszont szükség esetén ismét tízre tudják növelni. A tüdőgyógyászaton összesen 36 hely van, a fertőzőn pedig 32, de mivel utóbbin a nem fertőző betegeket a koronavírus-fertőzöttektől és egymástól is el kell különíteni, illetve a nőket is a férfiaktól,
A Székelyudvarhelyi Városi Kórházban ugyancsak harminc koronavírus-fertőzött személyt ápoltak kedd délelőtt, mindannyian súlyos és középsúlyos állapotban vannak – tájékoztatott megkeresésünkre Zörgő Noémi, a kórház sajtószóvivője. Mint részletezte, hat beteg az intenzív terápiás osztályon tartózkodik, ketten intubálva vannak, és a többiek is gépi lélegeztetésre szorulnak. Mivel az intenzív terápiás osztályon tíz hely van, és ebből négyet a más panaszokkal érkező betegeknek tartanak fent, a koronavírusos pácienseknek fenntartott helyek mind beteltek. A teljes kórházat nézve is az mondható el, hogy rohamosan fogynak a számukra biztosított helyek, a fertőző osztály már a múlt héten sem volt elegendő az ellátásukra, ezért újabb osztályokon alakítottak ki olyan koronavírusos betegek kezelésére alkalmas ágyakat, amelyeknél van oxigén-hozzáférés.
A betegek túlnyomó többsége ugyanis oxigénterápiára szorul.
A Gyergyószentmiklósi Városi Kórház kedvezőbb helyzetben van, ott kedd délelőtt mindössze három, kevésbé súlyos állapotban lévő koronavírus-fertőzöttet láttak el Fülöp Enikő kórházmenedzser szerint. Ettől függetlenül készülnek az esetszámok növekedésére, és már tervezik az esetleges átszervezéseket is. Amennyiben szükség lesz rá, a belgyógyászati osztályt alakítják át Covid-részleggé, a fertőző osztályon pedig kizárólag koronavírusos betegeket kezelnek majd.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
szóljon hozzá!