
Fogynak a helyek a kórházakban. Ha tovább nő a koronavírus-fertőzöttek száma, további átszervezésekre lesz szükség. Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
Hargita megyét is elérte a koronavírus-járvány negyedik hulláma: napról napra növekednek az esetszámok és egyre többen szorulnak kórházi kezelésre. Az egészségügyi intézményekben rohamosan fogynak a szabad helyek, ezért máris elkezdődtek az átszervezések.
2021. szeptember 15., 08:592021. szeptember 15., 08:59
2021. szeptember 15., 10:212021. szeptember 15., 10:21
Egy ideje már érezhetővé vált a járványhelyzet súlyosbodása Hargita megyében, az elmúlt napokban viszont még fokozottabbá vált a mutatók növekedése. A Hargita Megyei Prefektusi Hivatal összesítése szerint kedden 29 új esetet igazoltak a térségben, egy koronavírussal összefüggésbe hozható haláleset is történt, a megye kórházaiban ápolt fertőzöttek száma pedig 74-re emelkedett. A kórházak egyre leterheltebbek, a koronavírusos betegeknek fenntartott helyek pedig gyorsan fogynak, ezért ismét átszervezésekre van szükség.
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban a kedd délelőtti adatok szerint harminc igazoltan koronavírus-fertőzött beteget, illetve egy fertőzésgyanús pácienst ápoltak. Mint Kiss Edittől, a kórház szóvivőjétől megtudtuk, a korábbi tüdőgyógyászati osztályon 16, a fertőző betegségeket kezelő osztályon tíz beteget látnak el, a Covid intenzív terápiás (ATI) osztályon pedig két beteg és a fertőzésgyanús személy tartózkodik, utóbbi intubálásra szorult.
Emellett a gyermekosztályon egy kilenc hónapos kisgyermeket és az édesanyját kezelik a koronavírusos betegek számára létrehozott elkülönítőben. A csíksomlyói kórházépületben lévők közül 11 beteg van súlyos állapotban, ők oxigénterápiára szorulnak, a többiek a középsúlyos kategóriába sorolhatók. A kisgyereknek és az édesanyjának enyhébb tüneteik vannak. Hozzátette:
A TBC-s betegeket a tüdőgyógyászati osztályról átköltöztették a fizioterápiás osztályra, tehát előbbin ismét kizárólag koronavírusos betegeket látnak el. A fertőző betegségek osztályán viszont továbbra is kezelnek egyéb betegségekkel küzdőket is, amennyiben azonban tovább nőnek az esetszámok, akkor a non-Covid fertőző betegek a korábbi hullámban alkalmazott módszer szerint ismét átkerülnek a bőr- és nemigyógyászati osztályra. A Covid-ATI-részlegen egyébként jelenleg négy hely van, amelyek kedd délelőttre mind beteltek, egyik kórteremben ugyanis két igazolt beteget, a másikban pedig a fertőzésgyanús személyt ápolták, mellé mást nem helyezhettek el. A helyek számát viszont szükség esetén ismét tízre tudják növelni. A tüdőgyógyászaton összesen 36 hely van, a fertőzőn pedig 32, de mivel utóbbin a nem fertőző betegeket a koronavírus-fertőzöttektől és egymástól is el kell különíteni, illetve a nőket is a férfiaktól,
A Székelyudvarhelyi Városi Kórházban ugyancsak harminc koronavírus-fertőzött személyt ápoltak kedd délelőtt, mindannyian súlyos és középsúlyos állapotban vannak – tájékoztatott megkeresésünkre Zörgő Noémi, a kórház sajtószóvivője. Mint részletezte, hat beteg az intenzív terápiás osztályon tartózkodik, ketten intubálva vannak, és a többiek is gépi lélegeztetésre szorulnak. Mivel az intenzív terápiás osztályon tíz hely van, és ebből négyet a más panaszokkal érkező betegeknek tartanak fent, a koronavírusos pácienseknek fenntartott helyek mind beteltek. A teljes kórházat nézve is az mondható el, hogy rohamosan fogynak a számukra biztosított helyek, a fertőző osztály már a múlt héten sem volt elegendő az ellátásukra, ezért újabb osztályokon alakítottak ki olyan koronavírusos betegek kezelésére alkalmas ágyakat, amelyeknél van oxigén-hozzáférés.
A betegek túlnyomó többsége ugyanis oxigénterápiára szorul.
A Gyergyószentmiklósi Városi Kórház kedvezőbb helyzetben van, ott kedd délelőtt mindössze három, kevésbé súlyos állapotban lévő koronavírus-fertőzöttet láttak el Fülöp Enikő kórházmenedzser szerint. Ettől függetlenül készülnek az esetszámok növekedésére, és már tervezik az esetleges átszervezéseket is. Amennyiben szükség lesz rá, a belgyógyászati osztályt alakítják át Covid-részleggé, a fertőző osztályon pedig kizárólag koronavírusos betegeket kezelnek majd.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
szóljon hozzá!