Beüzemelték az intelligens jelzőlámparendszert Csíkszeredában. Az első tapasztalatok alapján beváltja a hozzá fűzött reményeket
Fotó: Pinti Attila
Az első tapasztalatok alapján gördülékenyebbé vált a forgalom a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium melletti útkereszteződésben az új, intelligens jelzőlámparendszer beüzemelését követően. Legtöbb egy percet, de az esetek többségében ennél jóval kevesebbet kell várakozniuk az autóvezetőknek a zöld jelzésre, és a gyalogosok haladását is segíti a nyomógombos átkelő.
2021. július 05., 22:042021. július 05., 22:04
2021. július 06., 09:242021. július 06., 09:24
A közösségi médiában fellelhető vélemények szerint szkeptikusan fogadták a lakók a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium melletti útkereszteződéshez felszerelt intelligens jelzőlámparendszer hírét, ám az újítás az első tapasztalatok szerint rácáfolt a kétkedő, kritikus véleményekre. Járművezetőként és gyalogosként is gyorsabban haladhatnak az arra járók, mint korábban.
Beüzemelték az intelligens jelzőlámparendszert Csíkszeredában. Az első tapasztalatok alapján beváltja a hozzá fűzött reményeket
Fotó: Pinti Attila
Péntektől vasárnapig tartott a régi, szintén automatizált, de nem okos szemaforok cseréje Csíkszereda egyik legtúlterheltebb útkereszteződésében,
A lámpák mellé kamerákat és érzékelőket is felszereltek, amelyek számolják a négy irányból érkező autós forgalmat, és a központi vezérlőegységbe érkező adatok alapján irányítják azt, összehangolva ezzel a gyalogosok átkelését is.
Fotó: Pinti Attila
A déli órákban szerkesztőségünk is teszt alá vetette az új rendszert, minden lehetséges irányból megközelítve az útkereszteződést. Első alkalommal szokatlan volt, hogy
Tapasztalataink szerint ugyanis az esetek többségében mindössze néhány másodpercet kellett várni a zöld jelzésre, ez volt jellemző a Nagyrét utca felől a Márton Áron utca vagy a Szék útja felé, a Márton Áron utcából a Nagyrét utcába térve, utóbbiból Taploca irányába haladva, a Szék útja felől mindhárom irányba, illetve a Márton Áron utcából Csíksomlyó felé térve is. Egyedül a Taploca utcából a Márton Áron utca vagy a Szék útja felé haladva kellett többet, körülbelül egy percet várakoznunk – de ez függ a „szerencsétől” is, azaz, hogy mikor érkezünk a kereszteződésbe.
Fotó: Pinti Attila
Gyalogosként továbbra is lassabban lehet haladni, de így is csökkent a várakozási idő a régi rendszerhez képest. A nyomógombos átkelő ugyanakkor a „rendbontók” figyelmét is felkeltette, ottjártunkkor nem mindenki használta rendeltetésszerűen a rendszert: volt, hogy úgy nyomták meg a gombot, hogy valójában nem állt szándékukba átkelni az úttesten, majd továbbhaladtak.
Fotó: Pinti Attila
A helyszínen tartózkodó egyik szakembertől azt is megtudtuk, hogy
Azt is elárulta továbbá, hogy az autós forgalom esetében legkevesebb öt másodpercig marad zöld a lámpa, akkor is, ha csak egy jármű halad át, ez az idő viszont kitolódik abban az esetben, ha a kamerák érzékelik, hogy további járművek érkeznek. Azt, hogy ez az idő legtöbb mennyi ideig tolódhat ki, még „nincs kőbe vésve”: mintegy két hónapig fogják figyelni az áthaladó forgalmat, az adatokat kielemzik, és utána döntenek arról, hogy van-e szükség változtatásokra, finomításokra.
Fotó: Pinti Attila
A francia fejlesztésű kamera- és érzékelőrendszer távvezérelhető, tehát nem kell minden probléma esetében a helyszínre sietni, hanem interneten keresztül, bárhonnan működtethető. Érdekesség továbbá, hogy más városokban rendszerint „eltávolítják” a sárga jelzést a hasonló, intelligens jelzőlámparendszerek beüzemelése során, de Csíkszeredában úgy döntöttek, hogy megtartják.
Fotó: Pinti Attila
A lámpák minden nap – a hétvégét is beleértve – 5 és 23 óra között váltják a színeket, éjszaka pedig sárgán villognak.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!