Vincze Gábor történész Bécstől Bécsig címmel, az 1938-as, 1940-es magyar területnagyobbodásokról tartott előadást pénteken a csíkszeredai városháza dísztermében, A Honfoglalás előttől az Európai Unió utánig elnevezésű rendezvénysorozat keretében, Veress Dávid meghívására.
2011. november 05., 15:482011. november 05., 15:48
2011. november 06., 18:112011. november 06., 18:11
Veress Dávid és Vincze Gábor
Vincze Gábor előadásában felvázolta a bécsi döntésekhez vezető eseményeket, külpolitikai helyzetet, melyeket a két világháború közötti magyar politikai osztály ügyes, határozott, a nemzeti érdekeket szem előtt tartó külpolitikával sikeresen kihasznált, az anyaországhoz csatolva azokat a többségében magyarok által lakott vidékeket, amiket a gyalázatos trianoni diktátum szakított el.
Az előadó rámutatott arra, hogy a trianoni diktátumot követően az utódállamok mindet elkövettek annak érdekében, hogy a magyarság részarányát csökkentsék. Módszereik közé tartoztak a kiutasítások, elüldözések, kolonizációk, népszámlálási trükkök, állampolgárság meg nem adása, erőltetett asszimiláció valamint a gazdasági ellehetetlenítés.
A 20. század 30-as éveiben Európában olyan fordulatok történtek, melyek megingatták a versailles-i „békeművet”. Budapest számára lehetőség adódott revíziós politikájának megvalósítására. A magyar reálpolitikusoknak nem volt célja a Szent István-i birodalom visszaállítása, viszont egy etnikai alapon történő méltányos határmódosításra mindenképpen törekedtek. Budapest a magyar többségű területeket követelte vissza.
A hitleri Németország nem támogatta a magyar revíziós törekvéseket, ugyanakkor Olaszország, amit Ciano képviselt a tárgyalásokon, támogatta a magyar követeléseket. Az egyezkedések az első (1938) és a második (1940) bécsi döntésekhez vezettek, melynek eredménye a többé-kevésbé az etnikai határokat figyelembe vevő, a magyarság számára igazságosnak számító határmódosítás, hisz a magyarlakta tömbök visszakerültek az anyaországhoz.
Felvidéken hazatért 12.109 négyzetkilométer 869 ezer lakossal, melyből 752 ezer magyar nemzetiségű. Romániától visszatért Észak-Erdély (43.104 négyzetkilométer) 1.344.000 magyarral (52 százalék), és 1.029.000 románnal (41 százalék), ami annak tudható be, hogy Erdélyben nagyon nehéz volt egyértelmű etnikai határokat meghúzni. Dél-Erdélyben maradt 500 ezer magyar, melyből 100 ezer elmenekült.
A legnagyobb csalódás az aradi és a tordai magyarságot érte, akik akkor még többséget alkottak – zárta előadását a történész.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
szóljon hozzá!