Most lesz a legrövidebb az éjszaka
Fotó: Haáz Vince
Szerdán kezdődik a csillagászati nyár, a napforduló Magyarországon 16 óra 57 perckor lesz, Romániában pedig 17 óra 58 perckor.
2023. június 21., 11:562023. június 21., 11:56
Ekkor „fordul” meg a Nap, amely a téli napforduló óta folyamatosan haladt észak felé, útja a Ráktérítőig tartott, ahol csütörtökön delel. Innentől viszont ellentétes irányt vesz, elindul a Baktérítő felé, ahová féléves vándorlás után, télen érkezik majd meg – írja a téma kapcsán az MTI a magyar Országos Meteorológiai Szolgálat tájékoztatására hivatkozva.
A nyári napforduló alkalmával a Föld forgástengelye a legkisebb szögben hajlik el a Nap sugaraitól, így az évben
Bolygónk ebben az időszakban van legtávolabb csillagunktól, míg a téli hónapokban a legközelebb. A különbség nagyjából ötmillió kilométer.
A meteorológiai szolgálatnál emlékeztetnek, hogy a nyári napforduló összeforr Szent Iván napjával, illetve éjjelével, azonban
Ennek oka a Föld forgástengelyének térbeli elmozdulása, amelynek következtében évente 24 percet tolódik a napállás maximumának időpontja.
A bukaresti Vasile Urseanu-csillagvizsgáló tájékoztatása szerint – amelyet a Krónika szemlézett – a napfordulót Romániában 17 óra 58 percre teszik, az év leghosszabb nappala 15 óra 32 percet tart, míg az éjszaka csupán 8 óra 28 percet.
A hajnali szeizmikus mozgás után újabb, ezúttal a Richter-skála szerint 3-as erősségű földrengés történt vasárnap 14 óra 39 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A határhoz közeli ukrajnai célpontokat ért eddigi orosz dróntámadások több mint 50 százaléka során hullottak dróndarabok román területre – közölte vasárnap az Agerpres kérdésére a védelmi minisztérium.
Döntő hatása lesz a diaszpóra szavazatainak a szeptember 28-i moldovai parlamenti választásokon a Moldovai Köztársaság jövőjére és Románia biztonságára – állapította meg vasárnap egy Facebook-bejegyzésben Traian Băsescu.
Három személy került 24 órás őrizetbe a halálos áldozattal járó szombati craiovai tömegverekedés résztvevői közül. Az ügyészség az előzetes letartóztatásukat indítványozza a Dolj megyei törvényszéknek – számolt be vasárnap a Dolj megyei rendőrség.
Hidegfront éri el nyugat felől az országot vasárnap, záporokra, zivatarokra kell számítani, egyes régiókban a szél is felerősödik – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat figyelmeztető előrejelzéséből.
A koalícióban nem született semmilyen döntés az alapélelmiszerek kereskedelmi árréséről – közölte szombat este a Facebook-oldalán Adrian Câciu, aki szerint a kormányszóvivő nyilvános bocsánatkéréssel tartozik a téves tájékoztatásért.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt csütörtökön 2 óra 22 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Nem kell aggódni, itt vannak, csak épp a streamingplatformok inkább az új produkcióikat ajánlják. De mi van akkor, ha egy régi, kedvenc sorozatunkat néznénk újra Netflixen? Akkor bizony sokszor csalódás érhet.
Felszállt szombaton 18 óra 5 perckor a fetești-i támaszpontról a román légierő két F-16-os vadászgépe megfigyelni Románia légterét, miután Oroszország drónokkal támadta Ukrajna dunai kikötőit – tájékoztatott a védelmi minisztérium.
Daniel David oktatási miniszter szombaton kijelentette, hogy lemond, ha a parlament elfogadja a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) egyszerű indítványát.
szóljon hozzá!