
Nőtt az érdeklődés a Sapientia egyetem csíkszeredai kara iránt
Fotó: Pinti Attila
Lezárultak a felvételik a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) Csíkszeredai és Marosvásárhelyi Karán. Csíkszeredában a legkeresettebb szakok a gazdasági informatika, könyvelés és marketing volt.
2020. július 28., 10:372020. július 28., 10:37
2020. július 28., 10:572020. július 28., 10:57
A felhasználóbarát iratkozási felületnek köszönhetően gördülékenyen, fennakadások nélkül zajlott a beiratkozási folyamat. Az intézmény mindhárom karán jelentős mértékben növekedett a képzések iránti érdeklődés a tavalyi év hasonló időszakához képest. Az alap- és mesterképzéses szakokra összesen 1223-an jelentkeztek.
A tavalyhoz képest 37 százalékkal nőtt a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kar szakjai iránti érdeklődés – tudtuk meg az egyetem sajtófelelősétől. A július 8–24. között tartott felvételin négy tudományterület – humántudományi, gazdaságtudományi, társadalomtudományi és mérnöki tudományok – közül választhattak az érdeklődők. Alap- és mesterképzésen 18 szakot hirdettek meg, amelyekre összesen 391-en jelentkeztek.
A jelentkezési adatokból kiderül, a legkeresettebb szak idén is a gazdasági informatika, könyvelés és marketing volt, ott kétszeres volt a túljelentkezés a tandíjmentes helyekre. A mérnöki szakok iránt is szintén nagyobb érdeklődés mutatkozott idén. A humántudományokhoz kapcsolódó szakok is népszerűek voltak, például a Román nyelv és irodalom – Angol nyelv és irodalom szakon a meghirdetett ingyenes helyek már a nyári felvételin beteltek. A mesterképzések közül a vezetés és szervezés szakon is beteltek a helyek: ott 36-an jelentkeztek a 20 tandíjmentes helyre.
Az eredményeket hétfőn függesztették ki az egyetem weboldalán. A sikeresen felvételizettek beiratkozása július 27–30. közötti zajlik – tájékoztatott Balla Levente PR-felelős. A fennmaradt helyekre idén is hirdetnek őszi felvételit, amely szeptember 2–8. között online, díjmentesen történik.
A Marosvásárhelyi Karra idén a 13 alapképzési és 4 mesteri szakra 667-en jelentkeztek, ami 60 százalékos növekedést jelent a tavalyhoz képest. A tandíjmentes alapképzési helyek 100 százalékban vannak betöltve. Legkeresettebbek a kommunikáció és közkapcsolatok, informatika, valamint fordító és tolmács szakok voltak, többszörös túljelentkezéssel. Növekedett az érdeklődés a mérnöki szakok iránt, és jobb lábbal indult az új erdőmérnöki képzés a Sepsiszentgyörgyi Tanulmányi Központban. A fennmaradt helyekre a beiratkozás 2020. szeptember 4–7. között online, díjmentesen történik.
A Kolozsvári Kar öt alap- és két mesterképzésen hirdetett helyeket idén nyáron, összesen 165-en iratkoztak be. A 2020-as felvételin 47 százalékos növekedés volt tapasztalható.
Kimutatást kért a fejlesztési minisztérium az önkormányzatoktól az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozott beruházások kivitelezési stádiumáról. Arra kíváncsiak, hogy ezek elkészülnek-e határidőre vagy sem.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
szóljon hozzá!