Hirdetés
Hirdetés

Leteszteltük Csíkszereda újonnan nyílt automata közvécéjét

•  Fotó: Tamás Attila

Fotó: Tamás Attila

Bár már napok óta lehet használni, többségünk még csak kívülről látta Csíkszereda újonnan beüzemelt automatizált közvécéjét. Kipróbáltuk, és az alábbiakban a tapasztalatainkat osztjuk meg a nyilvános illemhelyről, ami ráadásul most – a Csíkszeredai Városnapok alatt – sokak számára hiánypótló lehet.

Székelyhon

2024. augusztus 02., 20:192024. augusztus 02., 20:19

2024. szeptember 04., 16:302024. szeptember 04., 16:30

Évtizedek óta megoldatlan problémának számít Csíkszeredában a közvécé hiánya. Bár van egy ilyen létesítmény a városi zöldségpiacnál, ám az meglehetősen régi, így akinek sürgős „dolga” akadt, például a napközbeni ügyintézés, vásárlás közben, annak

jobb híján maradt a vasút- és buszállomás, netán valamelyik vendéglátóegység illemhelye, vagy egy Csíkszeredában lakó ismerős fürdőszobája, vagy egy barát munkahelyén levő vécé, amit szükség esetén igénybe tudott venni.

korábban írtuk

Automatizált közvécé Csíkszeredában
Automatizált közvécé Csíkszeredában

A helyére került az első teljesen automatizált köztéri illemhely Csíkszeredában, amelynek beüzemelése idén várhatóan még nem történik meg. Jelképes összegért lesz használható, működtetésének módjáról ezután születik döntés.

Ezért is volt sokak számára meglepő és egyben szkepticizmussal fogadott hír, hogy a felújítás előtt levő Gál Sándor téren helyet kap egy automatizált közvécé, amit bárki igénybe vehet majd. A Gál Sándor téri körparkolót és környékét teljesen felújították és átalakították, a felújítási munkálatok végeztével pedig a parkoló és az ottani játszótér között megjelent egy trafóházhoz hasonló létesítmény, amelyet védőhálóval vontak körbe.

Hirdetés

A szucsávai Yaksteel Industries cég által kivitelezett automatizált közvécé környékét időközben felnőtte a gyom, ugyanis internet, majd később bankkártya-olvasó hiányában nem lehetett működésbe hozni. Előbbit pótolták, utóbbit pedig majd ezután, hiszen a városvezetés úgy döntött, hogy

július utolsó napján használatba adja a közvécét, amit egyelőre készpénzzel, jelképes 1 lejért lehet igénybe venni.

korábban írtuk

Ez a nap is eljött: használható a Gál Sándor téri okosvécé, de egyelőre csak készpénzzel lehet fizetni
Ez a nap is eljött: használható a Gál Sándor téri okosvécé, de egyelőre csak készpénzzel lehet fizetni

Ugyan, egyelőre csak készpénzzel, de keddtől igénybe vehető a csíkszeredai Gál Sándor téri illemhely.

Az első és legfontosabb dolog, hogy amennyiben használnánk a közvécét,

legyen nálunk egylejes bankjegy, vagy két ötven banis érme, ugyanis csak ezekkel működik.

Nagyobb címletet nem fogad el, mivel nincs lehetőség a különbözet visszaadására, a bankkártyaolvasót pedig utólag fogják beszerelni.

•  Fotó: Tamás Attila Galéria

Fotó: Tamás Attila

A bejárati ajtón jól láthatóan tüntették fel a használati díjat, ugyanakkor a használati útmutatót is pontokba szedve, három nyelven (románul, magyarul és angolul) lehet elolvasni az ajtóra kitűzött tájékoztatón. Az ajtó mellett, a vészjelzést szolgáló sziréna alatt láthatjuk, hogy épp foglalt-e az illemhely:

ha a piros lámpás rész (szintén három nyelven feliratozva) világít, akkor foglalt, ha a zöld, akkor a rendelkezésünkre áll a létesítmény.

A bankjegy vagy a pénzérmék behelyezése után Pandóra szelencéjeként rögtön nyílni kezd a rozsdamentes acélból készült, liftajtóra hasonlító bejárat, amit jobb megvárni, hogy teljesen kinyíljon és akkor lépjünk be, különben kínos másodpercek várnak ránk az egyébként egy helyiségből álló beltérben, amíg az ajtó teljesen kinyílik, majd becsukódik mögöttünk, miközben minden arra járó láthatja, hogy a szükség a közvécébe vitt minket. Az ajtó bezáródása után

román nyelven egy női hang hangosbemondón emlékeztet bennünket, hogy tíz percünk van az illemhely használatára.

•  Fotó: Tamás Attila Galéria

Fotó: Tamás Attila

Első használatkor furának tűnhet, hogy mindössze egy rozsdamentes acélból készült, ülőke nélküli wc-kagyló, egy vele szemben álló képernyő és beépített vízcsap áll a rendelkezésünkre, a szintén beépített wc-papír adagolóról nem is beszélve. Nyilván ez is olyan, mint a szupermarketek automata pénztárai, vagy az italcsomagolásokat visszaváltó automata: többszöri használat után már rutinosan megy minden, ám az elsőnél segítség híján nekünk kell megtalálnunk és kitapasztalnunk, hogy minek hol a helye, miközben a létesítmény kijelzőjén megy a visszaszámláló, ugyanis

tíz perc használat után automatikusan nyílik az ajtó, ha elvégeztük a dolgunkat addig, ha nem…

•  Fotó: Tamás Attila Galéria

Fotó: Tamás Attila

Az illemhely a normáknak megfelelően akadálymentesített, tehát mozgáskorlátozottak is használhatják: nincs küszöb az ajtónál, így tolókocsival is be lehet menni, és acél korlátok szolgálják a minél könnyebb használhatóságot, de mozgáskorlátozottságtól függően elkelhet a külső segítség is.

•  Fotó: Tamás Attila Galéria

Fotó: Tamás Attila

Bár az illemhely minden használat után lefertőtleníti magát, az ülőke nélküli, hideg és legtöbbször nedves wc-csészére nem szívesen ül rá az ember. Ahhoz, hogy wc-papírt kapjunk, egy szenzor előtt kell elhúznunk a kezünket, magyarán

egy „integetés” egy kocka alakú, kéztörlőhöz hasonlatos, meglehetősen durva anyagú wc-papír használatára jogosít fel, amiből természetesen addig lehet „kérni”, amíg a készlet tart, nyilván nem visszaélve a lehetőségekkel.

•  Fotó: Tamás Attila Galéria

Fotó: Tamás Attila

A kézmosásról a vécécsésze bal oldalán levő beépített kagyló gondoskodik, amelybe csöveken keresztül érkezik a víz, a fertőtlenítő és a szappan, sőt ebben a kis „beugrásban” van a kézszárító is, amelyek szintén szenzorok segítségével aktiválódnak, így

egy „határozottabb” mozdulat esetén megtörténhet, hogy egyszerre kezd folyni a víz, a kézfertőtlenítő folyadék és elindul a szárító is.

„Tesztünkkor” a szappanadagoló nem működött, ám megelőlegezzük a bizalmat, hogy ezt és a hasonló átmeneti állapotokat, hiányosságokat a működtető (jelen esetben a csíkszeredai piacgondnokság) órákon belül orvosolja.

•  Fotó: Tamás Attila Galéria

Fotó: Tamás Attila

A helyiségben még helyet kapott egy lenyitható műanyag pelenkázó, így a babák tisztába tételére is használható a létesítmény, amit egyébként egyszerre egy személy használhat, ám

tíz évnél kisebb gyerekek csak szülői felügyelettel léphetnek be.

•  Fotó: Tamás Attila Galéria

Fotó: Tamás Attila

Amennyiben a tíz perc letelte előtt elhagynánk az illemhelyet, úgy az ajtó melletti szenzornak kell „integetni” és komótosan nyílni kezd az ajtó ismét. Arra viszont érdemes figyelni, hogy az épp ajtó előtt várakozó személyt figyelmeztessük, hogy

ne lépjen be közvetlenül utánunk, hanem várja meg, amíg az ajtó becsukódik, mert hanem elmarad az illemhely fertőtlenítése, és a visszamaradó „időnk” alatt kell elvégeznie a dolgát, ami fölöttébb kellemetlen lehet.

•  Fotó: Tamás Attila Galéria

Fotó: Tamás Attila

Attól sem kell megijedni, ha áramszünet alatt „ragadnánk” be az illemhelyre, hiszen erre is gondoltak a tervezők: egy külön gomb segítségével lehet nyitni ilyenkor az ajtót, és feltehetően egy biztonsági világítás is felkapcsol ilyenkor a létesítményben.

Amennyiben más vészhelyzet állna elő, arra ott van a vécéülőke melletti S.O.S-gomb, illetve a beléptető rendszernél egy telefonszámot is feltüntettek a működtetők, amelyet hívni lehet ilyen esetben.

•  Fotó: Tamás Attila Galéria

Fotó: Tamás Attila

A lehetőség tehát adott, már csak a rendeltetésének megfelelően kell használni ezt, a mindenki számára elérhető, köztéri illemhelyet Csíkszeredában.

Hirdetés
2 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 06., péntek

A keselyűk hatalmas szolgálatot tesznek az embernek

Hetven évvel a fakó keselyűk eltűnése után végre úgy tűnik, minden feltétel adott hozzá, hogy visszatelepítsék a fajt Romániába. Dögevőként a keselyűk – habár emberi megítélésük sokszor negatív – fontos egészségügyi szerepet töltenek be.

A keselyűk hatalmas szolgálatot tesznek az embernek
Hirdetés
2026. február 06., péntek

Tanácsokkal segítette az anyját a vagyonáért megölő nőt – őrizetbe vették

Őrizetbe vették pénteken az ügyészek az anyját a vagyonáért megölő Szeben megyei nő másik tettestársát.

Tanácsokkal segítette az anyját a vagyonáért megölő nőt – őrizetbe vették
2026. február 06., péntek

Négy testvér halála után állami gondozásba helyezték a család egyetlen életben maradt gyermekét

A kürpödi család egyetlen túlélő gyermekét sürgősségi eljárással nevelőszülői gondozásba helyezték, miután a másik négy testvér meghalt, kettő vízbefúlás, kettő pedig tüdőgyulladás szövődményei miatt.

Négy testvér halála után állami gondozásba helyezték a család egyetlen életben maradt gyermekét
2026. február 06., péntek

Megtiltanák a 13 év alatti gyerekek közösségi médiahasználatát Romániában

A Mentsük meg a Gyermekeket romániai szervezete: a 13 év alatti gyermekek számára teljesen tiltsák meg a közösségi médiához való hozzáférést, a 13 és 15 év közötti gyermekek számára pedig csak szüleik hozzájárulásával engedélyezzék azt.

Megtiltanák a 13 év alatti gyerekek közösségi médiahasználatát Romániában
Hirdetés
2026. február 06., péntek

Tragikus hirtelenséggel elhunyt Kontra György, az M1 híradósa

45 éves korában meghalt Kontra György, az MTVA munkatársa, az M1 híradó bemondója.

Tragikus hirtelenséggel elhunyt Kontra György, az M1 híradósa
2026. február 06., péntek

Babatápszereket hívnak vissza méreganyag jelenlétének gyanúja miatt

Babatápszereket hívnak vissza a Bacillus cereus baktérium által termelt cereulid toxin jelenlétének gyanúja miatt – figyelmeztetett az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA).

Babatápszereket hívnak vissza méreganyag jelenlétének gyanúja miatt
2026. február 06., péntek

Bevásárlókocsiban gurította el a tömbházból lopott kiskazánokat

Őrizetbe vettek csütörtökön a rendőrök egy 54 éves férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy hat kiskazánt lopott el egy épülő bukaresti tömbházból.

Bevásárlókocsiban gurította el a tömbházból lopott kiskazánokat
Hirdetés
2026. február 06., péntek

Filmezték a sízők a pályára merészkedett bocsos anyamedvét – videóval

Kétbocsos anyamedve merészkedett egy brassópojánai sípályára fényes nappal, a hegyi csendőröknek kellett beavatkozniuk.

Filmezték a sízők a pályára merészkedett bocsos anyamedvét – videóval
2026. február 06., péntek

Volt bátorsága jogosítvány nélkül felborulni, de a vérvételtől már tartott

Oszlopnak ütközött, majd egy üzlet falának csapódott egy autó péntekre virradóan a Kolozs megyei Szászfenesen. Mint kiderült, a járművet vezető férfinek nincs jogosítványa.

Volt bátorsága jogosítvány nélkül felborulni, de a vérvételtől már tartott
2026. február 06., péntek

Kezdődik a sívakációk időszaka, térképen mutatjuk a megyei elosztást

Február 9-én kezdődik és március 1-jéig tart a sívakációk időszaka.

Kezdődik a sívakációk időszaka, térképen mutatjuk a megyei elosztást
Hirdetés