
A kedden összesített heti kimutatásban már csak mintegy háromezer felső légúti megbetegedés szerepel
Fotó: Barabás Ákos
„Elcsendesült” az etédi kanyaró-góc, és akárcsak országszerte, a légúti megbetegedések száma is csökkenőben van Hargita megyében az utóbbi időben.
2024. március 13., 19:452024. március 13., 19:45
Csökkenést mutat az egy hét alatt feljegyzett felső légúti megbetegedések száma Hargita megyében, majdnem megfeleződött a megbetegedések száma a múlt hónapban feljegyzett csúcsokhoz képest.
Korábban az ötezret is jócskán meghaladta az egy hét alatt regisztrált felső légúti megbetegedések száma, ám amint arról Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője beszámolt,
„Visszaesett a megbetegedések száma, túl vagyunk a csúcson, most már leszállóágban vagyunk. Persze, azért az óvatosság nem árt, és
– mondta Tar Gyöngyi.
A felső légúti megbetegedések száma országszerte is csökkenő tendenciát mutat hetek óta, és már az elmúlt évek azonos időszakában mért átlag alatt van, így
A kanyarós megbetegedésekkel kapcsolatban Tar Gyöngyi elmondta, hogy talán egy igazolt fertőzés történt Hargita megyében az elmúlt héten.
Etéden a roma közösségben ütötte fel a fejét a fertőzés, és mivel annak tagjai nincsenek beoltva kanyaró ellen, könnyebben tudott terjedni körükben a betegség. Az igazgatóság egyébként már jó ideje próbálja pótolni az oltásokat ezekben a közösségekben a roma mediátorok és a közösségi asszisztensek segítségével. Az Etéd környékén élő romák vezetőivel is próbálták felvenni a kapcsolatot, de nem sok sikert értek el az oltáspótlás tekintetében – tudtuk meg Tar Gyöngyitől. „Van, ahol sikerül és van, ahol nem” – mondta azzal kapcsolatban, hogy romaközzösségenként eltérő sikerrel tudják pótolni a közösség tagjai által elmulasztott oltósokat.
Azóta 8-an vesztették életüket kanyaró szövődményei miatt. A legtöbb kanyarós megbetegedést egyébként a Hargita megyével szomszédos Brassó (1384), illetve Maros megyében (1005) jegyezték fel a jelentési időszak kezdete óta.
Összesen mintegy hétmillió lejre szabott ki bírságokat az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) a román tengerparton működő szolgáltatóknál és kereskedőknél július 6. és augusztus 16. között végzett ellenőrzések nyomán.
Átvette nyereményét szerdán a hatos lottó rekordösszegű fődíjának nyertese - közölte a Román Lottótársaság. A nyeremény értéke 52,839 millió lej, azaz több mint 10,07 millió euró.
Két autó ütközött össze kedden délelőtt a Gidófalva határában húzódó 121A jelzésű megyei úton. Mindkét sofőr megsérült, egyikük járműve az úttestről is lesodródott.
Megszökött egy külső munkavégzésre beosztott fogvatartott szerda délután egy nagybányai építkezésről – közölte a nagybányai börtön szóvivője, Borgyos Norbert.
Alexandru Mihai Ghigiu szociáldemokrata párti (PSD) képviselő, az alsóház oktatási bizottságának elnöke szerdán bejelentette, hogy benyújtott egy törvénytervezetet, amely szerint két évvel elhalasztanák a középiskolai felvételi rendszer átalakítását.
Összesen 82, második világháborúból származó aknavetőgránátot találtak szerdán Újtusnádon, az erdő szélén. A lőszereket a Hargita megyei tűzszerészek biztonságosan elszállították.
A 2026-os országos lombikprogramra való jelentkezésben a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház családtervezői központjában is segítséget nyújtanak az érintetteknek.
Egy rezidens orvos öngyilkosságot követett el szerdán a bukaresti egyetemi sürgősségi kórházban – közölte az egészségügyi intézmény.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szerdán hőségre és kelletlen hőérzetre vonatkozó figyelmeztetéseket adott ki, amelyek csütörtöktől az ország nagy részére érvényesek lesznek.
A Duna vízhozama a romániai belépési pontnál, Báziásnál a következő három napban várhatóan másodpercenként 1300 köbméter körül stagnál, majd enyhén nő, és augusztus 25-ére eléri az 1350 köbmétert másodpercenként.
szóljon hozzá!