
A Vártemplom szomszédságában fog állni a Hunyadi János-szobor. Archív
Fotó: Haáz Vince
Még el sem kezdődött az igazi strandidény, máris változtattak a marosvásárhelyi önkormányzati képviselők a Víkendtelep programján. A keddi online ülésükön megszavazták azt is, hogy a várban Hunyadi János-szobrot állítanak.
2022. június 14., 15:192022. június 14., 15:19
2022. június 14., 15:202022. június 14., 15:20
Két jelentős változásról döntöttek a marosvásárhelyi önkormányzati képviselők tavaly év végén a Víkendteleppel kapcsolatban. Elfogadták, hogy közel háromszorosára emelik a belépőjegyek árait, továbbá azt is, hogy 7–21 óra között lehet azokat kiváltani. Míg tavaly és az elmúlt években egy felnőtt 7, egy gyerek pedig 5 lejt fizetett, most 20 és 15 lejes az egész napos belépőjegy.
A keddi rendkívüli ülésükön a képviselők azonban „visszatértek” és megváltoztatták a beléptetési programot. Megszavazták, hogy újra csak 19 óráig lehet jegyet váltani, utána szabad a belépés – az itt üzemelő vendéglátósok kérték ezt a változást. Egyébként a Víkendtelepen keddtől vasárnapig lehet belépőjegyet váltani.

Megélhetésüket féltik a marosvásárhelyi Víkendtelepen működő vendéglátósok, akik azt kérik a városvezetéstől, hogy változtassanak a beléptetésen. Az érvényben levő, tavaly decemberi döntés ugyanis azt írja elő, hogy este 9 óráig kell belépőjegyet fizetni.
A június utolsó hetében tartott városnapokon kiosztják a díszpolgári címeket is. A keddi ülésen megszavazták, hogy kik lesznek, akiket a Marosvásárhelyen és a vásárhelyiek érdekében kifejtett munkájukért, tetteikért díjaznak. Idén díszpolgári kitüntetésben részesül Marinela Popescu színésznő, dr. Béres András egyetemi tanár, Zeno Fodor színházkritikus, Moca Rudolf színész, Raţiu Petru Bogdan tanár, illetve post mortem Vasile Cazan karnagy és Csurkuly Sándor forradalmár.
A marosvásárhelyi tanácsosok elfogadtak egy határozattervezetet, amely kimondja, hogy Hunyadi János-szobrot állítanak a várban, a Vártemplom szomszédságában. A képviselők nagy többsége egyetértett a helyszínnel, Claudiu Maior tanácsos azt kérte, hogy románul, magyarul és latinul írják fel a talapzatra a törökverő hadvezér nevét.
Az egyelőre még ki nem helyezett szobor
Fotó: Marosvásárhely Polgármesteri Hivatala
Ezen kéréséről külön végül nem szavaztak. Mint az RMDSZ frakcióvezetőjétől, Frunda Csengétől megtudtuk, a Hunyadi János-szobrot a szovátai Bocskai Vince szobrász készítette, ennek költségeit a magyarországi Professzorok Batthyány Köre fedezi. Az adományban kapott szobor elfogadásáról a tanács nem kellett döntsön, a polgármester rendelettel fogadhatja ezt el. A szobor 1,17 méter magas, a talapzat pedig, amelyre majd helyezik 1,7 méter magas lesz.
Pontosan mire lesz képes a Só-szoros, valamint Alsó- és Felsősófalva között tervezett árvízvédelmi rendszer, valamint mely területeket kell kisajátítani az építkezés miatt – erre kaptak választ a parajdi lakók pénteken, egy tájékoztató fórumon.
A szűrés nem csak papíron vagy „gyönyörűen csomagolt” programokban történik – jelentette ki Alexandru Rogobete miniszter pénteken.
Középkorú férfira támadt rá egy medve pénteken délután a patakfalvi házának kertjében – az áldozatot kórházba szállították, a nagyvadat pedig kisvártatva kilőtték.
Hargita megye tiszteletbeli nagykövete lett Borbás Marcsi. A televíziós szerkesztő és műsorvezető a 2027-es év népszerűsítésében segíti a székelyföldi megyét, amikor Európa Gasztronómiai Régiója lesz – közölte a megyei önkormányzat sajtóosztálya.
Teljes megújulás előtt áll Gyergyószentmiklóson a Virág negyed déli része, ehhez azonban le kell bontani az engedély nélkül épített garázsokat. A tulajdonosoknak május végéig fel kell szabadítaniuk az elfoglalt közterületeket.
A kormány pénteki ülésén jóváhagyta a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvény módosítását, amely szerint az eredetileg 2026. január elsejei hatállyal beütemezett intézkedéseket a törvény hatálybalépésének napjától kell alkalmazni.
„1,5 millió euró értékű uniós támogatást nyertünk a csittszentiváni iskola fejlesztésére” – jelentette be közösségi oldalán Mezőpanit polgármestere, Bodó Előd Barna.
A kormány pénteken elfogadta a régi épületekre vonatkozó helyi adók, valamint a fogyatékkal élők által fizetendő helyi adók és bizonyos illetékek csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
Bővítette egészségügyi szolgáltatásait a csíkszeredai Multimed klinika azáltal, hogy a nemzetközi Affidea-klinikahálózat romániai csoportjának részévé vált. Az így újjászületett csíkszeredai klinikának avatóünnepségét pénteken tartották.
Összeomlott az 1784-ben épült, Szent György és Szent Miklós tiszteletére felszentelt ortodox fatemplom a Hargita megyei Székelyandrásfalva községhez tartozó Újlakon. Ezzel nem csupán egy épület dőlt össze, hanem egy műemlék is odaveszett.
szóljon hozzá!