Fotó: Bodnár Arthur
Paprikás volt a hangulat a május 10-én tartott lakossági fórumon, melyet az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács kezdeményezett az "erőszakellenes Udvarhelyért". A fórumon jelen voltak az önkormányzat képviselői, Bunta Levente polgármester, Ladányi László prefektus, az egyház képviselői és Gheorghe Filip, a Hargita megyei rendőr felügyelőség szóvivője.
2010. május 10., 22:272010. május 10., 22:27
Fotó: Bodnár Arthur
Mivel egyre nagyobb hangsúly került az elmúlt időszakban az erőszakellenességre, sokkal több városlakó jelent meg, mint április 23-án az Udvarhelyi Kávéház előtti spontán megmozduláson. Az összejövetelen ott volt Szász Jenő, az MPP elnöke is. A fórum sajátossága volt, hogy bárki elmondhatta esetét, amit a megfélemlítések miatt nem mert rendőrségi feljelentésbe foglalni: előkerültek a lakásmaffiáról szóló történetek, idáig ismeretlen erőszakos cselekményekről szóló események is.
László János, az EMNT székelyföldi régióelnöke kijelentette, hogy Udvarhely történetében sajátos ez az összejövetel, ugyanis politikai hovatartozás nélkül minden képviselő állást tudott foglalni: az erőszak létezik a városban, tenni kell ellene, és az EMNT továbbra is ki fog állni a lakók biztonságáért.
Rüsz Domokos unitárius tiszteletes a nyilvánosság előtt is elmondta azt az esetet, amikor bántalmazták fényes nappal a MOL benzinkútnál, leköpték, majd megfenyegették, és azt mondták neki: \"ha kell a templomot is felgyújtjuk\" – számolt be a tiszteletes. Rüsz kiemelte, hogy továbbra is hű marad a hitéhez, és Jézus tanításait veszi alapul, mert nem hajlandó erőszakkal válaszolni az aggresszióra, hisz azok még több erőszakot szülnének. \"A béke kellene vezérelje a társadalmat. Ahol nincs törvény, ott anarchia uralkodik\" – fűzte hozzá Rüsz. Simó Sándor unitárius esperes kiállt Rüsz ügyéért: \"mivel lelkészt bántalmaztak, ezért nem elhanyagolandó az a tény sem, hogy 25 000 Hargita megyei áll a hátunk mögött\".
László Attila plébános kijelentette, hogy tűrhetetlen az amit a \"helyi kiskirályok\" megengednek maguknak. Elmondta, hogy a temetőben már mindent megtesznek, amit törvény és jómodor egyaránt megtilt: akár sírboltokat is eltolnak a helyükről. A fórumon elmondta, hogy az egyik személy, akivel összetűzésbe keveredett, megkérdezte tőle, hogy mit tud tenni ellene. \"Pénzem nincs, de imádkozni azt még tudok\" – mesélte. A plébános elmondta, hogy mindent támogat úgy az egyház, mint a saját részéről, ami megváltoztathatná az aktuális helyzetet. Hegyi Sándor református tiszteletes is kiállt amellett, hogy csakis a jézusi tanítással lehetséges a megoldás, még akkor is, ha háttérben maradunk. \"Az élet csak úgy megy, ha szeretettel szolgálunk\" – tette hozzá.
Több lakos is megszólalt, köztük Bíró Edit, akinek a lánya több mint tíz éve gyilkossági kísérlet áldozata lett, majd a Küküllőbe vetették. Az édesanya elmondta, hogy már régen tudja, kik voltak a tettesek. Mivel bizonyítéka nincs, a rendőrség már lezárta az ügyet. \"Akkor is tudták, kik voltak, most is tudják. A rendőrség jobban utána kellene nézzen, mert ez gyilkossági kísérlet volt\" – fejezte be Bíró. Balázs Attila fotós is felemelte a hangját – olyan történeteket mondott el, mely bizonyítja: a lakásmaffia igenis létezik. Véleménye szerint a hivatalnak kényelmetlenek ezek az ügyek, és fájlalta, hogy törvényesen nem oldható még meg a probléma. Tófalvi Tamás segédlelkész is beszámolt néhány olyan esetről, amikor az iskolás évei alatt terrorban tartották a diáktársai. Azt javasolta, hogy tartsanak egy újabb fórumot a Márton Áron téren. Jakab Attila helyi tanácsos itt is javasolta a közösségi rendőrség megalakítását, amely jobban oda tudna figyelni a város problémáira.
Gheorghe Filip, a rendőrség szóvivője örült a fórumnak, kiemelte, hogy további erőszak megelőzője lehet. Hozzáfűzte, hogy hívják bátran a 112-t, és nyugodtan merjenek feljelentést tenni, mert a rendőrség elvégzi a dolgát. Azt javasolta Bíró Editnek, hogy a rendőrségen igényelje lánya ügyének további vizsgálatát, ugyanis jogában áll.
Bunta Levente is megköszönte az EMNT kezdeményezését. \"Ne gondolják, hogy a vezetőség tehetetlen. Ki kell mondani, ami nem tetszik. Bízom benne, hogy a rendőrség megteszi, amit kell\". Elmondta, hogy fel fognak szerelni térfigyelő kamerákat is. Így utólag is megfigyelhető lenne, hogy ki parkol tilosban, mert \"külföldi autókkal oda is fel mernek állni, ahová más nem\". Ladányi László prefektus hozzátette, hogy fel kell vállalni a véleményt nyilvánosság előtt is, ne csak internetes kommentekben. A törvényt nem tisztelőkről elmondta, hogy csak idő kérdése, hogy mikor kapják el a tetteseket: \"addig jár a korsó...\".
Nagy Pál, az EMNT udvarhelyszéki elnöke elmondta, hogy a következő lépés egy olyan testület létrehozása lesz, amiben egyházak, városvezetők egyaránt részt kell vegyenek, ezzel \"melegen tartják\" az ügyet, ugyanis a lakók félnek: \"meg kell törni a félelmet az emberekben, csak így lehet végképp leszámolni az erőszakkal\".
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.