
Fotó: Maros Megyei Sürgősségi Kórház
Nehéz, három órás operáción esett túl egy mindössze tíz napos csecsemő Marosvásárhelyen, miután egy ritka érfejlődési rendellenességgel született, amely a műtéti beavatkozás nélkül a kisded halálához vezetett volna. A műtétet egy több szakorvosból álló csapat végezte pénteken, megmentve a csecsemő életét.
2023. augusztus 04., 21:002023. augusztus 04., 21:00
Egy ritka fejlődési rendellenességet diagnosztizáltak egy mindössze tíznapos csecsemőnél: a Galen véna érfejlődési rendellenességet, amely műtét nélkül a kisded halálához vezetett volna.
– adta hírül az egészségügyi intézmény sajtóosztálya.
A beavatkozás során azonosították a kóros ereket, amelyek a malformációt képezték, ezt követően bezárták ezeket speciális, rendkívül kis méretű orvostechnikai eszközökkel, amelyek lehetővé tették a normális agyi vérkeringést és a szív normális működését.
A Marosvásárhelyi Szív-érrendszeri és Transzplantációs Intézet szakorvosai az általános érzéstelenítésért és az életfunkciók komplex felügyeletéért feleltek.
A csecsemőt egyébként csütörtökön szállították át a Brassó Megyei Sürgősségi Klinikai Kórházból a marosvásárhelyi kórház újszülött osztályára. A baba állapotát intervenciós radiológiai, neonatológiai, gyermekkardiológiai és az intenzív terápia részleg szakembereiből álló csapat mérte fel, és műtötte meg.
A beavatkozás végeztével a beteg biztonságosan átkerült az újszülött osztályra, ahol az állapotát tovább követik. Hat hét múlva lesz a kontrollvizsgálata, és ekkor döntenek a további kezeléséről.
A beavatkozást végző csapat tagjai voltak: dr. Lucian Mărginean a Marosvásárhely Megyei Sürgősségi Klinikai Kórház intervenciós radiológus főorvosa, dr. Sorin Paşcanu, a Marosvásárhelyi Szív- és érrendszeri Betegségek és Transzplantációs Intézet Gyermekgyógyászati Osztálya intenzív terápia részlegének főorvosa,, dr. Gliga Carmen, az újszülött osztály főorvosa, Prof. Dr. Manuela Cucerea főorvos, az újszülött osztály vezetője, dr. Elena Moldovan, a Szív- és érrendszeri Betegségek és Transzplantációs Intézet Marosvásárhely neonatológusa.
Dr. Balázsi Gábor székelyföldi származású, Egyesült Államokban élő fizikus, biofizikus és szintetikus biológus nemrég lelkendezve számolt be közösségi oldalán arról, hogy sikerült körbeutaznia a Földet. Emellett a rákkutatás helyzetére is rákérdeztünk.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter bejelentette, hogy kiküldi a tárca ellenőrző testületét a konstancai megyei kórházhoz, és kérni fogja a foglalkozás-egészségügyi bizottságtól az orvosi ügyelet teljesítése alóli felmentések felülvizsgálatát.
Jó metaforája az „egyszer minden véget ér” érzésnek a Stranger Things, aminek befejezése vegyes érzéseket keltett a nézőkben. Ez már nem az a sorozat 2026 elején, amit tíz évvel ezelőtt a szívünkbe zártunk. Spoileres kiritika.
Elhunyt Bräutigam Gábor, a Kispál és a Borz, valamint a Kiscsillag alapító dobosa. A zenész 60 éves volt.
A múlt év első kilenc hónapjában 2024 azonos időszakához képest 8,8 százalékkal 48,993 millióra csökkent a vasúti személyszállítást igénybe vevő utasok száma – közölte vasárnap az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország területének jelentős részére érvényes, narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a havazás miatt.
Ilie Bolojan miniszterelnök szombat este azt nyilatkozta, bízik benne, hogy január 16-i ülésén az alkotmánybíróság dönteni fog a bírák és ügyészek különnyugdíját szabályozó törvénytervezettel kapcsolatos beadványról.
Az idei tél legalacsonyabb hőmérsékletét mérték vasárnapra virradóan Székelyföldön: Gyergyóalfaluban mínusz 17,2 Celsius-fokig hűlt a levegő.
Az előző évhez képest 2025-ben 48 százalékkal növelte utasforgalmát a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtér – jelentette be Adrian Veștea Brassó megyei tanácselnök.
A hóval borított útszakaszokról tett közzé helyzetjelentést a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP). A legtöbb szakaszon három centiméternél nem vastagabb a hóréteg.
1 hozzászólás