Fotó: Gecse Noémi
Hetvenöt résztvevője van a hatodik Alcsíki Fúvóstábornak. A csíkszentmártoni rendezvény július 6–15. között zajlik, a tíznapos programot egy előadással zárják szombaton.
2017. július 12., 22:052017. július 12., 22:05
Kezdők és haladók is egyaránt részt vehetnek a táborban, hiszen
– tudtuk meg Gergely Andrástól, Csíkszentmárton polgármesterétől, a rendezvény ötletgazdájától. Elsősorban karnagyok ajánlanak diákokat a táborba, de iskolai meghallgatás után is fedeznek fel tehetséges kisiskolásokat, jelenleg két ilyen másodikos táborozó van, ők fuvolán játszanak.
Fotó: Gecse Noémi
A fúvóstáborba legtöbb száz jelentkezőt vártak, elsősorban Alcsíkról, azonban az üresen maradt helyek függvényében más régiókból is fogadtak érdeklődőket. Ötven táborozót tudtak bentlakásban elszállásolni. A községvezető elmondása szerint egyre több táborozó választja a későbbiekben is a zenét, a csíkszeredai Nagy István Művészeti Középiskolában is tanulnak régi és visszajáró táborozóik, sőt olyanok is akadnak, akik az egyetemen foglalkoznak zenével, esetleg már végeztek. Hozzátette,
Fotó: Gecse Noémi
„Ebben a nagyon rohanó, értékvesztett, egyre csak az internetről szóló világban fontos, hogy helyes értékekre próbáljuk nevelni, tanítani a gyerekeket. Ez jó alkalom erre, hiszen a zene meghatározó az ember életében” – fejtette ki Gergely András az Alcsíki Fúvóstábor fontosságáról. Azt is megjegyezte, hogy valós igényekre építkeztek a tábor megszervezésében, a helyi fúvószenekarok utánpótlásának a nevelésére mindig szükség van. A csíkszentmártoni tábort a Rétyi Fúvóstábor ihlette, az Erdély-szintű rendezvényt próbálták a saját ízlésükre, szükségleteikre szabva átvenni, szervezni. A kezdet nem volt könnyű, de a rendezvény már nagy sikereknek örvend.
Fotó: Gecse Noémi
„Az oktatók kimondottan helyiek, erdélyiek. Nem kell külföldről hívni, itt is elegendő nagy tudású tanár, zenész van.” A Nagy István Művészeti Középiskola és a Hargita Megyei Művészeti Népiskola tanárai oktatnak a táborban, de messzebbről, például Sepsiszentgyörgyről és Székelykeresztúrról is érkeztek előadók.
Fotó: Gecse Noémi
Az esemény több helyszínen zajlik egyszerre, a résztvevőket csoportokra osztották. Egy oktató legfeljebb hat gyerekkel foglalkozik, ezek a kiscsoportos oktatások reggel kilenckor kezdődnek. A nagyobbaknak már zongorakísérettel is van lehetőségük gyakorolni.
Fotó: Gecse Noémi
Délelőtt kezdődnek a zeneelméleti órák, amelyeken a diákok öt csoportba osztva tanulhatnak. Ezekből két csoporttal foglalkoznak délelőtt, a többivel pedig a délután háromig tartó szünet után. Délután fél öttől a haladók a táborzenekarban gyakorolnak, idén mintegy negyvenen alkotják ezt.
Fotó: Gecse Noémi
Reggel kilenckor kezdenek a kisebbek, délután pedig már komplexebb műveket adnak elő a haladók. Ugyanakkor fellép a táborzenekar, valamint az oktatók is készülnek egy kis műsorral.
Fotó: Gecse Noémi
Szüszer-Nagy Tímea
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
Telefonon egyeztetett Orbán Viktor miniszterelnök szombat délután Kelemen Hunorral, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökével. A magyar kormányfő erről a Facebook-oldalán számolt be.
Csak egy európai értékeket képviselő elnök tudja biztosítani a stabilitást és megóvni az országot egy olyan bizonytalan időszaktól, ami veszélybe sodorja a fejlődést – írta péntek este a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
Több tízezren vettek részt péntek este a kormánypalota előtti téren a #Rezistența és az Inițiativa Romania (Románia Kezdeményezés) által szervezett Európa-párti tüntetésen.
szóljon hozzá!