A hőenergia költségelosztásának pontosabb meghatározása érdekében a tömbházak pincéjében található közös csőrendszerre mérőműszereket, úgynevezett repartitorokat szerelnek fel, ezáltal pótolva egy nagyon fontos hiányzó láncszemet, abból az egyenletből, melynek alapján a költségelosztást végzik – mondta érdeklődésünkre Imre Zoltán, a csíkszeredai Közüzemek Rt. szakembere. Egyúttal cáfolta azokat a városban elterjedt híreszteléseket is, miszerint a lakrészekben felszerelt költségelosztókat leszerelnék.
2011. november 23., 16:202011. november 23., 16:20
2011. november 23., 18:312011. november 23., 18:31
A bejáratnál kifüggesztett felszólításokon értesítik a lakókat, hogy ahol nincs közös mérőműszer, ott a szakcégek felfüggesztik a repartitorok leolvasását
A tisztánlátás végett a szakember elmagyarázta: a lakrészekbe felszerelt repartitorok továbbra is ott kell maradjanak, ugyanakkor a közös felületek fűtésének mérése hiányzott, amit most egy közös, a pincében felszerelendő költségelosztóval próbálnak megoldani. Ez az adat eddig hiányzott a pontos számításból. A tavaly – mivel későn jelent meg a leosztási norma, és a fűtési szezon kezdetére a közös repartitorokat nem tudták felszerelni – a problémát úgy hidalták át, hogy a hőmennyiség 50, illetve 30 százalékát mint közös hőmennyiséget számolták, és a maradékot osztották el a lakrészek között a költségelosztók alapján. Ezek a százalékarányok nem minden esetben fedték a valóságot, mert az lehetett kevesebb, de akár több is.
A szakember elmondta: a közös repartitor 150 lejbe kerül, ez az összeg elosztódik a lakrészek tulajdonosai között, ami csekély kiadást jelent. Az emberek tudatlanságból nem óhajtják felszereltetni ezeket a mérőműszereket és ezáltal a helyzet bonyolultabbá válik – véli Imre Zoltán. Kifejtette, azokban a tömbházakban, ahol nem szerelik fel a közös mérőműszereket, a költségelosztást végző szakcégek (melyekből a hargitai megyeszékhelyen három található) nem olvassák le a fűtőtestekre szerelt repartitorok adatait és nem folyatják a költségelosztás kiszámítását. Ennek a feladatnak az elvégzése a közüzemekre hárul, így a hőszolgáltató a lakószövetség által megadott adatok alapján végzi el a költségelosztást. Azokat a tömbházakat – ahol úgy döntenek, hogy felszereltetik ezeket a mérőműszereket – a szakcégek visszaveszik.
A költségelosztás kiszámításával kapcsolatban a szakember megjegyezte: ennek kiszámítása elvileg a lakószövetség feladata lenne, viszont túl bonyolult, ezért ezt szakcégek végzik, vagy a fentebb említett esetben a közüzemek.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
szóljon hozzá!