Fotó: Ferencz Alpár
Középkori haditábort rendeztek be az Egyfeszt összművészeti fesztivál részeként a gyergyószárhegyi Lázár-kastélyban vasárnap, az egész napos programon középkori fegyvereket – kardokat, bárdokat – próbálhatott ki az érdeklődő.
2022. augusztus 07., 20:212022. augusztus 07., 20:21
Pénzverde, kovácsműhely, középkori fegyverek, páncélok és sátrak – a gyergyószárhegyi Lázár-kastélyba hívták évezredes „időutazásra” az Egyfeszt résztvevőit a fesztivál utolsó napján. A székelyudvarhelyi Arany Griff Rend középkori életmód-rekonstrukcióval foglalkozó csoport szervezésében hadibemutatón is részt vehetett a közönség.
A kastélyban a műhely kovácsával, Simó Mártonnal beszélgettünk. „Próbáltunk a mellettünk lévő csapatokhoz igazodni,
Egész napos kovácsbemutatót tartottunk, amibe be tudtak kapcsolódni a gyerekek is: volt, amikor egyszerre 30–40 gyerek zsibongott a műhelyben.”
Fotó: Ferencz Alpár
A kastélyban emellett Mátyás-kori érmék rekonstrukcióit, Lukács Géza Kastély a kastélyban című szabadtéri fotókiállítását tekinthették meg, illetve a Gizella királyné által készített pápai miseruha történetét ismerhették meg az érdeklődők.
A kovácsműhely vezetője kitért a középkori hagyományok jelentőségére is. „A cél az, hogy maradandót mutassunk a látogatónak,
Nagyon kevés napjainkban az a maradandó érték, amit évszázadok vagy akár évezredek óta hordozunk, és a mai napig elő hagyomány. Ilyen a kovácsolás. Állandóan rohanunk, átsiklunk a dolgok fölött, közben ez a tudás évezredes, így vissza kell helyezni a köztudatba” – fogalmazott.
Fotó: Ferencz Alpár
Fotó: Ferencz Alpár
Fotó: Ferencz Alpár
Fotó: Ferencz Alpár
Nyolc hengeren bőgő motor, egyedi formatervezés, fél évszázadnyi nosztalgia – veterán autókat állított ki az Egyfeszt összművészeti fesztivál retróudvarában a Petrol Steam Garage.
A székelységről tartott előadást Nagy József történész az Egyfeszten szombaton, különös tekintettel a gyergyói térség történetére. A szakember az általa ismertetett történelmi folyamatokat összegezve kijelentette: a székelység igazi túlélő közösség.
Lufikkal, kulcstartókkal és egyéb ajándéktárgyakkal leptük meg az Egyfeszt résztvevőit, a villámakció után – a gyerekek legnagyobb örömére – piros lufik lepték el Gyergyószentmiklós központját.
Rengeteg film érkezett 2024-ben is a mozikínálatba, és bár nem volt a 2023-as Barbenheimerhez hasonló trend, de azért tavaly is voltak olyan nagyívű moziélmények, amik miatt szívesen emlékezhetünk vissza 2024-re.
A megye hat tűzoltóegységére e két napban átlag 11 bevetés jutott, összesen 76 esetben riasztották őket sürgősségi esetekhez – adja hírül január elsejei összesítőjében a Maros megyei tűzoltóság.
Az új kormány elfogadta Csernáton hivatalos zászlaját – adta hírül közösségi oldalán Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke.
A sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórházban éjfél után pár perccel jött világra az egészséges kisbaconi kisfiú, aki az év első újszülöttje az egészségügyi intézményben.
Gyergyószentmiklósi édesanya kislánya született meg elsőként 2025-ben a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban január elsején 8 óra 20 perckor. A kislány neve Nara, édesanyja második gyermeke.
A reggeli órákban megérkezett az első kisbaba a Kézdivásárhelyi Municípiumi Kórházban. Az egészséges kislány a család második gyermeke.
2025 első órájában négy tűzesethez riasztották a Maros megyei tűzoltókat.
Mozgalmas évet zárt néhány órával ezelőtt Székelyföld, volt benne minden, amit el tudunk képzelni. Összeállításukban olyan eseményekre tekintünk vissza, amelyek a Székelyhon olvasói számára is fontosak lehettek, és befolyásolhatták a mindennapjaikat.
Sűrű füst gomolygott ki kedden délután egy szászrégeni asztalosműhelyből, a helyszínre két esetkocsival szálltak ki a tűzoltók.
Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) Maros megyei szervezete január 1-jén, szerdán 12.30-tól Marosvásárhelyen, a Hunyadi László szobrászművész alkotta szobornál megtartja a hagyományos Petőfi-emlékünnepélyét és újévköszöntőjét.
szóljon hozzá!