
Fotó: Kristó Róbert
A magyarországi országgyűlési választásokra való regisztráció mellett a levélszavazatokkal kapcsolatos kérdések megválaszolásában is segítséget nyújt az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács – erről tájékoztatott kedden Tiboldi László, az EMNT országos alelnöke. Hamarosan postázzák a levélszavazatokat is.
2018. március 06., 18:532018. március 06., 18:53
„Minden 18. évét betöltő magyar állampolgárt kérünk, hogy regisztráljon a magyarországi országgyűlési választásokra, kérjenek bátran segítséget a demokráciaközpontokban dolgozó kollégáinktól. A levélszavazatos borítékban található azonosító okiratok kitöltésében is szívesen nyújtunk útmutatást” – mondta Tiboldi László országos EMNT-alelnök.
Eddig 80 ezer személy számára nyújtottak segítséget a választási névjegyzékbe való regisztrációban, többségében székelyföldieknek, közülük 5500 személy csíkszéki. Készülnek egy kisebb kiadvánnyal, szórólapokkal és plakátokkal is, hogy minél szélesebb körben tájékoztassák a magyar állampolgárokat a magyar országgyűlési választásokról. Elmondta azt is, hogy
Március 24-e a választási névjegyzékbe való regisztráció határideje azoknak a magyar állampolgároknak, akik nem rendelkeznek bejelentett magyarországi lakcímmel. Amennyiben már regisztráltak, de módosítanának a levélszavazat kiküldési címén, vagy bármi más adaton, azt szintén megtehetik március 24-ig. Akik rendelkeznek bejelentett magyarországi lakcímmel, március 31-ig kérhetik a tartózkodási helyük szerinti külképviseleti névjegyzékbe vételüket. Tiboldi hozzátette, hogy utóbbi esetben is szívesen állnak rendelkezésre, ha segítségre van szükség az eljárással kapcsolatban. Azt is tudni kell azonban, hogy ők csak személyesen, a választások napján, azaz április 8-án tehetik le voksukat az általuk kiválasztott külképviseleten.
A magyarországi lakcímmel nem rendelkező, regisztrált magyar állampolgárok számára rövidesen elkezdik postázni a levélszavazatokat.
A levélcsomagban található azonosító okiratok kitöltésében is segítenek a demokrácia-központ munkatársai.
– magyarázta Tiboldi. Hozzátette, azt ajánlja, hogy a kitöltött levélszavazatokat ne bízzák a Román Postára, mert nem biztos, hogy időben megérkezik a budapesti Nemzeti Választási Irodához, hanem adják le a demokráciaközpontokba, ahonnan eljuttatják a külképviseletekre. A vidéki településeken a Erdélyi Magyar Néppárt tagjainak is átadhatják a levélcsomagokat, akik szintén továbbítják a levélszavazatokat a demokrácia-központoknak.
Kik jogosultak a szavazásra?
Azok a magyar állampolgárok, akik nem rendelkeznek magyarországi lakcímmel, a 2014-es választáshoz hasonlóan idén is jogosultak a szavazásra. Ők csak azt követően voksolhatnak a tavaszi magyarországi országgyűlési választásokon, hogy kérték felvételüket a magyar választói névjegyzékbe (regisztráció) a Nemzeti Választási Irodánál március 24-ig. A névjegyzékbe vételt minden, nem magyarországi lakhellyel rendelkező 17. életévét betöltött magyar állampolgár kérheti, akit magyar bíróság nem zárt ki a választójog gyakorlásából. A regisztráció után levélben adhatják le voksukat, de csak az országos pártlistára szavazhatnak.
A külhoni választópolgároknak a választási iroda az országos lista jogerőssé válását követően eljuttatja a szavazási levélcsomagot, a választó pedig a szavazatát tartalmazó borítékot vagy a szavazás befejezéséig eljuttatja a külképviseletekre, vagy a magyarországi szavazásra rendelkezésre álló időszakban eljuttatja bármelyik országgyűlési egyéni választókerületi választási irodába, vagy pedig levélben juttatja el az NVI-hez, ebben az esetben a szavazatnak április 7-én éjfélig meg kell érkeznie.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!