
A téli időszakban tiltva van az autós forgalom a Szénás úton
Fotó: Pinti Attila
Kedvező változást hozott Kostelek számára az önkéntes munkával elkészült, Szellő-tetőn átvezető út javítása, kinyílt számukra Székelyföld. Télen viszont az út nem biztonságos, alsó szakasza zárva marad a forgalom előtt.
2020. november 24., 22:062020. november 24., 22:06
Az önkéntes munka célja az volt, hogy az egyik legelzártabb gyimesi település, Kostelek lakói ne 80 kilométeres kerülővel, hanem a 15 kilométeres rövidebb úton jussanak el Csíkszékre, és őket is könnyebben megközelíthessék a látogatók.
Az 1952-ben közigazgatásilag Csík rajontól elcsatolt, azóta a Bákó megyei Ágas községhez tartozó falu ott élő és elszármazott lakosait gyimesi és csíki vállalkozók, közbirtokosságok munkagépekkel, építőanyaggal, pénzzel, üzemanyaggal segítették, az adakozásba hazai és magyarországi magánszemélyek is bekapcsolódtak. A Kostelekről elszármazott Timar Daniel kezdeményezte útjavítás – amelynek tevékeny részese volt Vaszi Levente kosteleki tanár és népdalénekes – sikerrel zárult.
A Szellő-tető madártávlatból
Fotó: Pinti Attila
Vaszi Levente szerint kettős hatását tapasztalták a változásnak. Egyrészt a korábban 2 órát jelentő odaút helyett Csíkszereda 45 perc alatt elérhetővé vált számukra, ugyanakkor az odalátogatók száma is érezhetően megnövekedett. „Még nem volt véglegesítve, de már használták a falubeliek és a csíkiak is az utat, amelyet megnyitottunk a székelység felé, és ez nagyon hasznos.
– számolt be Vaszi Levente.
Fotó: Pinti Attila
A téli időszak viszont nem kedvez ennek az összeköttetésnek, mivel a hegyvidéki úton a hóeltakarítást, csúszásmentesítést nem lehet biztosítani. Vaszi Levente azt mondta,
Főként a közel 9 kilométeres hosszúságú Hargita megyei szakasz, a Szépvíz községhez tartozó Szénás út adottságai miatt. Ezt a megyehatárig leaszfaltozták, viszont a meredeken emelkedő és éles kanyarokkal tűzdelt útszakaszon a téli útviszonyok közötti közlekedés nem biztonságos. Ezért ott tiltva van a téli időszakban az autós forgalom – erősítette meg kérdésünkre Ferencz Tibor, Szépvíz polgármestere.
A Nemzeti Választási Iroda (NVI) megkezdte az áprilisi országgyűlési választásra keddig regisztrált mintegy 489 ezer levélben szavazó választópolgár számára a szavazási levélcsomagok postázását.
Nem áll fenn annak a veszélye, hogy a pedagógusok bojkottja miatt idén elmaradjanak az országos vizsgák – jelentette ki kedden Mihai Dimian oktatási és kutatási miniszter.
Több mint 144 300 nyolcadikos vett részt kedden a matematika próba-képességvizsgán – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Újra meghirdeti a nemzetpolitikai államtitkárság a Szülőföldön Magyarul Programot, amelyre keddtől lehet jelentkezni – mondta Nacsa Lőrinc a Facebook-oldalán közzétett videóban.
Románia képes kivédeni egy esetleges iráni rakétatámadást – jelentette ki kedden Radu Miruță védelmi miniszter.
Székelyföldre érkezik a Székely menyasszony című kiállítás, amely március 20-tól lesz látogatható Sepsiszentgyörgyön, majd április 29-től Csíkszeredában.
Közvitára bocsátotta kedden az oktatási minisztérium a 2026-2027-es tanévre vonatkozó bölcsődei és óvodai beiratkozások rendjét.
A pénzügyminisztérium elkészítette az üzemanyagárakkal kapcsolatos elemzését, és a kormány „a következő napokban” várhatóan dönteni fog a következő lépésekről – nyilatkozta egy keddi sajtóeseményen Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Sok százezer határon túli magyar állampolgár levélben adhatja le szavazatát az április 12-i magyar országgyűlési választásokra. „Éljenek a lehetőséggel” – erre biztat minden érintettet Szijjártó Péter.
Bár az elmúlt hetekben egyre inkább tavasziasra fordult az időjárás, a fagyok még nem értek véget. Kedden hajnalban Székelyföld teljes területén fagypont alá süllyedt a hőmérők higanyszála.
2 hozzászólás