
Fotó: Haáz Vince
Az elmúlt napokban traktorokkal utcán felvonuló gazdákkal találkozott hétfőn délben Marosvásárhelyen Florin Barbu mezőgazdasági miniszter, aki tételesen átbeszélte a jelenlévőkkel a neki átadott, 13 pontot tartalmazó követeléslistát. Szóba került az ukrajnai termékek behozatala, mint ahogy az üzemanyag-támogatás, a tejtermelők gondjai és a medvepopuláció-szabályozás is. A miniszter azzal nyugtatta őket, hogy az idei év könnyebb lesz számukra, mint a mögöttünk hagyott esztendő.
2024. január 22., 16:452024. január 22., 16:45
Az első és legfontosabb követelmény, amely kiemelten szerepelt a miniszternek átadott jegyzékben, az Ukrajnából származó mindenféle mezőgazdasági termék behozatalának és átutaztatásának betiltását célozta. A Maros megyei gazdák azt kérték, ez a behozatali és átutaztatási tilalom azokra a termékekre is vonatkozzon, amelyek bár Ukrajnából származnak, de exportálóként más ország szerepel az iratokban.
Többórás egyeztetésen vett részt a mezőgazdasági miniszter
Fotó: Haáz Vince
A gazdák kérik, hogy a határon ellenőrizzék a behozott tej minőségét. Mint beszámoltunk róla, egyre több tejet olcsón hoznak be külföldről, ellehetetlenítve a helyi termelők megélhetését. A miniszter azt mondta:
Megegyeztek ugyanakkor, hogy gondolkodnak egy, a tejfogyasztás népszerűsítését célzó kampányon, és a minisztérium megnézi, hogy mikét tud egyeztetni e tekintetben a nagyáruházakkal, amelyek jókora nyereséggel árulják a tejet és tejtermékeket.
Több kérés is az üzemanyag árával kapcsolatosan fogalmazódott meg. Többek között a támogatás aktualizálását kérték a gazdák, de azt is szóvá tették, hogy
A miniszter megígérte, amennyiben lehet, figyelembe veszik a domb- és hegyvidéken élő mezőgazdászok észrevételeit.
Fotó: Haáz Vince
Kérték a minisztertől, hogy járjon közbe annak érdekében, hogy
A prefektúra nagytermében összegyűlt gazdák elvárják ugyanakkor, hogy a mezőgazdasági alkalmazottak továbbra is adómentességet élvezzenek, de
Korábban a mezőgazdasági szereplők azt kérték, hogy az ilyen szerződések 5 évig legyenek érvényesek, de ezt az alkotmánybíróság törvénytelennek minősítette.
Fotó: Haáz Vince
A megbeszélésen elhangzott, hogy a héten az uniós szakemberekkel is egyeztet a román mezőgazdasági miniszter a területek parlagon hagyásáról, pihentetéséről és a vetésforgó alkalmazásáról.
Az állattenyésztők azt szeretnék, ha a minisztérium január végig közzétenné azokat a feltételeket, amelyeket teljesíteniük kell ahhoz, hogy megkapják a tejelő és hústehenek után járó támogatást.
Florin Barbu miniszter
Fotó: Haáz Vince
A miniszter kifejtette: jelenleg dolgoznak egy olyan programon, amelyet az önkormányzatok használhatnak majd, és amely segítségével pontosan nyilván lehet tartani a legelőket és az ott legelő állatokat.
Florin Barbu bejelentette, változni fog az állatok után biztosított támogatás feltételrendszere: figyelembe veszik majd az állatok életkorát is, előnyben részesítve a fiatal egyedeket.
A Maros megyei gazdák követelései között szerepelt, hogy a minisztérium tegyen meg mindent a medvepopuláció szabályozásáért. Azt kérték a Marosvásárhelyre látogató minisztertől, hogy
Azt is hozzáteszik, hogy a medvekárokat mihamarabb törleszteni kellene. Mint korábban beszámoltunk róla, Maros megyében eddig a medvék által tavaly okozott kár alig harmadát fizették ki.
Fotó: Haáz Vince
A többórásra nyúlt egyeztetésen többször elhangzott, hogy a mezőgazdasági minisztérium a gazdák pártján áll, és támogatni akarja őket, de mindenképpen figyelembe kell vennie az uniós vállalásokat, elvárásokat, és minden változtatást egyeztetnie az uniós illetékesekkel.
Barbu biztosította a Maros megyei gazdákat, hogy a tüntetések nyomán a gazdaszervezeteknek tett ígéreteit a minisztérium be tudja tartani, és megnyugtatta őket, hogy a 2024-es évben nem lesz annyi nehézségük, mint korábban.
Holtan találtak vasárnap egy 18 éves földrai (Feldru) fiút egy besztercei vendéglő padlásterében – tájékoztatott a Beszterce-Naszód megyei rendőrség.
Négy székelyföldi városban lesz premier előtti vetítése a Káel Csaba filmügyi kormánybiztos által rendezett Magyar mennyegző című filmnek, amelyet kalotaszegi és más erdélyi helyszíneken is forgattak.
A január 1. és 8. közötti héten a SIRENE irodák közötti információcserének köszönhetően 453 olyan személyt azonosítottak Európában, akik figyelmeztető jelzéssel szerepeltek a Schengeni Információs Rendszerben (SIS), közülük 313-at Románia területén.
A kormány vasárnap egy sor pontosítást közölt az ingatlanokra (épületek, telkek) és járművekre megszabott adók és illetékek emeléséről szóló döntéssel kapcsolatban.
A Maros és Hargita megyéket is átszelő 15-ös országúton átfogó megelőző rendőrségi akció zajlott vasárnap. Az akció célja a közúti biztonság növelése és a közlekedési balesetek fő kiváltó okainak megelőzése volt.
Közel 550 sofőr gépkocsivezetői jogosítványát vonták be szombaton a rendőrök, ezek közül 129-et gyorshajtás, 58-at alkohol hatása alatti vezetés miatt – közölte vasárnap az Országos Rendőr-főkapitányság (IGPR).
Az elmúlt 24 órában 121 riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 123 személynek nyújtottak segítséget – tájékoztatott szombaton a Salvamont.
Értesítsék a helyi rendőrséget vagy az éjjeli menedékhelyet, ha hajléktalan embereket észlelnek az utcán – hívja fel a marosvásárhelyiek figyelmét a polgármesteri hivatal, tekintettel a következő napok rendkívül alacsony hőmérsékletére.
A központi költségvetési intézmények tartozása tavaly novemberben 28,05 százalékkal 859,4 millió lejre nőtt az októberi 671,1 millió lejről – derül ki a pénzügyminisztérium szombaton közzétett adataiból.
Többnapos havazás után vastag hóréteg borítja Csíkszék minden szegletét. A fehér tájak minden bizonnyal még egy ideig velünk maradnak, hiszen a bőséges szilárd csapadék után még napokig kitartó dermesztő hideg érkezett a térségbe.
szóljon hozzá!