Patrubány Miklós, a Magyarok Világszövetségének elnöke szerdán Gyergyószentmiklóson díszes emléklap átadásával fejezte ki köszönetét Gyergyószék népének és több gyergyói személyiségnek, hogy vállalták Szegeden a székelykapu-sor gyergyószéki kapujának felállítását.
2011. február 02., 17:512011. február 02., 17:51
2011. február 02., 18:472011. február 02., 18:47
Az emléklapok átvevői és átadója: Borsos Géza, Sándor Pongrácz, Patrubány Miklós,
Nagy Zoltán és Korpos Levente
2010 augusztusában Szegeden, Vértó mellett a korábbi években emelt Magyar Életfa-, illetve Székely Himnusz-emlékművekhez vezető domboldalon székelykapu-sort állítottak a nyolc székely szék hozzájárulásával, az I. Székely – Magyar Világtalálkozó keretében. A kapuállításra szegedi kezdeményezésre, a Magyarok Világszövetségének támogatásával és a székely székek felajánlásaival került sor.
Ahogy az MVSZ elnök fogalmazott, a szegedi székelykapu-sor a szejkei Orbán Balázs sírjához vezető emlékműhöz hasonlatos, de ezen túlmutat. Míg a szejkei kapuk Udvarhelyszékről kerültek ki, addig a szegedi kapuk Székelyföld minden régióját képviselik, egy helyre kerülhettek minden tájegység jellegzetes népművészeti motívumai. Hirdetik népünk ősiségét, a szabad székelység méltóságát, ugyanakkor erőt sugároznak.
A szegedi kapuállítás nem jöhetett volna létre a székelyföldi összefogás nélkül, és a mostani emléklap-átadás ezt az összefogást, melléállást köszöni meg. Ezért az összes székely szék azon személyiségei, akik részesei voltak az emlékhely kialakításának, kitüntetésben részesülnek az MVSZ részéről.
Gyergyószéken Borsos Géza SZNT-alelnök, Sándor Pongrácz vállalkozó, Ambrus Árpád, a Gyergyószéki Székely Tanács korábbi elnöke és Mezei János, Gyergyószentmiklós polgármestere részesült kitüntetésben. Ahogy Patrubány Miklós fogalmazott, az ő segítségük nélkül nem kerülhetett volna a szegedi emlékhelyre a gyergyói székely kapu. Ennek ugyanis megvolt a veszélye.
Az MPP vezetősége azt sugallta a színeiben megválasztott településvezetőknek, hogy maradjanak távol a kapuállítástól. Mezei János ennek ellenére kiállt az ügy mellett. Borsos Géza és Ambrus Árpád a kezdeményezés felkarolásában és a népszerűsítésében vállalt nagy szerepet, Sándor Pongrácz pedig a nélkülözhetetlen, jelentős anyagi támogatást nyújtotta a kapuállításhoz.
Mezei János távollétében Nagy Zoltán alpolgármester vette át a díszes emléklapot, aki kijelentette, hogy a nemzeti ügy mindig fontosabb lesz számukra, mint a pártérdek, és ennek megfelelően fognak cselekedni a jövőben is. Ambrus Árpád díját Csomafalva települési székely tanácsának soros elnöke vette át.
A csomafalvi Domokos László faragómester által készített székely kapu és a kapusor többi darabja lassan zarándokhellyé válik, hirdetve a nemzet összetartozását.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
Mi történik, ha hibázunk? Hogyan kerülhetjük el a bajt? Mit tegyünk, ha mégis gyanúsítással, vagy rendőri intézkedéssel találkozunk? – ilyen kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődő fiatalok pénteken Dr. Budai István gyergyószentmiklósi előadásán.
szóljon hozzá!