
György Alida már találkozott a katolikus gimnázium diákjaival
Fotó: Pódium Egyesület
Három – sikeresnek mondható – év után újra megszervezték a Pódium Egyesület Írók az iskolában nevű eseménysorozatát, amelynek során kortárs írók tartanak rendhagyó irodalomórákat a marosvásárhelyi középiskolákban. A projekt elsődleges célja a kortárs magyar és román irodalom népszerűsítése és egy új közönségréteg kialakítása, hosszú távon pedig egy olyan tágabb keret biztosítása, amely ösztönzi a jövőbeni találkozók megszervezését, akár függetlenül, a projekten kívül is.
2021. október 26., 12:022021. október 26., 12:02
Idén ősszel Alina Nelega, Dan Coman, György Alida, Horia Marchean, Ioana Pârvulescu, Láng Zsolt, Robert Gabriel Elekes és Simon Márton írók a meghívottak. A találkozóknak az Alexandru Papiu Ilarian Nemzeti Kollégium, a Bolyai Farkas Gimnázium, a Gheorghe Șincai Műszaki Szakközépiskola, a Marosvásárhelyi Művészeti Középiskola, a II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Teológiai Gimnázium, a Traian Săvulescu Mezőgazdasági Kollégium és az Unirea Nemzeti Kollégium adnak otthont.
Az az általános elvárás egy-egy órával kapcsolatban, hogy egy kötetlen párbeszéd alakuljon ki a szerzők és a diákok között.
Habár több példa is volt már hasonló rendezvényekre az országban – a projektet kezdeményező Valentin Covaciu és Andrei Vornicu a Nagyszebenben és Medgyesen megrendezett író-diák találkozókból, valamint a jászvásári Filit irodalmi fesztivál kifejezetten diákoknak szervezett programjaiból inspirálódtak. A marosvásárhelyi Írók az iskolában kiemelkedik ezek közül, ugyanis az ismétlődő jellege miatt lassan hagyománnyá válik, a szervezők optimista előretekintése szerint pedig nagy eséllyel bekerülhet az ország legnépszerűbb kortárs irodalmi eseményei közé is.
Lévén, hogy a szervezőcsapat viszonylag új a kulturális projektek területén, az elmúlt három év egy tanuló folyamat volt számukra is. Az első évad találkozóit még önerőből, a következő években pedig – újragondolva és kibővítve a projektet – a Nemzeti Kulturális Alapnál és Marosvásárhely Polgármesteri Hivatalánál elnyert pályázatok segítségével szervezték meg. Visszatérő szponzoruk a Reea cég.
A projekt része a kiegészítő tartalmak gyártása is, így az évek folyamán készült már irodalmi interjú a szerzőkkel, podcast formájában, és rajzos képregényes beszámolók is az órákról és az érdekesebb témákról, amiket érintettek. Az egyik legsikeresebb akciójuk az volt, amikor a 2018–2019-es tanévben köteteket adományoztak az iskolák könyvtárainak a meghívott szerzőktől. 2020-ban igazodni kellett az éppen aktuális helyzet elvárásaihoz, így a találkozók online bonyolódtak le. Ez a helyzet viszont váratlan lehetőséget teremtett a projekt kiterjesztésére.
Velük találkoznak az idei tanévben a marosvásárhelyi diákok
Fotó: Pódium Egyesület
Magyar vonatkozásban az évad két legismertebb meghívottja, Dragomán György és Szabó T. Anna a marosvásárhelyi diákok mellett a nagyváradi Ady Endre Gimnázium diákjaival is beszélgettek egy-egy magyaróra keretein belül.
Szintén újdonság a mezőgazdasági kollégium részvétele, ugyanis ez az első év, amikor találkozóra került sor náluk. A tavalyi évhez hasonlóan a mostani találkozók esetében is kialakult egy sajátos helyzet a járványügyi intézkedések miatt, amikhez igazodni kell. Annak kifejezetten örülnek, hogy a tavalyi online órák után a találkozók egy részét élőben sikerült megtartani, és nem mondanak le a további találkozókról sem. Mindegyik megvalósul majd, legfeljebb újra programálva és az aktuális lehetőségek között.
Arra a kérdésre, hogy milyen irányba haladhat a projekt a következő években, több lehetséges elképzelésük is van. Örülnének, ha más városok iskoláiban is lennének hasonló találkozók, de ezt úgy a legoptimálisabb megvalósítani, ha egy helyi csapat karolja fel az eseményt.
„Szeretném, ha műhelymunkákat is szerveznénk, hogy jobban bevonjuk őket, és tényleg készítsünk valamit azoknak a diákoknak, akiket érdekel az irodalom, hogy még valamit elérjünk a puszta bemutatás, ismerkedés mellett. Mert az iskolában csak bemutatod a szerzőket, többre nincs se lehetőség, se idő. Viszont ha tevékenységeket is szervezünk a diákoknak, közösséget is sikeresebben építhetünk. (…) Egy másik dolog, amire még gondoltam, hogy a következő években kevesebb szerzőt hívjunk meg, akik több hetet töltenének el a városban, ami alatt több iskolába is ellátogathatnak és a plusz tevékenységeket is megtarthatják a diákoknak” – mondta Valentin Covaciu szervező.
Szilágyi Panna
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!