
György Alida már találkozott a katolikus gimnázium diákjaival
Fotó: Pódium Egyesület
Három – sikeresnek mondható – év után újra megszervezték a Pódium Egyesület Írók az iskolában nevű eseménysorozatát, amelynek során kortárs írók tartanak rendhagyó irodalomórákat a marosvásárhelyi középiskolákban. A projekt elsődleges célja a kortárs magyar és román irodalom népszerűsítése és egy új közönségréteg kialakítása, hosszú távon pedig egy olyan tágabb keret biztosítása, amely ösztönzi a jövőbeni találkozók megszervezését, akár függetlenül, a projekten kívül is.
2021. október 26., 12:022021. október 26., 12:02
Idén ősszel Alina Nelega, Dan Coman, György Alida, Horia Marchean, Ioana Pârvulescu, Láng Zsolt, Robert Gabriel Elekes és Simon Márton írók a meghívottak. A találkozóknak az Alexandru Papiu Ilarian Nemzeti Kollégium, a Bolyai Farkas Gimnázium, a Gheorghe Șincai Műszaki Szakközépiskola, a Marosvásárhelyi Művészeti Középiskola, a II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Teológiai Gimnázium, a Traian Săvulescu Mezőgazdasági Kollégium és az Unirea Nemzeti Kollégium adnak otthont.
Az az általános elvárás egy-egy órával kapcsolatban, hogy egy kötetlen párbeszéd alakuljon ki a szerzők és a diákok között.
Habár több példa is volt már hasonló rendezvényekre az országban – a projektet kezdeményező Valentin Covaciu és Andrei Vornicu a Nagyszebenben és Medgyesen megrendezett író-diák találkozókból, valamint a jászvásári Filit irodalmi fesztivál kifejezetten diákoknak szervezett programjaiból inspirálódtak. A marosvásárhelyi Írók az iskolában kiemelkedik ezek közül, ugyanis az ismétlődő jellege miatt lassan hagyománnyá válik, a szervezők optimista előretekintése szerint pedig nagy eséllyel bekerülhet az ország legnépszerűbb kortárs irodalmi eseményei közé is.
Lévén, hogy a szervezőcsapat viszonylag új a kulturális projektek területén, az elmúlt három év egy tanuló folyamat volt számukra is. Az első évad találkozóit még önerőből, a következő években pedig – újragondolva és kibővítve a projektet – a Nemzeti Kulturális Alapnál és Marosvásárhely Polgármesteri Hivatalánál elnyert pályázatok segítségével szervezték meg. Visszatérő szponzoruk a Reea cég.
A projekt része a kiegészítő tartalmak gyártása is, így az évek folyamán készült már irodalmi interjú a szerzőkkel, podcast formájában, és rajzos képregényes beszámolók is az órákról és az érdekesebb témákról, amiket érintettek. Az egyik legsikeresebb akciójuk az volt, amikor a 2018–2019-es tanévben köteteket adományoztak az iskolák könyvtárainak a meghívott szerzőktől. 2020-ban igazodni kellett az éppen aktuális helyzet elvárásaihoz, így a találkozók online bonyolódtak le. Ez a helyzet viszont váratlan lehetőséget teremtett a projekt kiterjesztésére.
Velük találkoznak az idei tanévben a marosvásárhelyi diákok
Fotó: Pódium Egyesület
Magyar vonatkozásban az évad két legismertebb meghívottja, Dragomán György és Szabó T. Anna a marosvásárhelyi diákok mellett a nagyváradi Ady Endre Gimnázium diákjaival is beszélgettek egy-egy magyaróra keretein belül.
Szintén újdonság a mezőgazdasági kollégium részvétele, ugyanis ez az első év, amikor találkozóra került sor náluk. A tavalyi évhez hasonlóan a mostani találkozók esetében is kialakult egy sajátos helyzet a járványügyi intézkedések miatt, amikhez igazodni kell. Annak kifejezetten örülnek, hogy a tavalyi online órák után a találkozók egy részét élőben sikerült megtartani, és nem mondanak le a további találkozókról sem. Mindegyik megvalósul majd, legfeljebb újra programálva és az aktuális lehetőségek között.
Arra a kérdésre, hogy milyen irányba haladhat a projekt a következő években, több lehetséges elképzelésük is van. Örülnének, ha más városok iskoláiban is lennének hasonló találkozók, de ezt úgy a legoptimálisabb megvalósítani, ha egy helyi csapat karolja fel az eseményt.
„Szeretném, ha műhelymunkákat is szerveznénk, hogy jobban bevonjuk őket, és tényleg készítsünk valamit azoknak a diákoknak, akiket érdekel az irodalom, hogy még valamit elérjünk a puszta bemutatás, ismerkedés mellett. Mert az iskolában csak bemutatod a szerzőket, többre nincs se lehetőség, se idő. Viszont ha tevékenységeket is szervezünk a diákoknak, közösséget is sikeresebben építhetünk. (…) Egy másik dolog, amire még gondoltam, hogy a következő években kevesebb szerzőt hívjunk meg, akik több hetet töltenének el a városban, ami alatt több iskolába is ellátogathatnak és a plusz tevékenységeket is megtarthatják a diákoknak” – mondta Valentin Covaciu szervező.
Szilágyi Panna
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
szóljon hozzá!