
György Alida már találkozott a katolikus gimnázium diákjaival
Fotó: Pódium Egyesület
Három – sikeresnek mondható – év után újra megszervezték a Pódium Egyesület Írók az iskolában nevű eseménysorozatát, amelynek során kortárs írók tartanak rendhagyó irodalomórákat a marosvásárhelyi középiskolákban. A projekt elsődleges célja a kortárs magyar és román irodalom népszerűsítése és egy új közönségréteg kialakítása, hosszú távon pedig egy olyan tágabb keret biztosítása, amely ösztönzi a jövőbeni találkozók megszervezését, akár függetlenül, a projekten kívül is.
2021. október 26., 12:022021. október 26., 12:02
Idén ősszel Alina Nelega, Dan Coman, György Alida, Horia Marchean, Ioana Pârvulescu, Láng Zsolt, Robert Gabriel Elekes és Simon Márton írók a meghívottak. A találkozóknak az Alexandru Papiu Ilarian Nemzeti Kollégium, a Bolyai Farkas Gimnázium, a Gheorghe Șincai Műszaki Szakközépiskola, a Marosvásárhelyi Művészeti Középiskola, a II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Teológiai Gimnázium, a Traian Săvulescu Mezőgazdasági Kollégium és az Unirea Nemzeti Kollégium adnak otthont.
Az az általános elvárás egy-egy órával kapcsolatban, hogy egy kötetlen párbeszéd alakuljon ki a szerzők és a diákok között.
Habár több példa is volt már hasonló rendezvényekre az országban – a projektet kezdeményező Valentin Covaciu és Andrei Vornicu a Nagyszebenben és Medgyesen megrendezett író-diák találkozókból, valamint a jászvásári Filit irodalmi fesztivál kifejezetten diákoknak szervezett programjaiból inspirálódtak. A marosvásárhelyi Írók az iskolában kiemelkedik ezek közül, ugyanis az ismétlődő jellege miatt lassan hagyománnyá válik, a szervezők optimista előretekintése szerint pedig nagy eséllyel bekerülhet az ország legnépszerűbb kortárs irodalmi eseményei közé is.
Lévén, hogy a szervezőcsapat viszonylag új a kulturális projektek területén, az elmúlt három év egy tanuló folyamat volt számukra is. Az első évad találkozóit még önerőből, a következő években pedig – újragondolva és kibővítve a projektet – a Nemzeti Kulturális Alapnál és Marosvásárhely Polgármesteri Hivatalánál elnyert pályázatok segítségével szervezték meg. Visszatérő szponzoruk a Reea cég.
A projekt része a kiegészítő tartalmak gyártása is, így az évek folyamán készült már irodalmi interjú a szerzőkkel, podcast formájában, és rajzos képregényes beszámolók is az órákról és az érdekesebb témákról, amiket érintettek. Az egyik legsikeresebb akciójuk az volt, amikor a 2018–2019-es tanévben köteteket adományoztak az iskolák könyvtárainak a meghívott szerzőktől. 2020-ban igazodni kellett az éppen aktuális helyzet elvárásaihoz, így a találkozók online bonyolódtak le. Ez a helyzet viszont váratlan lehetőséget teremtett a projekt kiterjesztésére.
Velük találkoznak az idei tanévben a marosvásárhelyi diákok
Fotó: Pódium Egyesület
Magyar vonatkozásban az évad két legismertebb meghívottja, Dragomán György és Szabó T. Anna a marosvásárhelyi diákok mellett a nagyváradi Ady Endre Gimnázium diákjaival is beszélgettek egy-egy magyaróra keretein belül.
Szintén újdonság a mezőgazdasági kollégium részvétele, ugyanis ez az első év, amikor találkozóra került sor náluk. A tavalyi évhez hasonlóan a mostani találkozók esetében is kialakult egy sajátos helyzet a járványügyi intézkedések miatt, amikhez igazodni kell. Annak kifejezetten örülnek, hogy a tavalyi online órák után a találkozók egy részét élőben sikerült megtartani, és nem mondanak le a további találkozókról sem. Mindegyik megvalósul majd, legfeljebb újra programálva és az aktuális lehetőségek között.
Arra a kérdésre, hogy milyen irányba haladhat a projekt a következő években, több lehetséges elképzelésük is van. Örülnének, ha más városok iskoláiban is lennének hasonló találkozók, de ezt úgy a legoptimálisabb megvalósítani, ha egy helyi csapat karolja fel az eseményt.
„Szeretném, ha műhelymunkákat is szerveznénk, hogy jobban bevonjuk őket, és tényleg készítsünk valamit azoknak a diákoknak, akiket érdekel az irodalom, hogy még valamit elérjünk a puszta bemutatás, ismerkedés mellett. Mert az iskolában csak bemutatod a szerzőket, többre nincs se lehetőség, se idő. Viszont ha tevékenységeket is szervezünk a diákoknak, közösséget is sikeresebben építhetünk. (…) Egy másik dolog, amire még gondoltam, hogy a következő években kevesebb szerzőt hívjunk meg, akik több hetet töltenének el a városban, ami alatt több iskolába is ellátogathatnak és a plusz tevékenységeket is megtarthatják a diákoknak” – mondta Valentin Covaciu szervező.
Szilágyi Panna
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
szóljon hozzá!