
Fotó: Suciu Cristian
A tavalyi Hargita megyei farsangbúcsúztató helyszínén, Gyergyószárhegyen idén is összegyűltek a hagyományőrzők – helyi szokás szerint egy nagybőgőt „temettek el” szombaton. Idén a járványhelyzet korlátozásai miatt már nem egy központi helyszíne van a megyei rendezvénynek, hanem 13 településen külön tartják meg a farsangbúcsúztatást.
2021. február 13., 18:482021. február 13., 18:48
2021. február 13., 19:022021. február 13., 19:02
A gyergyószárhegyi farsangtemetés kiállításmegnyitóval kezdődött: a Gyergyói Fotóklub tavaly februári fotótáborának résztvevői által a farsangtemetésről készült képeket tekinthették meg az érdeklődők.

„Addig jó nekünk az élet, míg tudunk mulatni, együtt kacagni” – mondta egy résztvevő Gyergyószárhegyen a Hargita megyei farsangbúcsúztatón. A résztvevők: hagyományőrző csoportok, kíváncsi vendégek és őket szívesen fogadó szárhegyiek élete igencsak jó, remek hangulatban zajlott a farsangtemetés.
„Legalább képekben tudjuk visszaadni azokat az emlékeket, amiket tavaly gyűjtöttünk” – fogalmazta meg Danguly Ervin, Gyergyószárhegy polgármestere, aki azt kívánta, hogy jövő ilyenkorra ugyanannyian gyűljenek össze a községben, mint tavaly, és erőben, egészségben élhessük meg ezt az eseményt.
A kiállításon Buslig Barna, Elekes Károly, Erős Zoltán Levente, Hadnagy László, Lukács Géza, Mincsor Tamás, Szabó Csaba, Fekete Réka, Borbély Bartis Árpád, Incze Szabolcs, Mincsor Szabolcs, Munzlinger Noémi, Munzlinger Attila és Suciu Cristian farsangi fotói tekinthetők meg.
Fotó: Suciu Cristian
Napsütéses, de szeles és hideg időben, -15 Celsius-fokban temették el a telet a gyergyószárhegyi polgármesteri hivatal előtti téren. Az 1990-es évek elején felelevenített szokás szerint a községben egy nagybőgőt temetnek el ilyenkor. A hangszer eltemetése a zenétől, mulatozástól való búcsúzást jelképezi. Az eredeti gyászszöveg már nincs meg, egy székesfehérvári változat alapján évről évre más rigmusokat mondanak el. Nem meglepő módon ezúttal a koronavírus is többször megjelent a szövegben.
Imádkoztak, hogy egyetértés legyen a faluban, de azért is, hogy „ne kelljen karanténozni, Munzlinger doktorhoz ne kerüljenek, mert nem mindegy, hogy beutalnak a kórházba vagy átutalnak a számlánkra”. Végül elmondták: „kapja bé mindenki a vakcinát” – ennek megfelelően műanyag fecskendőket osztogattak a jelenlévőknek.
Fotó: Suciu Cristian
A szertartás végén élőzene kíséretében körbetáncolták a Gyergyószárhegy feliratú bőgőt, és bár nem voltak sokan a hagyományos temetésen, a böjt előtti vidám percek a hideget és a vírust is elfelejtették a jelenlévőkkel.
Gyergyószentmiklóson vasárnap 13 órától online program lesz, felelevenítik a farsangi hagyományokat. Ezt élőben lehet követni a Gyergyószentmiklósi Művelődési Központ Facebook-oldalán.
A megyei farsangbúcsúztatók február 17-én érnek véget.

A megszokottól eltérők lesznek a járványhelyzetre való tekintettel a térségbeli farsangi rendezvények és a farsangtemetés: a 29. Hargita Megyei Farsangbúcsúztatót például tizenhárom településen szervezik meg.
Operettekkel, óratorony koncerttel kezdődnek csütörtökön a 29. Marosvásárhelyi Napok, amely vasárnapig számos érdekes programot kínál az érdeklődőknek. Forgalomkorlátozásra is számítani kell a rendezvény miatt.
Összesen 148 alkalommal adtak ki Ro-Alert riasztás Hargita megyében az idei év eddigi részében, mert medvék jelentek meg lakott területeken, veszélyeztetve az emberek biztonságát. A legtöbb riasztást Zetelakán regisztrálták.
Több utcában is zajlanak a felújítási munkálatok Székelyudvarhelyen a nagy mobilitási projekt részeként, ami igencsak megnehezíti az autós közlekedést, ezért rákérdeztünk a városházán, hogy milyen munkálatok zajlanak és mire kell még számítani.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
1 hozzászólás