
Fotó: Suciu Cristian
A tavalyi Hargita megyei farsangbúcsúztató helyszínén, Gyergyószárhegyen idén is összegyűltek a hagyományőrzők – helyi szokás szerint egy nagybőgőt „temettek el” szombaton. Idén a járványhelyzet korlátozásai miatt már nem egy központi helyszíne van a megyei rendezvénynek, hanem 13 településen külön tartják meg a farsangbúcsúztatást.
2021. február 13., 18:482021. február 13., 18:48
2021. február 13., 19:022021. február 13., 19:02
A gyergyószárhegyi farsangtemetés kiállításmegnyitóval kezdődött: a Gyergyói Fotóklub tavaly februári fotótáborának résztvevői által a farsangtemetésről készült képeket tekinthették meg az érdeklődők.

„Addig jó nekünk az élet, míg tudunk mulatni, együtt kacagni” – mondta egy résztvevő Gyergyószárhegyen a Hargita megyei farsangbúcsúztatón. A résztvevők: hagyományőrző csoportok, kíváncsi vendégek és őket szívesen fogadó szárhegyiek élete igencsak jó, remek hangulatban zajlott a farsangtemetés.
„Legalább képekben tudjuk visszaadni azokat az emlékeket, amiket tavaly gyűjtöttünk” – fogalmazta meg Danguly Ervin, Gyergyószárhegy polgármestere, aki azt kívánta, hogy jövő ilyenkorra ugyanannyian gyűljenek össze a községben, mint tavaly, és erőben, egészségben élhessük meg ezt az eseményt.
A kiállításon Buslig Barna, Elekes Károly, Erős Zoltán Levente, Hadnagy László, Lukács Géza, Mincsor Tamás, Szabó Csaba, Fekete Réka, Borbély Bartis Árpád, Incze Szabolcs, Mincsor Szabolcs, Munzlinger Noémi, Munzlinger Attila és Suciu Cristian farsangi fotói tekinthetők meg.
Fotó: Suciu Cristian
Napsütéses, de szeles és hideg időben, -15 Celsius-fokban temették el a telet a gyergyószárhegyi polgármesteri hivatal előtti téren. Az 1990-es évek elején felelevenített szokás szerint a községben egy nagybőgőt temetnek el ilyenkor. A hangszer eltemetése a zenétől, mulatozástól való búcsúzást jelképezi. Az eredeti gyászszöveg már nincs meg, egy székesfehérvári változat alapján évről évre más rigmusokat mondanak el. Nem meglepő módon ezúttal a koronavírus is többször megjelent a szövegben.
Imádkoztak, hogy egyetértés legyen a faluban, de azért is, hogy „ne kelljen karanténozni, Munzlinger doktorhoz ne kerüljenek, mert nem mindegy, hogy beutalnak a kórházba vagy átutalnak a számlánkra”. Végül elmondták: „kapja bé mindenki a vakcinát” – ennek megfelelően műanyag fecskendőket osztogattak a jelenlévőknek.
Fotó: Suciu Cristian
A szertartás végén élőzene kíséretében körbetáncolták a Gyergyószárhegy feliratú bőgőt, és bár nem voltak sokan a hagyományos temetésen, a böjt előtti vidám percek a hideget és a vírust is elfelejtették a jelenlévőkkel.
Gyergyószentmiklóson vasárnap 13 órától online program lesz, felelevenítik a farsangi hagyományokat. Ezt élőben lehet követni a Gyergyószentmiklósi Művelődési Központ Facebook-oldalán.
A megyei farsangbúcsúztatók február 17-én érnek véget.

A megszokottól eltérők lesznek a járványhelyzetre való tekintettel a térségbeli farsangi rendezvények és a farsangtemetés: a 29. Hargita Megyei Farsangbúcsúztatót például tizenhárom településen szervezik meg.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
1 hozzászólás