
Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Modern orvosi eszközöket vásárolna a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház európai uniós forrásokból, köztük egy négymillió euró értékű robotsebészeti műszert. A korszerű eszközt onkológiai, nőgyógyászati és urológiai műtéteknél is használhatnák.
2024. június 26., 07:582024. június 26., 07:58
„A robotsebészet esetében egy konzol lemásolja az orvos kezének mozgását, a robot ennek alapján végzi el a beavatkozást az orvos irányításával. Az eszköz bármilyen szögben tud mozogni, az összes kézmozgást el tudja végezni, ami azt jelenti, hogy sokkal nagyobb mozgástere van az orvosnak. A komplex beavatkozásoknál ez lényeges” – ismertette Hompoth György, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház szülész-nőgyógyász főorvosa ezt a modern orvosi készüléket Hargita Megye Tanácsának legutóbbi ülésén. Kiemelte, egyértelműen
az egyetemi központokban is meg fog jelenni ez az eljárás. Hozzátette, fontos lenne megpályázni, mert a térségben az elsők között lenne a csíkszeredai kórház, amely beszerez egy ilyen korszerű műszert.
„Az eszközt nemcsak a nőgyógyászaton használhatjuk, hiszen az urológiai és az onkológiai műtéteket is jórészt robottal végzik már külföldön. Nőgyógyászaton a méhnyakrákos eseteket műtik robottal. Nekünk
Nyilván szükséges lesz kurzusokat elvégezni, bizonyítványt szerezni, viszont ez nem lenne akadály” – fejtette ki Hompoth György.
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház a hét folyamán két pályázatot nyújt be az Egészségügyi Operatív Programban – közölte Konrád Judit kórházmenedzser.
Az egyik pályázat célja a daganatos betegek diagnosztizálásának és kezelésének a javítása. Ebből a pályázatból a legnagyobb értéket a fentebb említett, robotsegédlettel működő moduláris sebészeti egység képviseli, amelyet a tervek szerint több sebészeti szakág képviselői
Ennek az eszköznek az értéke hozzávetőleg 17,7 millió lej. Emellett számos olyan felszerelést vásárolna még a kórház – amennyiben sikerrel jár a pályázat –, amelyek az onkológiai betegek ellátásán javítanak, és az onkológiai, a nőgyógyászati, a sebészeti, valamint az urológiai osztályok is használnák.
„A tervezett beszerzési listán szerepel többek között: félautomata újjáélesztő készülék, a betegek életfunkcióit követő monitor, kiegészítők infúziós készülékekhez, wifi kapcsolódási rendszer az automata infúziós készülékek számára, műtőasztal, ekográf, sebészeti szívó, onkológiai sebészeti laparoszkópos torony, prosztata-biopsziához használt ultrahangos rendszer, végbélrák-műtétekhez használt onkológiai sebészeti készlet, szondás ekográf a végbéldaganatok feltárására, valamint kontrasztanyag injektor”– sorolta.
Ennek a pályázatnak az összértéke 24,8 millió lej, az önrész értéke pedig 497 ezer lej. Utóbbi összeget a kórházat fenntartó Hargita Megye Tanácsa állja.
és célja a laboratórium felszereléseinek a megvásárlása. Az összérték valamivel több mint kétmillió lej, ebből a megyei önkormányzat 40 ezer lejes önrészt finanszíroz.
„Amennyiben a pályázatot pozitívan bírálják el, számos készüléket fog megvásárolni a kórház, többek között egy, az antibiotikum-rezisztencia mértékének meghatározására szolgáló készüléksort és egy Maldi-Tof-készüléket is. Utóbbi értéke 1,2 millió lej, és bakteriológiai meghatározást végez nagy precizitással és gyorsasággal” – osztotta meg a Székelyhonnal a kórházigazgató a pályázati terveiket.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
1 hozzászólás